foto: Team7

Plocha za kuchyňskou linkou – praktická, elegantní

27. 08. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Trendem při řešení kuchyňské zástěny, tedy plochy za kuchyňskou linkou mezi pracovní deskou a horními skříňkami, jsou hladké velkoplošné materiály beze spár, určitě však ne bez nápadů.

Výhodou hladkých jednolitých ploch je jednoduché čištění a elegantní vzhled, materiálových možností je přitom několik.

foto: Team7

foto: Team7

„Tón v tónu“

Nebo spíše „materiál v materiálu“ je elegantní řešení, které pro svou jednoduchost a finanční dostupnost patří k nejčastějším. Zástěnu vytvoříte z takzvaných dekorativních panelů, tedy desek MDF s tloušťkou 17 až 18 mm a s povrchem upraveným odolnou fólií nebo vysokotlakovým laminátem. V podstatě jde o materiál totožný s pracovnou deskou (jen tenčí), to znamená odolný proti oděru či poškrábání. Běžně se objednává u výrobce spolu s kuchyňskou linkou, takže není problém sladit jeho povrch se skříňkami či pracovní deskou. Samozřejmě, ani milovníci výrazných kontrastů se nemusí při výběru omezovat. Zajímavé možnosti přitom nabízejí nejen různé dekory povrchů. Hitem je plastické frézování desek, například jemné vlnky či motiv včelího plástu.
Výhodou dekorativních panelů je jednoduchá montáž a velké rozměry (až 1,2 × 2,5 m), nevýhodou nižší odolnost proti vysokým teplotám, takže takovéto zástěny se nemohou použít za plynovou varnou deskou.

Dekorativní panely se vyrábějí ze stejných materiálů jako pracovní desky, což jim zaručuje vysokou odolnost proti oděru i při čištění. Pokud si zástěnu objednáte u výrobce spolu s kuchyňskou linkou, máte záruku, že dekory budou perfektně sladěné.  (foto: Decodom)

Dekorativní panely se vyrábějí ze stejných materiálů jako pracovní desky, což jim zaručuje vysokou odolnost proti oděru i při čištění. Pokud si zástěnu objednáte u výrobce spolu s kuchyňskou linkou, máte záruku, že dekory budou perfektně sladěné. (foto: Decodom)

Dekorativní panely se vyrábějí ze stejných materiálů jako pracovní desky, což jim zaručuje vysokou odolnost proti oděru i při čištění. Pokud si zástěnu objednáte u výrobce spolu s kuchyňskou linkou, máte záruku, že dekory budou perfektně sladěné.

Sladěné, nebo kontrastní?

Můžete si zvolit panely například se stejným dekorem jako na pracovní desce, spodních či horních skříňkách. Nebo i vše v jedné barvě – čistá řešení, přirozeně oživené věcmi, které v kuchyni denně používáte, jsou dnes v kurzu. Aktuální jsou hlavně bílé kuchyně, do nichž může vnést decentní oživení například střídání matných a lesklých ploch či plastický vzor. Druhou možností je výrazný kontrast, vytvořený například grafickým motivem na zástěně nebo její barvou.

Nástěnný panel Fastbo z vysokotlakového melaminového laminátu je vhodný na stěnu za pracovní i varnou desku, kromě plynové. Odolává teplu, vodě, mastnotě a špíně. V nabídce je v černé, červené a bílé barvě, hladký nebo se vzorem obkladaček, rozměry 60 × 50 cm. (foto: IKEA)

Nástěnný panel Fastbo z vysokotlakového melaminového laminátu je vhodný na stěnu za pracovní i varnou desku, kromě plynové. Odolává teplu, vodě, mastnotě a špíně. V nabídce je v černé, červené a bílé barvě, hladký nebo se vzorem obkladaček, rozměry 60 × 50 cm. (foto: IKEA)

Kuchyň jako obrázek

Velkým hitem jsou zástěny ze skla, které nabízejí přímo nekonečné estetické možnosti – od různých stupňů průhlednosti či efektního podsvícení až po originální grafické vzory. Materiál s názvem Grafosklo je kombinací skla, bezpečnostních fólií a různých způsobů grafického ztvárnění (fotografií, digitálního tisku grafických motivů, textilií, či dokonce přírodnin, například listů). Grafosklo je v podstatě sendvič – mezi dvě skla se umístí například fólie s grafikou a vše se navzájem pevně spojí při vysoké teplotě. Skleněný obal chrání vnitřní motiv před poškozením a znehodnocením vodou, nevybledne ani na přímém slunci. K výhodám kaleného skla patří velké rozměry jednolité plochy (grafosklo může mít až 1,45 × 2,8 m), mimořádná odolnost proti jakýmkoli vnějším vlivům a opravdu jednoduché čištění. Na detaily, například umístění vypínačů či zástrček, však musíte pamatovat včas – všechny otvory je totiž potřebné do skla vyřezat ještě před jeho zakalením.

