Jak si vybrat tu správnou sádrokartonovou příčku

04. 07. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Na trhu je dnes nabízeno mnoho typů sádrokartonu, který se může pochlubit nejen dobře známými užitečnými vlastnostmi. Výrobci totiž své desky neustále zdokonalují a ty nám tak dokážou nabídnout více, než bychom čekali. Který sádrokarton je tedy pro splnění vašich požadavků ten pravý a jak ho správně použít? Máme pro vás šest tipů.

Jak docílit, aby nepraskaly?

Praskání sádrokartonových příček a podhledů může mít několik důvodů. Ačkoliv je jejich instalace ve srovnání s jinými stavebními postupy jednodušší, řemeslník by měl mít v prvé řadě dostatek vědomostí. Když se příprava podcení, následkem mohou být právě trhliny. Častou chybou je například nesprávné zatmelení výztužné pásky nebo její úplné vynechání ve spojích mezi sádrokartonovými deskami. Při napojení na okolní konstrukce pomůže i použití separačních pásků. Praskliny lze též pozorovat v novostavbách, kde ještě celá konstrukce domu pracuje a vyvíjí tlak i na lehké příčky. Stává se také to, že se sádrokartonové desky montují v nevyhovujícím vlhkém prostředí. Pak nasají vlhkost a zvětší svůj objem. Později, když se ve vytápěném prostoru vlhkost odpaří, deska svůj objem zmenší a ve spojích může dojít k pohybům a praskání.

FOTO KNAUF

FOTO KNAUF

Jaký sádrokarton je vhodný do koupelny?

Různé typy sádrokartonových desek s odlišnými vlastnostmi jsou rozlišeny také barevně. Základní bílá deska je určena do prostorů zatížených běžnou vlhkostí, jako jsou obytné místnosti či kanceláře. Tam, kde je vlhkost vyšší, například do koupelen nebo WC, se doporučují zelené sádrokartonové desky, které jsou impregnované. Ve vlhkých prostorách by se měly impregnované desky použít na všech vodorovných i svislých konstrukcích, to znamená i na stěny pod obkladem a na strop. Na místech, která jsou přímo vystavena vodě, jako jsou například sprchové kouty, je potřebné na desku nanést hydroizolační nátěr a do rohů aplikovat izolační pásky. Až na tyto vrstvy se pak může pomocí flexibilního lepidla lepit keramika.

FOTO RIGIPS

FOTO RIGIPS

Kdy je nutný protipožární sádrokarton?

Požadavek na protipožární sádrokarton zařazuje do projektu projektant, přičemž v běžných bytových prostorách většinou není důvod na stavbu příček s vyšší požární odolností. Speciální protipožární sádrokarton, který poznáme podle červené barvy, se nejčastěji využívá v podkrovích, na interiérovou úpravu šikmin střechy. Při požární ochraně šikmé střechy je důležité i využití minerální tepelné izolace. Kromě toho, že výborně tepelně izoluje a optimálně vyplňuje prostor mezi krokvemi a trámy ve střešní konstrukci, je úplně nehořlavá.

FOTO isifa/Shutterstock

FOTO isifa/Shutterstock

V interiérech dnes majitelé preferují ekologické izolační materiály vyrobené technologií ECOSE, tedy bez formaldehydu.

Může se sádrokarton použít u bazénu?

Některé typy sádrových desek jsou přizpůsobeny i na větší zatížení vlhkostí. Desky na bázi sádry s vrstvou skelné tkaniny (většinou mívají šedou barvu) jsou vhodné i na stěny a stropy domácích bazénů a prostorů wellness. Do takovýchto místností už odolnost zeleného sádrokartonu nepostačuje. Na použití při extrémním namáhání vlhkostí, jaké je například v místnosti s bazénem a bez vzduchotechniky, v sauně nebo v prádelně, jsou určeny speciální cementové desky, které mají nejvyšší odolnost proti vlhkosti.

FOTO isifa/Shutterstock

FOTO isifa/Shutterstock

Mohou se na sádrokartonové příčky upevnit těžké předměty?

Sádrokartonové příčky dnes bez problémů udrží skříňky kuchyňské linky, umyvadlo či záchod. Jedna „hmoždinka“ unese při správném vyztužení a kotvení sádrokartonové konstrukce příčky až 65 kg (v závislosti na druhu konstrukce). V nabídce výrobců sádrokartonu však najdeme i speciální desky, které mají mnohem vyšší tvrdost povrchu, tuhost jádra a odolnost proti mechanickému namáhání. Díky svým vlastnostem se využívají i na vyztužení nosných stěn dřevostaveb a jsou univerzální i z pohledu akustické izolace a požární ochrany.

FOTO isifa/Shutterstock

FOTO isifa/Shutterstock

Nejjistější je spolehnout se při montáži na odborníky, kteří mají zkušenosti s optimálním zatížením sádrokartonových příček a podhledů i rozmístěním závěsů a nosných profilů.

FOTO RIGIPS

FOTO RIGIPS

Ochrání i před hlukem?

Společnou předností sádrokartonových konstrukcí, pórobetonu a lehkých cihel je nízká hmotnost, sádrokartonové příčky však mají výhodu sendvičové konstrukce. Protože jsou složeny z několika vrstev sádrokartonových desek, ocelové konstrukce a případně i minerální vlny, dokážou zabezpečit vyšší vzduchovou neprůzvučnost. Účinnost zvukové izolace přitom závisí v prvé řadě na objemové hmotnosti desek. Při menším zatížení hlukem vyhovují i bílé desky s 8,5 kg/m2, nebo červené s 10 kg/m2. Tam, kde je potřebná lepší zvuková izolace, jsou vhodné modré desky s hustotou 12,8 kg/m2 a na trhu jsou i speciální desky s objemovou hmotností 17,5 kg/m2, určené na akustické konstrukce například ve zvukových studiích. Zvuková izolace by však nebyla účinná bez vrstev – nejlepší je vícevrstvé opláštění sádrokartonem a výplň z minerální vlny. Stále častěji se objevuje i požadavek na zvukovou izolaci existující zděné stěny. Zde je ideální nainstalovat předsazenou stěnu složenou z ocelové konstrukce, minerální izolace a jedné nebo dvou vrstev sádrokartonových desek.

text Ingrid Kántorová
foto archiv firem, shutterstock
zdroj časopis HOME speciál jaro 2016, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: kmín kotvení příček rekonstrukce bytu sadrokarton stavebni materialy
Sdílejte článek

Diskuze