Jakou a za kolik? Kvalitní akrylátová masážní vana s běžnými rozměry, s komponenty Koller, vhodná do standardní koupelny se s pneumatickým ovládáním dá koupit za méně než 30 000 korun. Ve velké koupelně však zvažte větší, atypicky tvarovanou vanu či vanu pro dva.

Koupelna jako ráj domácí relaxace

03. 04. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Zkuste si představit ten úžasný pocit lehkosti v teplé vodě, jemně masírující vaše tělo. Pokud to chcete zažívat, kdykoli se vám zachce, porozhlédněte se po šikovné hydromasážní vaně.

Hydromasážní vana. Zjednodušeně ji lze charakterizovat jako zařízení určené na vodoléčbu, rehabilitaci, regeneraci a relax, které se skládá z vany a v ní pevně zabudovaného hydromasážního systému. Vana je obvykle plastová, zřídka se setkáte s kompozitním materiálem (litý mramor), výjimečně i s ocelovou masážní vanou. Téměř vždy se umisťuje do interiéru, nejčastěji klasicky – do koupelny. Obvykle je určená pro jednu osobu, maximálně pro dvě. Hydromasážní vana nemá vlastní filtrační zařízení, proto se voda před použitím napustí a po použití vypustí, stejně jako u běžné vany. Napouští se teplá voda – hydromasážní systém může být sice vybaven dohříváním, ten se však používá jen na udržení teploty, ne na ohřívání studené vody.

Vířivka (případně i spa, masážní bazén, hot tub či „jacuzzi“). Má sice podobnou funkci jako hydromasážní vana, jde však o masivnější kompaktní zařízení, určené pro dvě a víc osob, které má více společného s bazénem než s vanou. Vířivky mohou být umístěny i venku (mají kryt a tepelně izolované stěny) a jsou vybaveny filtrací a ohřevem vody, která v nich zůstává i po použití (voda se průběžně regeneruje, úplně se mění přibližně čtyřikrát za rok). Jelikož jde o složitější zařízení, v porovnání s hydromasážní vanou je vířivka náročnější na instalaci, servis i údržbu, samozřejmě i její cena je podstatně vyšší. S udržováním teploty a čistoty vody jsou také spojeny vyšší provozní náklady.

Instalováním hydromasážní vany změníte koupelnu na vlastní domácí wellness. Hydroterapie má vynikající relaxační, rehabilitační a léčivé účinky, posiluje tedy zdraví a imunitu.

Instalováním hydromasážní vany změníte koupelnu na vlastní domácí wellness. Hydroterapie má vynikající relaxační, rehabilitační a léčivé účinky, posiluje tedy zdraví a imunitu. www.polysan.cz

Přednosti hydromasážní vany se opírají o pevný základ hydroterapie, která se v medicíně využívala už od antiky a jako léčebná metoda je uznávaná dodnes. Mnozí mají zkušenosti s její aplikací například po různých úrazech, chronických nemocech svalů, kloubů, nervové soustavy… Výčet diagnóz, kdy vodoléčba opravdu pomáhá, by byl určitě dlouhý. Zjednodušeně řečeno, hydroterapie využívá pozitivní vliv odlehčení těla ve vodě v kombinaci s jeho prohřátím proudící teplou vodou. Díky tomu se rozšíří cévy a zvýší se průtok krve, čímž se zároveň urychlí vyplavování škodlivin z postižených míst. Tento proces však nejen léčí, ale pomáhá také při regeneraci po fyzické námaze. A samozřejmě, hydroterapie je také úžasný relax v proudu vody a bublinkách vzduchu.

Relaxační a léčivý efekt vodní masáže je založen na prohřátí těla, rozšíření cév, zvýšení průtoku krve, zrychlení metabolizmu a vyplavovaní škodlivin. Následně se urychluje regenerace buněk. Tohoto efektu se v hydromasážní vaně dosáhne pomocí trysek, přes které proudí voda nebo vzduc

Relaxační a léčivý efekt vodní masáže je založen na prohřátí těla, rozšíření cév, zvýšení průtoku krve, zrychlení metabolizmu a vyplavovaní škodlivin. Následně se urychluje regenerace buněk. Tohoto efektu se v hydromasážní vaně dosáhne pomocí trysek, přes které proudí voda nebo vzduch FOTO TREESSE

Pro sportovce, smolaře i světáky

A jaký je důvod mít hydromasážní vanu doma v koupelně? Například ten, abyste nemuseli absolvovat návštěvu rehabilitačního centra ve vzdálené nemocnici, pokud vám lékař po vyvrtnutí kotníku předepíše vodoléčebné procedury. Stejného efektu dosáhnete i doma bez ztráty času cestováním a vysedáváním v čekárně. Nedej bože, pokud by to bylo v zimě. Představte si, že z vyhřáté vany jste za pár minut na mrazu… Doma určitě tento šok nezažijete. Není to však jediný důvod. V hydromasážní vaně si můžete posílit imunitu, zbavit se únavy po práci nebo po sportu a opravdu příjemně relaxovat. Zkrátka, je vhodná pro každého, kdo má rád vodu a chce si ji opravdu užít.