Hlavně u otevřených kuchyní se sklo se stejným motivem může zopakovat i jinde v interiéru – například na dveřích, obkladu stěny v obýváku, dělicí stěně, stolové desce...  (foto: J.A.P.)

Hlavně u otevřených kuchyní se sklo se stejným motivem může zopakovat i jinde v interiéru – například na dveřích, obkladu stěny v obýváku, dělicí stěně, stolové desce… (foto: J.A.P.)

Pokud chcete, aby byla skleněná zástěna opravdu odolná a bezpečná, vyberte si kalené sklo.

Se vzorem na zástěně lze sladit i motiv na dvířkách linky. (foto: Trachea)

Se vzorem na zástěně lze sladit i motiv na dvířkách linky. (foto: Trachea)

Namísto stěny výhled

Nízké okno je opravdu efektním moderním řešením plochy za linkou, nehodí se však úplně všude. Určitě ne za varnou desku. Sporná je i kombinace se dřezem. V takovém případě je třeba minimálně pamatovat na otevírání okna při výběru a umístění baterie (v nabídce jsou i sklápěcí baterie, určené speciálně pro tyto případy).

Výhled do zahrady je sice důležitou součástí mnoha vysněných kuchyní, nekonečné mytí věčně zaprskaného skla však už do říše snů nepatří... (foto: Team 7)

Výhled do zahrady je sice důležitou součástí mnoha vysněných kuchyní, nekonečné mytí věčně zaprskaného skla však už do říše snů nepatří… (foto: Team 7)

Co za varnou desku?

Za indukční nebo elektrickou varnou deskou může být kterýkoli ze zmiňovaných materiálů, problematické jsou však plynové varné desky. „Je zde totiž potřebný materiál, který dobře odvádí teplo, díky čemuž odolává vysokým teplotám. Důležitá je i odolnost proti působení přímého plamene,“ upozorňuje Tomáš Masaryk ze společnosti Decodom. Běžné laminované či fóliované dekorativní panely ani obyčejné sklo tedy v tomto případě nesplňují požadavky na bezpečnost. Elegantním řešením je kalené sklo (může se použít i jako ochrana laminované dřevotřísky za hořáky), vhodný je také kámen (i umělý, například Corian), nerez či takzvané kovolamináty, tedy desky (nejčastěji HPL), jejichž povrch tvoří metalická fólie, například z nerezu, hliníku či mosazi. Samozřejmě, odolává i klasika, tedy keramický obklad.

Trendovým řešením, kterým obejdete problém s málo odolnou zástěnou, je umístění plynové varné desky v prostoru, například na kuchyňském ostrově. Navíc tak budete mít při nejčastější kuchyňské činnosti skutečně kontakt s ostatními v místnosti.  (foto: Elmar)

Trendovým řešením, kterým obejdete problém s málo odolnou zástěnou, je umístění plynové varné desky v prostoru, například na kuchyňském ostrově. Navíc tak budete mít při nejčastější kuchyňské činnosti skutečně kontakt s ostatními v místnosti. (foto: Elmar)

foto: La cornue

foto: La cornue

Obkladačky stále „žijí“

I když keramický obklad dnes není u tématu zástěn v popředí, ještě stále jsou kuchyně, kde je nenahraditelný – například, pokud je linka ve venkovském či retro stylu, jiné než klasika jí nesluší. Ačkoli není povinný všude, pokud si chcete ušetřit vrásky, měli byste na odolný keramický obklad, který se snadno čistí, pamatovat alespoň na nejvíce exponovaných místech, tedy za varnou deskou a za dřezem.

Text: Erika Kuhnová
Foto: Archiv firem

 

Kategorie: Kuchyně
Tagy: bílá kuchyně interier kuchyň
Sdílejte článek

Diskuze