Škola barev V: Kontrasty barev – žlutá a oranžová, barvy slunce a ohně

21. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Žlutá barva slunce je pocitově jednoznačně nejpozitivnější barva ze všech. Přesto je v říši zvířat zrovna žlutá součástí varovného zbarvení některého hmyzu. Je to však příklad toho, že žádná barva nestojí izolovaně sama o sobě. Vždy záleží na kontrastu s barvou sousední.

Kombinace barev a jejich vzájemné ovlivňování reflexí hrají velkou roli při působení na naše vnímání. Pokud zařizujeme a vybíráme zásadní barevné odstíny stěn nebo nábytku, je nejlepší si do daného prostoru přinést reálné vzorky materiálů pro posouzení a nechat je na sebe chvíli působit za různého osvětlení. Při umělém studenějším večerním osvětlení totiž barvy mění svůj výraz. Teplé barevné odstíny ztrácejí svoji zářivost a zešednou. Studené barvy jsou naopak posílené ve svém chladivém působení a rozzáří se. Teplé sluneční světlo poněkud odbarvuje všechny barvy a teplé odstíny dělá pocitově ještě teplejší. Například žlutá i oranžová při teplém osvětlení trochu poblednou a proteplí se. Při studeném osvětlení zešednou a zesvětlají.

Jemné a elegantní barevné kombinace můžeme docílit jednoduše některou ze tří zásad pro kombinaci barev. První je odstupňování jedné základní barvy do světlejších odstínů takzvaně tón v tónu. Napětí a výraz pak dodá barevný detail v barvě z opačného pólu barevného spektra. Například odstupňované žluté a krémové tóny spolu s fialkově levandulovou. Tento barevný detail by se pak měl v prostoru objevit v triádě, tedy na třech různých místech. Jako druhá zásada kombinace barev je používání barev stejné jasnosti. Je důležité, aby barvy byly v podobném decentním ladění, například stejně našedlé pastelové odstíny zelenkavé, žluté a růžové do dívčího pokoje. Do třetice je to poněkud složitější kombinace barev ze stejné oblasti. Zde je pro barevné ladění určující jedna základní barva doplněná odstíny dalších barev, v nichž ale barva základní prosvítá. V takovém případě velmi záleží na individuálním vnímání jemných barevných odstínů.
Poslední rada pro úspěšnou kombinaci barev v interiéru zní: Není dobré používat čisté neředěné odstíny základních barev ve velkých plochách. Většinou na nás po čase působí agresivně a lacině. Nemají noblesu, šmrnc ani eleganci svých lomených příbuzných.
Žlutá
Žlutá je jednou ze tří základních barev spektra spolu s modrou a červenou. Je nejsvětlejší pestrou barvou a rozeznáváme řadu jejích odstínů od syté barvy slunce, žloutkové, barvy řepkového pole a kukuřičného klasu ke studenější citronové a sírové do světlých pastelových tónů světle slámové, vanilkové nebo krémové. Působí velmi povzbudivě, vesele, komunikativně a vzdušně. Ve světlých odstínech rozšiřuje prostor, proto se hodí do menších místností. V sytých odstínech vystupuje do popředí. Svým pozitivním nábojem se hodí do dětských pokojů. Žlutá prokazatelně podporuje trávení a má příznivý vliv na žaludek, žlučník a játra. Proto má své místo v jídelnách a ne jen těch soukromých. Velmi dobře odráží světlo a zároveň syté odstíny žluté dokážou světlo vyzařovat. Proto se využívají pro prostory s malým množstvím slunečního svitu. Pokud ji použijeme na transparentních záclonách, máme i za podmračeného dne pocit, že do interiéru svítí slunce. Pulsující energii a aktivitu přenáší na pozorovatele, proto by se neměla ve velké míře používat v ložnici, pracovně nebo relaxační místnosti. Jako oživující detail je však do takových místností ideální v podobě zlaceného rámu obrazu nebo krémového stínítka na stolní lampu. Vstupní prostory v teplých žlutých tónech dokážou návštěvníka přirozeně vtáhnout dále do domu. Jemná pastelová vanilková barva je hezkým podkladem pro řadu dalších barev a zároveň si rozumí s mnoha nábytkovými materiály jako dřevo, kov, sklo i plast.
Dokonalé tvary hlaviček gerber září jasnou přirozenou žlutí jako slunce na pozadí černo-bílého interiéru. Ukázka žluto-žlutého aranžmá pro zamilované mladé páry zve k posezení. Už dávno nemusí být symbolem lásky jen červená. Pro mladé čím více barev, tím lépe. V neutrální šedostříbrné váze vypadají drobné meruňkové květy kouzelně. Nezbytná doplňující barva je i sytá tmavá zeleň listů, protože kvítky působí na jejím pozadí ještě křehčeji.
Takzvanou doplňkovou barvou ke žluté je fialová. Spolu vytvářejí největší barevný kontrast. Decentní lomené odstíny fialové jsou tuto sezónu moderní. V kombinaci se žlutou ji však používáme v detailech jako třešničku na dort a je lépe modelovat prostor více odstíny žluté. Tato barevná kombinace se krásně hodí k modernímu nábytku provedenému ve tmavém až černém dřevě. Další oblíbenou kombinací se žlutou je zelená. Vychází z přírody, kdy nás na jaře fascinují střapaté trsy pampelišek v zelené trávě nebo plné květy žlutých tulipánů a narcisů. Do chlapeckého pokoje ideální v doplnění se středně hnědým dřevem. Teplá kombinace žluté s červenou je klasická, výrazná a velmi energická. Vhodně zvolené bordó odstíny se slámově zlatou se používají na exkluzivním interiérovém textilu. Inspirace vychází z minulosti a je to kombinace navozující atmosféru přepychu a bohatství. Do dívčího pokoje je nádhernou kombinací žlutá s pastelovou oranžovou, která se příjemně pojí s neutrálním přírodním dřevem nábytku nebo nábytkem namořeným do lehké teplé šedé.
Oranžová
Oranžová vzniká kombinací žluté a červené. Podle množství jednotlivých barev a dalších jiných pigmentů rozeznáváme mnohé odstíny. Červenooranžová jako červánky zapadajícího slunce, pomerančová, žlutooranžová až šafránová, hořčicová, měděná a světlá cihlová s lehkým podtónem hnědé nebo naopak lomená pastelová s větším přídavkem bílé nebo meruňková s přídavkem růžové. Stejně jako žlutá působí velmi povzbudivě a vesele, je plná energie a života. Na klidnější povahy může působit až agresivně. Ve větších sytých plochách povzbuzuje ke komunikaci a zábavě, a proto se hodí do místností na párty. V obytných místnostech se ve velkých plochách s oblibou používá pastelová oranžová. V takovém případě výrazně ovlivňuje barevnost dalšího vybavení místnosti, protože intenzivně reflektuje svůj oranžový podtón do okolí. Stejně jako červánky zapadajícího slunce. Je to barva, která má schopnost propojit neutrální barvy s výraznějšími právě svojí silnou reflexí do prostoru. Proto se nejčastěji používá u bytových doplňků. Oblíbená je na skleněných artefaktech, keramice a porcelánu a má své místo i na stínidlech lustrů a lamp.

