Dokonalá koupelna v sedmi krocích

02. 05. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Zimní sezona může být vhodným časem pro úpravu koupelny. Lepení obkladů a pokládku dlažby v koupelně zvládne každý šikovný obkladač, především použije-li kvalitní produkty Mapei. Je však nezbytné přesně dodržovat následující technologický postup.

Sjednocení nasákavosti podkladu Primerem G
Suchý, vyzrálý a důkladně očištěný podklad ošetřete penetračním nátěrem Primer G (zředěným s vodu v poměru 1 : 1), který zpevní podklad, sjednotí jeho nasákavost a slepí prachové částice. Díky tomu také zvýší přídržnost následující vrstvy. Nátěr nechte zaschnout nejméně 2 hodiny při +23 °C.

Nanesení tekuté hydroizolační stěrky Mapegum WPS
Nanášení stěrky Mapegum WPS na vodorovné, šikmé i svislé plochy je velmi snadné, jelikož se jedná o jednosložkovou tekutou tixotropní (nestékající) a rychle schnoucí hmotu. Výrobek lze aplikovat štětcem nebo válečkem. Důkladné provedení je nezbytné především při natírání přechodů mezi stěnou a podlahou, v rozích a v místech kolem odtoků, výpustí a dilatací.

Utěsnění detailů pásem Mapeband
Spáry v přechodech (stěna – podlaha, stěna – dilatační spáry, podlahové vpusti) jsou považovány za kritické. Proto musí být důsledně utěsněny pomocí pásu Mapeband, který se vkládá do první vrstvy hydroizolační stěrky Mapegum WPS. Varianta Mapeband manžeta dobře poslouží k utěsnění trubek a odtoků v koupelnách a sprchách.

Uzavření hydroizolační vrstvy
Naneste rovnoměrně další dvě vrstvy stěrky Mapegum WPS tak, aby celková tloušťka nebyla menší než 1 mm. Jednotlivé vrstvy se nanášejí do kříže, respektive svisle, kolmo, svisle. Technologická přestávka mezi jednotlivými nátěry je 1 až 2 hodiny. Za12 až 24 hodin po aplikaci poslední vrstvy hydroizolační stěrky lze přistoupit k lepení obkladů a dlažby.

Lepení obkladů a dlažeb
Pro lepení všech běžných typů obkladů a dlažeb Mapei doporučuje zlepšené cementové lepidlo Keraflex, které má prodlouženou dobu zpracovatelnosti a je vhodné i pro instalaci těžkého obkladového materiálu. Keraflex je snadno zpracovatelný a díky své tixotropní konzistenci se snadno nanáší na svislé i vodorovné plochy.

Spárování hmotou s nízkou nasákavostí
Po vytvrzení lepidla (24 hodin) důkladně očistěte a vysajte podklad. Následně vyplňte spáry buď epoxidovou kyselinovzdornou spárovací hmotou Kerapoxy nebo hydrofobní spárovací hmotou s protiplísňovou technologií Ultracolor Plus.

Výplň dilatačních spár tmelem Mapesil AC
Pružným silikonovým tmelem Mapesil AC vyplňte nejen dilatační spáry, ale i styk dvou různých materiálů (umyvadlo – obklady, rohy apod.). V případě obkladů z přírodního kamene použijte silikonový tmel Mapesil LM. Jedná-li se o náročné povrchy nebo při trvalém styku s vodou, doporučuje se před aplikací silikonového tmelu nanést speciální penetraci Primer FD.

Užitečné rady
• Funkčnost a vzhled koupelny závisí také na kvalitě přípravy podkladu.
• Nepodceňujte význam hydroizolační stěrky. Dlažba, lepidlo i cementové spáry jsou do určité míry nasákavé. Pouze s kvalitně nanesenou hydroizolací prodloužíte životnost své koupelny a vyhnete se riziku, že vytopíte sousedy.
• Používejte ucelený systém stavební chemie Mapei. Vlastnosti jednotlivých výrobků se účelně doplňují tak, aby výsledkem byla bezchybná koupelna.
• V případě nejasností nebo dotazů využijte bezplatné odborné pomoci Mapei a kontaktujte naše obchodně-technické pracovníky.

Jak si vybrat správný druh lepidla

Druh obkladu a dlažby
Doporučené lepidlo
Keramický obklad Adesilex P9, Keraflex, Granirapid, Keraflex Maxi S1
Přírodní kámen Keraquick, Elastorapid, Granirapid
Světlý přírodní kámen Granirapid bílý, Elastorapid bílý
Kámen citlivý na objemové změny Keralastic, Kerapoxy
Skleněná mozaika Adesilex P10

Další užitečné informace naleznete na www.mapei.cz nebo kontaktujte technický servis Mapei.

ZDROJ: MAPEI, spol. s r.o.

Kategorie: Koupelny
Tagy: dlazba koupelna obklady
Sdílejte článek

Diskuze