Dřevostavba postavená ve staré kamenné stodole

17. 09. 2012
Diskuze (1)
Sdílet

Dům, za kterým jsme cestovali ke Kolínu, jsem našla úplně náhodou na internetu. Okamžitě mě okouzlilo místo, kde stál, nápad, který s sebou přinášel, ale i architektura, která ohleduplně spojila staré a nové do fungujícího celku.

Příběh tohoto domu se začal pomalu odvíjet, když jeho současný majitel změnil zaměstnání a pětiminutová cesta do práce se změnila na hodinu a půl jízdy autem. Po roce to už bylo neúnosné a jako jedno z možných řešení situace se nabízela stavba domu v blízkosti nového pracoviště.

Dům měl být natolik architektonicky atraktivní, dispozičně variabilní a z pohledu ceny přijatelný, aby nevznikl problém při jeho případném prodeji. Pozemek se starým selským domem a kamennou stodolou se zdál ideální vzhledem ke své poloze i velkorysé rozloze. Dům byl však nějakou dobu neobývaný, vlhký, s okny situovanými převážně na sever, a tedy neposkytoval velké vyhlídky na příjemné bydlení.

Přečtěte si také:
Dřevostavba postavená ve staré kamenné stodole

Když se po pozemku rozhlédli architekti, uviděli sice starý a tmavý dům, ale také krásnou kamennou stodolu, která byla v příšerném stavu, ale zkušenému oku architekta neunikl její obrovský potenciál stát se nepřehlédnutelným rodinným domem.

Dřevostavba je opláštěná provětrávanou fasádou. Modřínový dřevěný obklad nevyžaduje žádnou povrchovou úpravu ani pravidelnou péči. FOTO: Dano Veselský

Nový dům ve staré stodole je hlavní fasádou natočený na jih a zároveň k původnímu rodinnému domu na pozemku. FOTO: Dano Veselský



Nová dřevostavba postavená ve staré kamenné stodole je spojením minulosti se současností. Staré kamenné zdi do určité míry chrání novostavbu a dělají dům jiným a nezapomenutelným. FOTO: Dano Veselský

Dům v domě

Architekti Jan Forman a Michal Schwarz přišli s myšlenkou postavit do velké kamenné stodoly moderní rodinný dům, který by naplno využil možnosti a krásu pozemku a nabídl rodině příjemný životní prostor, opticky i fyzicky propojený s exteriérem.

Do návrhu stavby majitel nezasahoval. Důvěřoval architektům, protože už s nimi měl dobrou zkušenost, a myšlenku zachovat starou kamennou stavbu, která má své kouzlo a atmosféru, naplno podpořil. Samotnou realizaci si však vzal na svá bedra. Rozhodl se pro dřevostavbu, protože její výstavba je velmi rychlá, je lehká, tedy nepotřebuje masivní, hluboké základy, a dodavatelé jednotlivých systémů si realizační dokumentaci zpracovávají sami. Nejprve však bylo nutné opravit a staticky zpevnit samotnou stodolu. Novému návrhu se přizpůsobila místa otvorů. Něco se dozdilo původním materiálem, něco se vybouralo.

Přečtěte si také:
Pasívní dům v Kravařích postavili z velké míry svépomoci

Bylo nutné celý objekt zpevnit ocelovým ztužujícím věncem a ocelovými táhly. Všechny dřevěné části krovu zůstaly původní a je tedy nutné pravidelně je ošetřovat nástřikem proti dřevokaznému hmyzu a plísním. Zachována zůstala i keramická krytina. Střecha stodoly tvoří ochranu proti vodě a nepřízni počasí i pro nový objekt ve svém vnitřku. Celá stodola působí jako samostatný dilatační celek, který není nikde propojen s rodinným domem v ní.

Objekt stodoly vytváří chráněné místo před vstupem do nového rodinného domu. FOTO: Dano Veselský Terasa je pokračováním hlavního obytného prostoru. FOTO: Dano Veselský


Nový dům

Při volbě konstrukce novostavby zvítězil univerzální systém pro řešení stěn, stropů i střech s názvem K-Kontrol. Dům je tedy poskládán ze samonosných panelů složených ze dvou OSB desek, mezi nimiž je vložený stabilizovaný a samozhášivý polystyren s tloušťkou 22 cm. Majitel objektu zvolil tento systém, protože jde o suchý a velmi rychlý způsob výstavby, bez použití těžké techniky. Mimo to bylo možné postavit novostavbu bez bourání stěn nebo střechy původní stodoly. „Před začátkem montáže obvodových stěn domu mi místní lidé připravili železobetonovou základovou desku,“ říká majitel.

