Bydlete vkusně a stylově

27. 07. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Zamysleli jste se někdy nad tím, kde vlastně bydlíte? Nemyslím tím název ulice, ale prostředí a jeho kontexty. Možná bychom se měli častěji zabývat otázkou kde, a ne jen jak bydlím? Souvisí to s adekvátností, […]

Zamysleli jste se někdy nad tím, kde vlastně bydlíte? Nemyslím tím název ulice, ale prostředí a jeho kontexty. Možná bychom se měli častěji zabývat otázkou kde, a ne jen jak bydlím? Souvisí to s adekvátností, která u nás často chybí.

 

Mnozí z nás sní o vzdušných zámcích a snaží se splnit si svoje sny o bydlení. Avšak občasné probuzení do reality by neškodilo. Vkusné bydlení potřebuje adekvátnost k prostředí. Dodnes nechápu, co vede lidi k tomu, aby si postavili pseudorenesanční, nedej bože pseudobarokní, dá-li se to tak vůbec nazvat, zámky v nových příměstských čtvrtích nebo takzvaných satelitech města. A ani se nesnažím pochopit ty, kdo si dají postavit rodinný dům nebo vilu v postmodernistickém či funkcionalistickém duchu (někdy se najdou i prvky dekonstruktivismu) a potom ho zařídí v lepším případě klasickým italským nebo i jakýmsi replikovým nábytkem z období vlády Ludvíka XIV.

Plastová okna a Ludvík XIV. – to opravdu nejde dohromady! Nábytek v tomto duchu je určen do velkých italských sídel a usedlostí, ne do malých domečků okrajových čtvrtí  měst. S podobným problémem (ano, je to problém) se setkáváme i při zařizování koupelen. Katalogy výrobců sanitární keramiky či obkladů obsahují krásné obrázky, jimiž se mnozí dají zlákat, ale neberou v úvahu prostředí, v němž žijí. Nemyslím si, že všichni, kdo bydlí v panelácích, jsou povinní zařizovat si své byty jen ve funkcionalistickém či postmoderním stylu.

Jestli se někomu líbí měkká ozdobnost, miluje historii a chce ji mít kolem sebe i v domácím prostředí navzdory tomu, že si nemůže dovolit renesanční palác, ať si vybere raději jeden originál ve starožitnictví než celý byt v umělých replikách. Pěkná jednoduchá koupelna, v níž bude malá zásuvková skříňka na drobnosti, která by uměla vyprávět příběhy z minulosti, je milá a vkusná kombinace.

Populární nová ozdobnost bude elegantní a exkluzivní jen ve velkém prostoru v koupelně, která je součástí velkého bytu ve starém domě někde v centru města nebo v rekonstruované kurii. V moderním nově postaveném domě či v paneláku je vhodnější koupelna ve stylu s prvky současnosti. A když se neumíte vzdát ornamentu v historizujícím stylu, tak jen v detailech nebo náznacích, aby vás ta ozdobnost v malém prostoru malé koupelny nespolkla. Možná by bylo zajímavé nezabývat se jen německým a italským designem koupelen.

Co takhle podívat se například do Skandinávie? Je to styl bydlení velmi příbuzný našim požadavkům a nepřináší tolik zklamání při výpočtu ceny. Pokud se navzdory všemu potřebujete uzavřít doma ve vlastním světě, aniž byste se podívali z okna, dobrá, je to vaše volba, ale z architektonického hlediska je to neakceptovatelná úchylka.

TEXT: Kamila Ďuríková
FOTO: archiv firem a vydavatelství
ZDROJ: HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: bydleni interier
Sdílejte článek

Diskuze