Oranžová se zlatou a měděnou jsou v tomto případě základními kameny pro dekorační předměty klasického zámeckého stylu. Designový detail podobného ladění má své místo i v moderním interiéru. Vytváří potřebné napětí svým kontrastem. Středně oranžový odstín krásně zazáří v ornamentálním dekoru na sedacích polštářcích. Textilní měkkost a splývavost oranžovým odstínům sluší, protože se tím do výrazné barvy dostane vzduch a  pohyb. Malé textilní dekorace s oranžovým dekorem vnesou radost do každého interiéru.

Nezastupitelné jsou odstíny oranžové i v bytovém textilu. Na závěsech vnesou do interiéru jas slunce a u menších textilních ploch, jako jsou polštářky, podhlavníky, potahy židlí, ubrusy nebo prostírání, zase radost. Kombinace oranžové se žlutou a zelenou nám připomene rozkvetlou jarní louku. Působí velmi pozitivně a vzdušně a rozumí si v kombinaci se středně hnědým nábytkem do malého bytu mladé rodiny. Stejně jako žlutá se sytá meruňková barva hodí do vstupních prostor domku na venkově. Tvoří krásný přechod ze zeleně přírody do hřejivé atmosféry domova.

FOTO: archiv firem
TEXT: Mgr.Lenka Mašková, interiérová návrhářka
Odpovědná redaktorka: Andrea Mičková
Kategorie: Design interiérů
Tagy: barvy interier pomeranč šafrán
Sdílejte článek

Diskuze