Zdravá sebeláska v koupelně

18. 10. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

„Můj přítel říká, že chcete-li o lidech poznat pravdu, zajděte si právě na ono místo. Všechna naše tajemství jsou prý schována v rozích a spárách koupelny, kam odcházíme, abychom byli sami, abychom se na sebe podívali do zrcadla, […]

„Můj přítel říká, že chcete-li o lidech poznat pravdu, zajděte si právě na ono místo. Všechna naše tajemství jsou prý schována v rozích a spárách koupelny, kam odcházíme, abychom byli sami, abychom se na sebe podívali do zrcadla, učesali se a načechrali, vydrhli a vyleštili si kůži, připravili svá stárnoucí, neduživá těla na další den, abychom se očistili a ulevili si, pomalovali povrch svých těl a odstranili tělesný pach, přicházíme tam meditovat, přemýšlíme o tom, co bude, a celkově se tam snažíme vylepšit svůj úděl.“ Robert Fulghum 

Slovíčko wellnes se dnes stalo populárním zaklínadlem. Toto cizí slovo pro zdravou sebelásku je synonymem moderního životního stylu, v němž nesmí chybět péče o vlastní tělo i duši. Místo, na němž se můžete intenzivně věnovat sami sobě, rozmazlovat se i zocelovat, čerpat energii a pracovat na pozitivním postoji k životu, nemusí být ani velké, ani nápadné – je jím vaše vlastní koupelna.
Právě zde můžete najít sami pro sebe trochu klidu a za dveřmi důvěrně známé místnosti načerpat novou energii a duševní i tělesnou svěžest. Nezáleží přitom na velkosti koupelny. Důležité je příjemné prostředí, voda a způsob, jakým si je umíte užít.

Sny a atmosféra
Pojem wellnes zahrnuje všechno, co přináší člověku radost a prospívá tělu i duši. Zároveň znamená způsob, jak čerpat životní energii a být v dobré pohodě a formě. Základní zásadou přitom je, že chcete-li být šťastnější, musíte se umět radovat i z maličkostí – ze všech pěkných a přirozených věcí. Ani wellnes koupelna tedy nemusí být luxusně vybavena, více záleží na tom, jak ji využijete (i když je pravda, že moderní koupelnová zařízení dokážou udělat příjemné ještě příjemnějším a zdravé ještě zdravějším). Někdy stačí jen světlo svíček, hudba nebo aromalampa a horká voda ve vaně. Potom už jen přivřete oči a představíte si, že jste na pláži nebo na jiném příjemném místě. I snění je totiž ve stylu wellnes, protože wellnes – to je stav subjektivní pohody.

Zázračná moc barev
Protože zrak je jedním z nejdůležitějších zprostředkovatelů vnímání, naši psychiku přímo zázračně ovlivňují barvy. Podle vlivu barev na duševní stav se můžete řídit například při výběru obkladů a dlažby, ale správné nálady můžete dosáhnout i pomocí barevných doplňků – ručníků, sprchového závěsu a  dóziček, které můžete podle potřeby obměňovat.

Světlo dodá energii i uvolní

Podobně jako barvy působí na psychiku i světlo. Proto byste měli mít v koupelně více různých svítidel, pomocí nichž docílíte různých druhů osvětlení koupelny – silné jasné a přímé světlo potřebujete ráno nejen při úpravě svého zevnějšku, ale i k nastartování do nového dne; náladové tlumené osvětlení (může být i barevné) vás uklidní a oceníte ho při večerní relaxaci. Večer si zapalte svíčky. Při pohledu na blikavý plamínek se dá příjemně snít, teplé světlo ohně vás uvolní a vyvolá ve vás atmosféru pohody.
Proudy vody

Voda je společně se vzduchem tím nejdůležitějším živlem, který ovlivňuje náš život a umí nám dodat energii. Masáž proudem teplé vody zrychluje látkovou výměnu, a tím i vyplavování škodlivin z těla. Tato masáž prospívá pokožce, svalům a kloubům.

U vany platí téměř doslova: jak si ustelete, tak si lehnete a tak si i odpočinete. K tomu všemu vám může přispět i technický pokrok nabízející dotykové či senzorové ovládání svítidel, perfektní ozvučení prostoru napojeného na domácí hudební studio nebo televizi. Něco mezi masážním panelem a boxem (přibližně masážní panel ze dvou stran) jsou takzvané sprchovací oblouky. Průkopníkem tohoto zařízení byl jednoduchý (ale geniální) oblouk, který před dvěma roky představila společnost Hansgrohe na veletrhu ISH v Kolíně nad Rýnem. Masážní vany se mohou umístit samostatně – volně v prostoru – nebo ke stěně, dokonce je lze zapustit i na úroveň podlahy, čímž v interiéru vytvoří příjemný a harmonický prvek. Při vybírání masážní vany však musíte mít promyšlený koncept budoucího interiéru (rozmístění sanitárních prvků, materiály, barevnost atd.).

