Na co se zaměřit při výběru pračky a sušičky

11. 04. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud se vydáte kupovat pračku nebo sušičku, čeká vás nepřeberné množství typů, velikostí i funkcí. Na co se ale při výběru zaměřit, když je nabídka tak široká? Za zvážení stojí prostorové možnosti, energetická náročnost, hlučnost, ale […]

Pokud se vydáte kupovat pračku nebo sušičku, čeká vás nepřeberné množství typů, velikostí i funkcí. Na co se ale při výběru zaměřit, když je nabídka tak široká? Za zvážení stojí prostorové možnosti, energetická náročnost, hlučnost, ale také moderní technologie.

 

Na velikosti záleží

Prvním důležitým aspektem je kapacita. Ta se u praček pohybuje obvykle v rozsahu 5 až 12 kg a odvíjí se od počtu lidí v domácnosti či potřeby prát větší kusy látek (záclony, potahy). To, že máte pračku na 9 kg, ovšem neznamená, že spotřebič použije vodu i energii na stejné množství prádla. Dnešní pračky si samy zjistí, kolik náplně v nich skutečně je. Takzvaná množstevní automatika většinou využívá principu nasákavosti prádla.

Technologie tepelného čerpadla

Sušičky s tepelným čerpadlem byly původně určeny pro nemocnice a velkokapacitní prádelny, protože použití čerpadla vede k výrazným energetickým úsporám. U klasických sušiček se teplý a vlhký vzduch ochlazuje ve výměníku tepla, kde kondenzuje vlhkost. Teplo se odvádí ze sušičky ven a sušící vzduch se znovu ohřívá topnou spirálou. V sušičkách s tepelným čerpadlem se používá k ohřevu vzduchu teplo, které se tomuto vzduchu odebere ve výměníku vlhkosti. Díky této technologii se prádlo suší při teplotě 50–55 °C, což je o polovinu méně než u klasických kondenzačních sušiček. Jejich pořizovací cena je sice o něco vyšší, sušičky s tepelným čerpadlem se však mohou pochlubit až poloviční spotřebou energie, a tudíž výrazně nižšími provozní náklady. Navíc jsou šetrnější k prádlu.

 

Automatická pračka Gorenje W 7643 L z řady Advanced nabízí čtyři různé způsoby praní (standardní, rychlý, ekologický a antialergický) a také několik speciálních programů (například na praní bílého a černého prádla při 30 °C). Množstevní automatika podle hmotnosti náplně přesně spočítá, kolik energie je zapotřebí pro optimální výsledek, čímž snižuje spotřebu v případě menšího množství prádla. Vysoký počet otáček odstředění (1 400) zkracuje dobu ždímání. Pračka má dodatečnou zvukovou izolací a hadici, která brání úniku vody.
Náplň: 7 kg
Energetická třída: A+++
Cena: 11 990 Kč
Parní pračka Whirlpool Aquasteam 9700 z řady Green Generation vypere i to nejšpinavější prádlo. Pára proniká do vláken a hravě si poradí se skvrnami všeho druhu. Technologie „šestý smysl“ dokáže ušetřit až polovinu času, vody a energie. Program SuperEco díky delší době praní při nízkých otáčkách zlepšuje účinek pracího prášku a vede k úspoře energie. Vícefázový prací cyklus přináší dobré výsledky i při nízkých teplotách.
Náplň: 9 kg
Energetická třída: A+
Cena: 14 270 Kč


Pro obry i trpaslíky

Řeč je samozřejmě o koupelnách či komorách. Řada lidí se při výběru pračky zaobírá především tím, kolik prostoru jim zabere. Standardní pračky mají hloubku 60 cm. V poslední době jsou populárním řešením nedostatečného prostoru takzvané slimky, což jsou pračky s předním plněním do hloubky 45 cm při zachování stejného objemu bubnu.

Zaklínadlem jsou „úspory“

Vždy je třeba mít na paměti, že čím více funkcí používáte, tím více energie a vody pračka spotřebuje. Dnes už většina nabízených praček spadá do energetické třídy A+ až A+++, což znamená, že na jeden cyklus průměrně spotřebují méně než 1 kWh. Jeden cyklus praní tak vyjde na necelé 4 Kč. Neméně důležitá je spotřeba vody, která je u úsporných praček okolo 50 litrů, což odpovídá stejné částce. Posledním důležitým aspektem k porovnání je hlučnost pračky, která bývá běžně od 55 do 60 dB.

Kromě atraktivního designu zaujme pračka LG F1480FD9 i technologií – patentovaným motorem Direct Drive, který je přímo součástí bubnu. Umožňuje 6 speciálních pohybů zdokonalujících praní. Kromě klasického pohybu bubnu s pádem prádla nabízí intenzivní drhnutí, které vede k rychlému rozpuštění prášku, nebo filtraci – buben se rychle otáčí a dovnitř se vstřikuje voda. Odstředivou silou se dostává k vnějšímu okraji, prochází prádlem a rychleji z něj odplavuje nečistoty. Mírné válení pod vodní hladinou a houpání je vhodné pro jemné oblečení. Poslední pohyb po odstřeďování rozprostře prádlo po bubnu, takže nezůstane „přilepené“ po obvodu a méně se mačká.
Náplň: 9 kg
Energetická třída: A+++
Cena: 21 999 Kč
Pokud žijete sami nebo se vám běžná velkokapacitní pračka prostě nevejde do koupelny, jistě oceníte model Bosch WLM20460BY. Programovou výbavou si nijak nezadá s většími kolegyněmi. Nechybí standardní prací programy jako na vlnu a ruční praní, na jemné prádlo, hedvábí nebo džíny a také speciální péče o sportovní dresy, halenky a košile. Díky dostatečně velkému plnicímu otvoru a dvířkům s úhlem otvírání až 165° nemusíte mít strach, že větší kusy do spotřebiče nedostanete.
Náplň: 5,5 kg
Energetická třída: A+
Cena: 17 490 Kč