Vodní proudy a bublinky

Všech pozitivních účinků hydroterapie se v hydromasážní vaně dosahuje pomocí dvou základních typů masážních systémů. Více používaný je hydromasážní systém, který sestává z čerpadla a trysek osazených na různých místech vany (obvykle po bocích a za vašimi zády). Voda proudí pod tlakem z čerpadla přes trysky a masíruje tělo. Tento systém je vhodný na hloubkovou masáž svalů a kloubů, podporuje jejich léčbu po úrazech či nemocech a také urychluje regeneraci po fyzické námaze. Druhý systém je vzduchová masáž (tzv. perlička). Při ní přes drobné trysky na dně vany proudí vzduch z dmychadla. Tato masáž je jemnější, bublinky vzduchu omývají tělo a navozují příjemný pocit odpočinku. Při vzduchové masáži se ideálně relaxuje a je vhodná hlavně po duševní námaze.

V teplé vodě naplněné bublinkami zapomenete na starosti a obnoví se vám energie a síly. Když k tomu přidáte intimní osvětlení nebo rovnou mihotavé světlo svíček a pustíte si příjemnou hudbu, bude výsledek zaručený.

V teplé vodě naplněné bublinkami zapomenete na starosti a obnoví se vám energie a síly. Když k tomu přidáte intimní osvětlení nebo rovnou mihotavé světlo svíček a pustíte si příjemnou hudbu, bude výsledek zaručený. FOTO TREESSE

Vybírejte pečlivě

Velikost a tvar

Každá vana by měla být v první řadě pohodlná, u hydromasážních to platí dvojnásobně. Její velikost byste měli přizpůsobit osobám, které ji budou využívat nejvíce. Pokud máte menší koupelnu, zvolte klasickou obdélníkovou vanu – nejefektivněji tak využijete daný prostor. Ve velké koupelně můžete zvážit atypický tvar nebo vanu pro dva, čímž získáte další rozměr relaxu. I když to zní zvláštně, ideální je vanu si před koupí vyzkoušet. Tvar totiž může někdy odpovídat spíš módním trendům než ergonomii (je jen na vás, zda dáte přednost vzhledu, nebo pohodlí).

Typ a parametry masážního systému

V první řadě byste se měli rozhodnout, zda vám více vyhovuje hydromasážní nebo vzduchový systém, toto dilema však můžete vyřešit i jejich kombinací. Dále je potřebné vybrat si typ ovládání – pneumatické, nebo elektronické. Pneumatické je jednodušší a levnější, neposkytuje však takový komfort a možnosti jako elektronické. To má například „dětskou pojistku“, která brání spuštění čerpadla při prázdné vaně, čímž ho chrání před poškozením. Pneumatické ovládání takovou ochranu neumožňuje. Masážní systém s elektronickým ovládáním lze také doplnit o další funkce, jako je automatická dezinfekce, dohřívání vody či chromatoterapie. Parametry masážního systému určuje výkon agregátů, počet a velikost trysek a doplňkové příslušenství. V nabídce výrobců najdete vany se 4–5 sestavami masážních systémů s přesně určeným počtem trysek a doplňkovými funkcemi, u specifických typů van si však můžete dohodnout i atypické vybavení přizpůsobené vašim požadavkům. Například, pokud je pro vás standardní hydromasáž málo intenzivní a potřebujete své tělo přímo „dobít“ silným proudem vody, bude pro vás řešením hydromasážní systém Komfort od firmy Sanjet, který využívá čerpadlo s výkonem o 50 % vyšším, než je běžné.

Aby všechno správně fungovalo, je při instalaci masážní vany potřebné zajistit kromě přívodu vody a odpadu, které jsou totožné jako u běžné vany, i připojení na elektřinu – pod vanu musí být přiveden vodič s napětím 230 V, se samostatným jističem a proudovým chráničem. Důležitý je i vhodný přístup k technologii (nejlépe přes přední krycí panel).

Aby všechno správně fungovalo, je při instalaci masážní vany potřebné zajistit kromě přívodu vody a odpadu, které jsou totožné jako u běžné vany, i připojení na elektřinu – pod vanu musí být přiveden vodič s napětím 230 V, se samostatným jističem a proudovým chráničem. Důležitý je i vhodný přístup k technologii (nejlépe přes přední krycí panel). FOTO TREESSE

Spolehlivost a záruka

Masážní vana se nedá vyměnit tak snadno jako baterie, proto je velmi důležitým kritériem při jejím výběru spolehlivost a záruka, jakož i dostupnost servisu. Před koupí se ptejte na reference výrobce, žádejte certifikáty a vyhlášení o shodě, informujte se o servisu. Buďte důslední, vyplatí se to. Nedejte se zlákat cenou a nekupte neověřený produkt, jinak riskujete, že za rok či dva budete v koupelně bourat.

