Feng shui a energie vody v interiéru

03. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Peníze v našem životě velmi často připodobňujeme vodě. Používáme výrazy jako tok peněz, sedět na prameni, mraky peněz a podobně. Stejně tak i feng shui přiřazuje penězům energii vody. Je-li energie vody zablokovaná, může se to projevit problémy […]

Peníze v našem životě velmi často připodobňujeme vodě. Používáme výrazy jako tok peněz, sedět na prameni, mraky peněz a podobně. Stejně tak i feng shui přiřazuje penězům energii vody. Je-li energie vody zablokovaná, může se to projevit problémy s financemi. Můžeme mít zablokované příjmy, naše investice mohou přestat vynášet, mohou nám snížit výplatu, nebo dokonce můžeme přijít o práci či majetek. Je proto důležité, abychom energii vody, a tím i energii peněz věnovali patřičnou pozornost. Jak na to?

 

Energii vody v interiéru podporují hlavně vchod, předsíň, chodby, koupelna a toaleta. Chceme-li tedy mít zajištěn dobrý tok a přísun peněz, musíme se o ně co nejlépe starat. Bohužel to však jsou často prostory zanedbávané a věnujeme jim také méně pozornosti než obývákům či ložnicím.

V této koupelně je silná energie kovu, kterou představuje bílá barva, zrcadlo a nerez baterie. Zastoupena je také zemitá energie v podobě hnědé podlahy. Doporučili bychom však dodat energii dřeva, a to například pomocí rostlin, k jejichž využití přímo vybízí přítomnost denního světla. Pár doplňků by pak mohlo být v červené či oranžové barvě a bylo by také vhodné doplnit vertikály. Tvar umyvadla, zrcadla i obložení za umyvadlem vhodně posilují vertikály, které mohou zmírnit klesající energii vody. Doplnili bychom ještě doplňky v červené či oranžové barvě, a pokud to světlo dovolí, tak i více vyšších rostlin. Tvar trojúhelníku s vrcholem nahoru dodává do koupelny energii ohně. Ta je zde vhodná, protože je to energie vzrůstající a brání tak vodě, aby nám energii odváděla z místnosti pryč.

Koupelna plná vertikál
Energii vody silně ovlivňují koupelna a záchod. Zde dochází k tomu, že energie vody odtéká pryč, a tím nám mohou odtékat i finance. Feng shui má několik pravidel, které tomu umějí zabránit. Jedním z nich je, že by výlevky a odtoky vody neměly být vůbec vidět. To v praxi znamená, že například záchodové prkénko je lepší mít sklopené, aby byla záchodová mísa uzavřená. Dobré je také zakrýt odtoky v umyvadle a vaně v koupelně. Zmírníme tím klesání energie vody, které můžeme i zastavit tím, že vytvoříme energii, která zde bude stoupat. K tomuto účelu využijeme energii dvou prvků – dřeva a ohně. Energii dřeva vytvoříme například zelenou barvou, dřevěnými doplňky a vertikálami. Vertikály získáme velmi jednoduše tím, že vše postavíme na výšku – kartáčky na zuby, tuby s pastou, lahvičky se šampóny, parfémy a podobně. Ručníky dále pověsíme na výšku, místo abychom je poskládali na sebe. Obklady můžeme dát také na výšku a třeba i použít různé dekorativní vzory. Energii ohně zajistí červená, oranžová a vínová barva. Z tvarů doporučujeme trojúhelník. Při koupeli si pak můžeme zapálit svíčky či vonné tyčinky. Je velmi důležité, abychom měli v koupelně i WC dostatečné světlo. Zrcadlo má být také osvětlené, aby světlo nejen odráželo, ale také jej násobilo.

V této koupelně jsou využity vertikály i květiny pro zvednutí energie. Mohli bychom doporučit nepokládat zde složené ručníky, ale raději je pověsit na výšku. Hnědé ručníky bychom mohli vyměnit za červené či vínové, abychom tak doplnili i element ohně.

Zapojte všechny prvky
Feng shui doporučuje, aby v koupelně bylo zastoupeno všech pět prvků: dřevo, oheň, země, kov a voda. Dřevo a oheň jsme si popsali již výše. Voda je zastoupena vodou jako takovou. Energii země získáme použitím žluté, béžové a hnědé barvy. Zemi podpoří i obklady a dlažba, keramické doplňky, tlusté a měkké ručníky.

Trošku chaotické uspořádání může vyvolávat pocit zmatenosti. Zdá se, že stěny nejsou v pravých úhlech, což může oslabit pocit bezpečí a opory. Svíčky jsou vhodné, protože doplňují energii ohně. Rostliny by zde měly být výraznější a opět by pomohly vertikály.