Chytrá horákyně

A jaké funkce by měla ideální pračka mít? To už je na individuálních potřebách. V nabídce jsou jednoduché modely bez zvláštních funkcí, ale i modely využívající třeba sílu páry, která se lépe dostane do vláken a odstraní z oblečení skvrny. Užitečné jsou ekonomické programy se sníženými otáčkami či teplotou, krátké programy šetřící čas či speciální programy na sportovní oblečení, džíny nebo pro alergiky.

Prádlo suché raz dva

Sušička prádla byla dlouho považována za luxus, to se ale mění. Loni vzrostl prodej tohoto spotřebiče o třetinu. Sušičky přinášejí řešení do domácností, kde není dostatek prostoru na volné sušení prádla, nebo těm, kteří chtějí mít vyprané prádlo co nejdříve k dispozici. Znamenají sice další spotřebu energie, ale moderní technologie se ji snaží co nejvíce omezit. Dnes už jsou běžně k dostání sušičky s tepelným čerpadlem, které se řadí do energetické třídy A, některé dokonce nesou štítek s označením A+++.

Tam, kde se nedostává prostoru, je možné dokoupit příslušenství pro umístění sušičky „do komína“, tedy na pračku. Umožní pohodlnou montáž, zvýší bezpečnost a navíc slouží k odkládání nezbytností pro praní. Problém s umístěním může vyřešit také pračka s integrovanou sušičkou.

Kondenzační sušička prádla Gorenje D7664 N s tepelným čerpadlem z řady Advanced obsahuje ionizátor vzduchu, který vyhlazuje vlákna a brání tak pomačkání, zároveň odstraňuje elektrostatický náboj a zápachy. Nabízí dva způsoby sušení – standardní a jemný pro citlivé prádlo. Umožňuje krokové odložení startu (12 h), zvukový signál upozorní na konec programu.

Náplň: 7 kg
Energetická třída: A+++
Cena: 19 990 Kč

Pračka se sušičkou Candy EVOW 4653 D umožňuje společně prát barevné a bílé prádlo nebo různé typy materiálů bez rizika poškození. Kombinací extra máchání se speciálním otáčením bubnu dosáhnete perfektně vymáchaného prádla; program je vhodný především pro tkaniny s jemným vláknem, dětské prádlo nebo oblečení alergiků. Speciální cyklus pro vlnu má doporučení od společnosti Woolmark. Při sušení vylučuje nashromážděnou vlhkost odtokovou trubkou, takže nevypouští páru do okolí a není nutné manuálně vypouštět kondenzovanou vodou.
Náplň: 6 kg
Energetická třída: A+ (praní), B (sušení)
Cena:  15 990 Kč

 

Umíte prát?

I ta nejdražší pračka s vyspělou technologií nemusí dobře vyprat, pokud nevíte, jak na to. Zde jsou tři užitečné tipy, které vám pomohou dosáhnout co nejlepšího výsledku.

► Dobře roztřídit = dobře vyprat

Prádlo byste měli třídit hned do několika kategorií, a to podle hrubosti látky, teploty praní, stupně znečištění a samozřejmě podle barev. Díky tomu si déle uchová svoji kvalitu. Džíny pokud možno neperte společně s jiným barevným oblečením a vždy je obracejte naruby. Respektujte doporučení na štítcích.
Víc prášku neznamená víc čistoty
Více pracího prostředku přidaného k praní automaticky neznamená větší čistotu oblečení. Poslední průzkumy prokázaly, že Češi stále používají příliš velké dávky. Pokud máte pocit, že váš prací prášek nebo gel příliš nefunguje, zjistěte si nejdříve tvrdost vody – efektivita daného prostředku s tvrdostí vody totiž úzce souvisí. Vždy si také přečtěte hodnoty dávkování a opravdu je dodržujte. Možná vás překvapí, jak málo pracího prostředku stačí.
Naplnit tak akorát
Nikdy si nejste jisti, jestli jste nenaplnili pračku příliš? Možná znáte objem bubnu své pračky, ale      nedokážete odhadnout, kolik kilogramů má prádlo, které chcete vyprat. Naštěstí nemusíte nic vážit, postačí jednoduchý trik – mezi prádlem a bubnem by měla být nahoře mezera na šíři dlaně. To zaručuje, že je prádla přiměřené množství a prací prostředek se během praní stihne rozpustit.


TEXT: Dominika Záveská
FOTO: archiv firem
ZDROJ: časopis HOME 03/2012, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: pracka spotrebice susicka
Sdílejte článek

Diskuze