Údržba

Všechno v koupelně je vystaveno dlouhodobému působení vody a vlhkosti. Znáte to, všude se usazuje vodní kámen, po čase se mohou objevit plísně… Masážní vana je v tomto směru velmi zatížená, proto potřebuje údržbu – asi jednou za dva měsíce byste měli masážní systém vydezinfikovat pomocí přípravku, který koupíte s vanou, při čištění jejího povrchu, trysek a ovládacích prvků se držte doporučení výrobce. Vany s lepší výbavou mívají automatické proplachování, které čistí a dezinfikuje masážní systém po každém použití.

Jakou a za kolik? Kvalitní akrylátová masážní vana s běžnými rozměry, s komponenty Koller, vhodná do standardní koupelny se s pneumatickým ovládáním dá koupit za méně než 30 000 korun. Ve velké koupelně však zvažte větší, atypicky tvarovanou vanu či vanu pro dva.

Jakou a za kolik? Kvalitní akrylátová masážní vana s běžnými rozměry, s komponenty Koller, vhodná do standardní koupelny se s pneumatickým ovládáním dá koupit za méně než 30 000 korun. Ve velké koupelně však zvažte větší, atypicky tvarovanou vanu či vanu pro dva. www.polysan.cz

Cena

Je jistě důležitým kritériem, neměla by však úplně ovládnout vaše rozhodování. Velmi nízká cena totiž znamená šetření na straně výrobce, co může mít vliv na spolehlivost vany, a trápit se s jejím servisem, případně výměnou, může být nakonec drahý špás. Ceny běžně dostupných kvalitních masážních van se pohybují mezi 20 000 až 100 000 korun. Nižší ceny jsou většinou výsledkem „boje slev“, kde se šetření většinou projeví na kvalitě vany (tenčí akrylát či sklolaminátový nástřik) i komponentů (menší počet trysek, tenčí hadice, nižší výkon čerpadla). Pokud si chcete být kvalitou jisti, hledejte ověřené značky, například komponenty od firmy Koller, která je v tomto segmentu lídrem. Nemusí být přitom nutně spojeny s vyšší cenou.

Čím ji ještě vylepšit? K hydromasážní vaně můžete doplnit například speciální ploché trysky, které umožňují nejen perličku, ale i hydromasáž ze dna vany nebo chromatoterapii (colorterapii) která podpoří relaxační účinek barevně podsvícenou vodou. K praktickým funkcím zase patří automatická dezinfekce, dohřívání vody či dálkové ovládání. Různé doplňky ke standardní výbavě jsou však možné jen u elektronického ovládání. www.polysan.cz

Čím ji ještě vylepšit? K hydromasážní vaně můžete doplnit například speciální ploché trysky, které umožňují nejen perličku, ale i hydromasáž ze dna vany nebo chromatoterapii (colorterapii) která podpoří relaxační účinek barevně podsvícenou vodou. K praktickým funkcím zase patří automatická dezinfekce, dohřívání vody či dálkové ovládání. Různé doplňky ke standardní výbavě jsou však možné jen u elektronického ovládání. www.polysan.cz

Podle čeho se rozhodnout?

Pokud nevíte, zda bude lepší hydromasáž, nebo perlička, položte si otázku, co vás více zatěžuje nebo jaký druh aktivity vykonáváte. Vzduchová masáž (perlička) je vhodná po duševní námaze, po těžkém dni, když pod stresem pracovala hlava a nervy. Pokud jste spíše sportovní typ, milujete pohyb a dáváte tělu zabrat, vyberte si hydromasáž. Přes trysky bude na vaše unavené svaly proudit voda, kterou mohou navíc obohatit drobné bublinky vzduchu. Tento proud dokáže zázraky a dá se nasměrovat tam, kde je nejvíce potřebný. Masáž proniká hluboko do svalstva a spouští reakci, jejímž výsledkem je regenerace nebo úleva od bolesti. Dobrou zprávou pro ty, kteří intenzivně sportují a zároveň mají práci, která je vyčerpává i psychicky, je to, že oba systémy, hydromasáž i perličku, lze umístit do jedné vany.

www.sanjet.cz

TEXT ERIKA KUHNOVÁ VE SPOLUPRÁCI S PETREM HEPNEREM A FIRMOU SANJET
FOTO TREESSE, POLYSAN A SANJET

Kategorie: Koupelny
Tagy: hydromasážní vana koupelna Osvětlení do koupelny virivka
Sdílejte článek

Diskuze