„Celý dům za pár dní smontovali tři chlapi, přičemž rozměry jednotlivých panelů upřesňovali telefonicky v průběhu výstavby a přizpůsobovali je tak, aby se daly vsunout do stodoly přes existující otvory.“ Dům má tedy velmi dobré tepelněizolační vlastnosti a vzhledem k technologii výstavby, kde se všechny spoje přelepují speciální pěnou, by se dalo předpokládat, že je i do velké míry vzduchotěsný. Přispívají k tomu i kvalitní dřevěná okna s izolačním dvojsklem od firmy Hoga Šluknov. Možná proto majiteli chybí nucené větrání s rekuperací odpadového tepla, které by v zimě jistě přispělo k vylepšení vnitřního klimatu, ale i energetické spotřeby objektu, ačkoli ta ani nyní není velká.

Původní rodinný dům má okna obytných místností otočená na sever, což nevyhovuje dnešním standardům bydlení s otevřenými, vzdušnými prostorami plnými světla. Bez problémů v něm ale může být pokoj pro hosty, sklad nebo časem i vinný sklípek. Takto vypadala stodola, než na ní zapracoval její současný majitel.

Na severní fasádě objektu vystupuje z původní kamenné hmoty dřevěný kubus novostavby. FOTO: Dano Veselský

Nově vytvořený velký otvor v kamenné stěně musel být staticky zpevněn ocelovými prvky. FOTO: Dano Veselský

Jak dům funguje

Nový objekt se velkými zasklenými plochami otáčí na jih, což mu zaručuje zimní tepelné zisky. Před letním přehříváním ho zastiňuje střecha stodoly. Kromě toho dispozice a rozmístění oken zaručují jeho rychlé a dostačující provětrání. Ohřev vytápěcí vody do systému podlahového vytápění, ale i teplé vody pro domácnost zabezpečuje dřevozplyňovací kotel s výkonem 15 kW ve spolupráci se 750 litrovou akumulační nádrží.

V zimě se výkon kotle naplno využívá přibližně pět hodin denně. Za tu dobu se nahřeje voda v nádrži tak, aby vystačila k zabezpečení příjemné vnitřní teploty během zbytku dne. K udržení tepla napomáhá i anhydritová podlaha v přízemí domu, která je jedinou akumulační plochou stavby a která po nahřátí postupně vyzařuje teplo do interiéru.

Plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem byl jedním z hlavních požadavků majitele. FOTO: Dano Veselský

Přízemí objektu tvoří otevřený prostor, který plynule mění svou funkci od haly přes kuchyň a jídelnu až po obývací pokoj otevřený přes velké posuvné dveře na terasu. FOTO: Dano Veselský

Též v interiéru si našlo místo staré i nové FOTO: Dano Veselský

Nezapomínejme vzpomínat

Dům v domě je příkladem toho, že ne všechno staré musí být k zahození, i když to tak na první pohled vypadá, že oko architekta může vidět krásu i tam, kde laik vidí jen ruiny, a že dům, který vám zůstane v paměti, nemusí být extrémně drahý, složený z luxusních materiálů a kosmických technologií. Stačí zdravý rozum a dobrý nápad.

V přízemí, v dřevěném kubusu vystupujícím na severní fasádě z původního půdorysu stodoly, je intimní zóna dispozice objektu. Nachází se v ní ložnice a koupelna rodičů. FOTO: Dano Veselský

Přirozené světlo proniká do koupelny v poschodí štítovou stěnou stodoly. FOTO: Dano Veselský

V poschodí jsou dva pokoje pro dcery majitelů domu. Kromě pokojů tu mají i koupelnu a prádelnu, aby věděly, co znamená starat se o svou garderobu FOTO: Dano Veselský

Co o domu víme:
Stavba: Rekonstrukce stodoly – vestavěný rodinný dům
Autoři: ak. arch. Jan Forman, Studio JF
Ing. arch. Michal Schwarz,
www.michalschwarz.cz
Projekt: 2005–2006
Realizace: 2007–2009
Parcela: 4 300 m2
Zastavěná plocha – vestavěná novostavba: 125 m2
Zastavěná plocha – stodola: 170 m2


TEXT:
Nora Škripcová
FOTO: Dano Veselský, Studio JF
Odpovědný redaktor: Matej Šišolák
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: drevostavby dum lehká krytina prestavba rodinny
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dobrý den,
    podle toho co se zobrazuje na mém monitoru se stal někde omyl, a pomíchaly se dohromady fotografie různých domů. Jedná se o fotografie 05,14 a 16.
    S pozdravem,
    Michal Schwarz