Kovovou energii vyzdvihneme zejména pořádkem a čistotou. Můžeme ji ale také vytvořit bílou a šedou barvou či kovovými doplňky. Energii kovu také poskytuje zrcadlo. Sanitární vybavení koupelen a toalet je většinou bílé, takže energie kovu zde bývá poměrně silná.

Myslete rovněž na umístění toalety v dispozici. Rozhodně by neměla být hned u vchodu nebo naproti němu. Určitě není příjemné, když první věc, kterou spatříme po příchodu domů, je právě záchod.



Uspořádání působí chaoticky. Koupelny by však měly být uklizené a měl by v nich být řád a čistota.

Předsíň, která vás bude vítat
Chceme-li podpořit energii vody, musíme v těchto prostorách udržovat především pořádek. Voda potřebuje plynout. Nic jí nesmí stát v cestě. Předsíň by měla být čistá a uklizená. Neměli bychom mít na zemi poházené boty a tašky, o které zakopáváme, či věšák přeplněný svršky. Vše, co leží energii vody v cestě, způsobí její zablokování. Boty bychom proto měli uklízet do botníku a svršky do šatních skříní. To samé platí i o taškách, klíčích a dalších „proprietách“, které máme tendenci jen tak pohodit někde v předsíni bezprostředně po našem příchodu domů. Mějte na paměti, že je to první místo, které vidíme a používáme po návratu domů. Předsíň by nás proto měla vítat a být pro nás příjemná. Měla by být uspořádána tak, abychom z ní měli radost a těšili se domů.

V této chodbě je kombinace energie kovu a vody, což je správně. Chtělo by to ale prostory oživit vhodným solitérem. Dlouhá rovná chodba zrychluje energii v interiéru. Doporučujeme proto zde umístit menší doplněk na zem, nebo zavěsit nějaký výrazný doplněk od stropu, který by tuto rychlou energii zpomalil. Opravdu příjemně zvýrazněné vertikály, zelená barva navíc dodává energii dřeva. Místnost bychom doplnili jen o detail v červené či oranžové barvě.

Dejte chodbě správné zrcadlo
Rovněž chodby by měly být uklizené, aby nám nic nepřekáželo v průchodu. Předsíně i chodby by měly být dobře osvětlené, nejlépe přirozeným denním světlem. Není-li to možné, pak je vybavte dostatečně silným umělým zdrojem světla. Vždy, když něco v předsíni či chodbě děláme, měli bychom si při tom rozsvítit. Také bychom měli dávat pozor na zrcadla. Ta vždy znásobí energii toho, co odráží. Proto nesmí být nikdy umístěná tam, kde je tma či šero. Neměla by také odrážet nic, co se nám nelíbí. Zrcadla v předsíních či chodbách musejí být dobře nasvícena, aby toto světlo odrážela a tím jej zároveň i posilovala. Zrcadlo v předsíni by také nemělo zrcadlit vchodové dveře, mohlo by to znamenat odrážení vstupující energie zpět ven, a tím by tato energie nikdy nevstoupila do našeho domova. Analogicky tak můžeme zabránit příchodu peněz do našeho života.

Chodby a předsíně patří také k elementu vody. Tyto prostory jsou však vyloženě ohnivé, bude zde hektická energie, která může způsobovat nervozitu a chaos.

Nepříznivý vliv na energii vody mají také dlouhé, rovné chodby. Velmi zrychlují energii, která tak chodbou jen proteče a nevstoupí do ostatních místností domu či bytu. Proto bychom v dlouhých chodbách měli vytvořit menší překážky, které tok energie bude muset obtéci. Mohou to být bytové doplňky, malé skříňky, komody, lustry, koberečky či předložky. Vše, co energii v rychlé chodbě zpomalí, nám pomůže k tomu, aby se volně rozprostřela v celém domě či bytě.

BYU FENG SHUI CENTRUM PRAHA
Jiří a Dagmar Černákovi

V našem centru pomáháme klientům vytvářet harmonický domov. Klademe důraz na jedinečnost každého člověka, konkrétní rodinné vazby, skutečné potřeby a přání. Neopomíjíme ani hledisko funkčnosti prostoru. Uplatňujeme principy tradičního umění feng shui, které je založeno na harmonii člověka s prostředím, ve kterém žije a pracuje.
Více informací na
www.byu.cz

TEXT: Dagmar a Jiří Černákovi, BYU Feng Shui Centrum Praha
FOTO: archiv firem a vydavatelství
Odpovědná redaktorka: Zuzana Hošková

Kategorie: Design interiérů Koupelny
Tagy: Doplňky do koupelny feng šuej interier koupelna
Sdílejte článek

Diskuze