Více zdrojů proudu vody nabízí více možností na užívání si – nejjednodušší je spojení pevné hlavové sprchy a ruční sprchy. U hlavových sprch je trendem zvětšování průměru růžice, díky němuž může déšť jemných kapek omývat celé tělo, ale i takzvané kaskády či vodopády, u nichž voda stéká z podlouhlého otvoru nebo trysek umístěných v jedné linii. Kaskády obvykle směřují na oblast ramen a krční páteře, odkud voda zalévá celé tělo. Příjemné je, když se můžete pod sprchou i posadit – například na sklápěcí sedátko.

Dalším krokem na cestě do vodního ráje je sprchová oáza, která umožňuje vodní masáž z více stran. Můžete ji realizovat ve sprchovém koutu nebo ve vaně chráněné zástěnou. Její podstatou je několik různých sprch a důmyslně rozmístěných masážních trysek, které dokážou chrlit různé proudy vody. Jednou z možností, jak sprchovou oázu realizovat, jsou takzvané sprchové rodiny, složené z hlavové a ruční sprchy a několika bočních trysek, které se instalují pod omítku (rozmístění a typ proudnic či sprch závisí jen na vašem výběru). Jejich alternativou jsou sprchovací panely (jinak nazývané i sprchovací systémy), které nabízejí podobné možnosti a stejně vysoký komfort. Sprchová kabina nabízí přibližně stejné služby jako sprchový kout se sprchovou rodinou (někdy bývá vylepšena například o elektroniku). V podstatě je to už montovaná a sestavená vanička se zástěnou a sprchovými zařízeními, dokonce i se zadními stěnami, poličkami či osvětlením. Boční vodní trysky, které vytvářejí alternativu klasické hydromasáže ve vaně, bývají směrovatelné a často bývá možné programovat střídavé působení proudů vody či různé cykly zapínání jednotlivých skupin trysek.

Uvolňující koupel

Chcete-li si vychutnat koupel, musíte se na ni podle vzoru východních civilizací dívat ne jako na očistu těla, ale jako na uvolnění těla i ducha.

Pokud se chcete dokonale uvolnit, zbavit napětí a bolesti, můžete si ve vaně pohovět až půlhodinku. Voda by měla mít přibližně 38 °C nebo, je-li vám to příjemné, o něco víc. V případě, že vás má koupel osvěžit a posilnit, koupejte se jen krátce (10 až 15 minut) v nepříliš horké vodě a nakonec se osprchujte vlažnou vodou. Delší pobyt v teplé vodě unavuje a zatěžuje krevní oběh, proto není vhodný například při nachlazení.

Plná vana bublinek 

Pokud se umíte dokonale soustředit na to, co právě děláte (jak to učí zen buddhismus nebo jiné východní filozofie), dokážete se uvolnit a najít vnitřní pohodu i v běžné vaně a pod běžnou sprchou. I když s výdobytky moderních koupelen je to přece jen o něco příjemnější. A co může člověka uvolnit lépe než masáž? Masážní zařízení ve vaně můžete využívat k relaxaci po fyzické i psychické námaze, ale i při léčbě chorob pohybového ústrojí.

Praktické záležitosti
Masážní vanu je nutné vybírat ještě předtím, než začnete s rekonstrukcí nebo stavbou koupelny. Jednak se musíte rozhodnout pro typ a tvar vany, jednak pro masážní systém. Ve specializované prodejně si potom zjistěte i další podrobnosti – masážní vana například potřebuje samostatně jištěný přívod elektřiny s proudovým chráničem, protože je ve vlhkém prostředí. Podle tvaru vany a typu masážního zařízení se určí, kde a jak mají být přívody elektřiny a vody, kde má být odpad, kolik místa a kde je potřeba na motor nebo motory (podle toho, zda bude mít vana jeden, nebo dva masážní systémy), jak budou motory odvětrány a odkud bude přístupný servisní otvor. Musíte se také rozhodnout pro systém napouštění (například pomocí podomítkové baterie nebo přepadem). Všechny tyto podrobnosti musíte brát v úvahu už při návrhu koupelny, před začátkem přestavby či výstavby. Jen tak se můžete vyhnout zbytečným komplikacím (například dodatečnému bourání pro přívod elektřiny).

V hydromasážních vanách se používají dva základní způsoby masáže.
Perlička (airpool nebo air masáž) je založena na proudění předehřátého stlačeného vzduchu (s teplotou 35 až 40 °C) tryskami na dně vany. Slouží hlavně pro duševní uvolnění a relaxaci, ale má i terapeutický efekt při bolestech kloubů a revmatických těžkostech. I když předehřívání vzduchu by mělo být samozřejmostí, protože masáž vzduchem s teplotou okolí je velmi nepříjemná, některé levné vany předehřev nemají. Při koupi masážní vany je proto dobré nechat si všechno podrobně vysvětlit.

Hydromasáž (whirlpool) masíruje tělo proudem vody, která pod určitým tlakem proudí z trysek ve stěnách vany. Můžete se setkat i s vodní masáží proudem vody a vzduchu, přimíchání vzduchu je u kvalitnějších systémů dokonce volitelné. Účinek masáže závisí nejen na nastavení trysek, ale i na jejich počtu a rozmístění ve vaně a samozřejmě na výkonu čerpadel, což je poměrně důležitá kategorie při posuzování jednotlivých systémů. Hydromasáží se dosahuje fyzického uvolnění a maximální relaxace celého organizmu. Kromě aerodýz a hydrodýz se však setkáte i s různými jinými, např. spydrodýzami, maxidýzami či mikrodýzami (dýza je synonymem používanější trysky). Poměrně často používané rotační dýzy (někdy nazývané i spydrodýzy) využívají proud vody smíchaný se vzduchem, který díky jejich tvarování vytváří krouživý pohyb.

Barva má výrazný vliv na psychiku člověka. Nalaďte si koupelnu do svých oblíbených tónů. Dnes je možné přizpůsobit pomocí světelného efektu i barvu vody ze sprchy. Neodmyslitelnou součástí moderního interiéru wellnes koupelny je nepřímé osvětlení, které důmyslně využívá hry světla a stínu. Možnost změnit osvětlení z neutrálního na barevné dodává prostoru mystičnosti. Něco mezi masážním panelem a boxem (přibližně masážní panel ze dvou stran) jsou takzvané sprchovací oblouky. Průkopníkem tohoto zařízení byl jednoduchý (ale geniální) oblouk, který před dvěma roky představila společnost Hansgrohe na veletrhu ISH v Kolíně nad Rýnem.

Masážní systémy se ovládají mechanicky nebo elektronicky. I když displeje mohou být u těchto typů podobné, elektronické ovladače umožňují programování masáže (různé druhy masáže se spojí do různých programů – např. relaxační, tonizující, proti celulitidě a podobně) nebo zvolení jistého tlaku vody.

Kromě masáže můžete mít ve vaně i osvětlení (i barevné, určené pro takzvanou chromaterapii) či temperování (udržuje stálou teplotu vody i při delším pobytu ve vaně).

A jak nás vlastně ovlivňují jednotlivé barvy?
Červená je dynamická a dodává energii. Podněcuje tvorbu adrenalinu a vitalizujících hormonů, zvyšuje frekvenci tepu a krevní tlak. Přitahuje pozornost, působí proti únavě či poruchám prokrvení.

Oranžová barva oživuje a rozveseluje, plaché mění ve smělé a schopné navazovat kontakty. Posiluje obranyschopnost organizmu, trávicí systém i sexuální touhu.

Žlutá mobilizuje duševní síly a vytváří pozitivní náladu. Zářivá sluneční barva aktivizuje tu část mozku, která je zodpovědná za ukládání vizuálních vjemů, takže pomáhá paměti a podněcuje tvořivost.

Zelená barva přináší harmonii a má příznivé terapeutické účinky, protože slaďuje tělo a duši. Uklidňuje, pomáhá soustředit se a přispívá k rozvaze. Příznivě působí při nespavosti a unavených očích.

Hnědá barva země, dřeva, čokolády, kávy a čaje navozuje vyrovnanost – povzbudí, když potřebujete zlepšit náladu, uklidní ve stavu napětí.

Modrá je relaxující a pomáhá odbourat stres. Zbavuje napětí, přináší osvěžení a uklidnění, proto pomáhá při nervozitě, migréně a vysokém krevním tlaku. Snižuje tělesnou teplotu, zpomaluje tep a stimuluje imunitní systém. Pomáhá překonávat strach a úzkost, zmírňuje deprese a dává pocit naděje.

Fialová podněcuje vynalézavost. Je směsí modré a červené a jeví se jako spojení klidu a energie. Při nervovém napětí tak současně uvolňuje i posilňuje. Mimořádně dobře působí proti depresi. Aktivizuje tvořivou část mozku a podporuje soustředěnost na podstatné věci.

TEXT: Erika Kuhnová
FOTO: Hansgrohe, Ideal Standard, Jacuzzi, KEUCO, Duravit, Vileroy & Boch, Hansa, Dornbracht, Hoesch, Daniel Hopkins.

Článek byl uveřejněn v časopise HOME.

Kategorie: Koupelny
Tagy: design koupelna
Sdílejte článek

Diskuze