Montovaný dům? Proč ne, dobrá volba!

29. 04. 2014
Diskuze (1)
Sdílet

V severských zemích či v zemích na západ od našich hranic jsou montované domy obvyklé a velmi oblíbené, u nás jejich pozici stále ještě ztěžují do určité míry negativní zkušenosti z minulosti s nepříliš kvalitními prefabrikovanými dřevostavbami či paneláky. V současnosti existují […]

V severských zemích či v zemích na západ od našich hranic jsou montované domy obvyklé a velmi oblíbené, u nás jejich pozici stále ještě ztěžují do určité míry negativní zkušenosti z minulosti s nepříliš kvalitními prefabrikovanými dřevostavbami či paneláky. V současnosti existují dva typy montovaných staveb – lehké konstrukce na bázi dřeva a těžké (masivní) konstrukce na bázi betonu. V těchto skupinách je pak lze ještě dělit podle izolačních a dalších materiálů použitých v konstrukcích.

Základním znakem montovaných staveb obecně je vyrobení většiny dílů konstrukce v továrně, jejich finální kompletace již probíhá na staveništi. To významně ovlivňuje nejen dobu výroby, ale i přesnost vyrobených dílů, a tím i kvalitu celé stavby. Základem konstrukce panelů montovaných dřevostaveb je opláštěný dřevěný rám, vyplněný tepelně-izolačním materiálem. U panelových domů na bázi dřeva může být stupeň dohotovení z továrny různý – od rámů opláštěných pouze z vnější strany až po panely s osazenými okny a dveřmi, zabudovanými rozvody a s konečnou úpravou vnějších i vnitřních stěn. V případě masivních montovaných staveb na bázi betonu jde o výrobu velkoplošných stěnových či stropních panelových dílců, monolitických betonových schodišť, podest, překladů, sloupů a podobně. I v tomto případě může investor zvolit různý stupeň dohotovení stavby. Konstrukce panelů montovaných staveb obou typů je vždy poplatná jejich dané funkci – může jít o obvodové, příčkové, podlahové, stropní a střešní panely, lišit se může i velikost od cca 3 m2 až po celostěnové.

(foto: RD Rýmařov)

(foto: RD Rýmařov)

Moderní RD s dispozicemi 4 + kk a možností jednoduchého rozšíření na 5 + kk nebo o garáž. Dům vznikl ve spolupráci s firmou Siemens. KUBIS 631 je vybaven inteligentním řízeným vytápěním a větráním. Tento sofistikovaný systém ušetří náklady na energie spojené s provozem domu. K nadstavbě patří například možnost řízení domu pomocí PC a chytrých telefonů. 

Výstavba montované dřevostavby

I u montovaného domu, tak jako u jiných staveb, je nezbytné vypracování projektu a projektové dokumentace domu včetně projektu spodní stavby. Zde je nutné předem zjistit možná omezení vyplývající z místních podmínek, týkající se typu či výšky domu, sklonu střechy a podobně. Poté je možné požádat o stavební povolení. Po jeho vydání začne výroba domu. Výroba jednotlivých součástí probíhá ve výrobním závodě, kde jsou na výrobních linkách sestavovány obvodové stěny, stropy, příčky a další prvky, v případě masivních staveb jsou vyráběny kompaktní panely. Hotové konstrukční prvky jsou přepravovány na stavbu, kde dojde ke zkompletování a sestavení na základovou desku. Poté jsou připojeny sítě, vnitřní instalace a provedeny dokončovací práce. (RD Rýmařov)

(foto: RD Rýmařov)

(foto: RD Rýmařov) 


(foto: RD Rýmařov)

(foto: RD Rýmařov) 


(foto: RD Rýmařov)

(foto: RD Rýmařov) 


(foto: RD Rýmařov)

(foto: RD Rýmařov) 


(foto: RD Rýmařov)

(foto: RD Rýmařov) 


(foto: RD Rýmařov)

(foto: RD Rýmařov)

Co nejvyšší příprava stavby přímo ve výrobě je největší předností montovaných stavebních systémů, neboť tak lze docílit vysoké kvality a přesnosti dílců, stavba je díky tomu jednodušší, což zrychluje její finalizaci. Výhodou je také skutečnost, že součástí výstavby nejsou téměř nebo vůbec takzvané mokré procesy, lze tedy stavět v podstatě v jakémkoli počasí a není nutné čekat na vytvrdnutí malty či betonu a podobně. Z logiky výroby montovaných domů vyplývá, že jde o typizované projekty, které se od sebe v základních parametrech příliš neliší. Čím více stejných dílců je vyrobeno, tím levnější může být výroba. Cena montovaných domů se tedy i u nás během let s rostoucím počtem investorů snižuje.

(foto: RD Rýmařov)

(foto: RD Rýmařov)

LARGO 147 je jednopodlažní rodinný dům se sedlovou střechou, která prakticky přesahuje přes terasu a vstupní prostor. Uvnitř domu je klidová zóna se třemi ložnicemi, koupelnou a šatnou. Ta je striktně oddělena od rušné denní zóny, tedy obývacího pokoje a kuchyně. 

(foto: RD Rýmařov)

(foto: RD Rýmařov)

Skladba obvodové stěny difuzně otevřené

1. Fermacell – sádrovláknitá deska 15 mm
2. Montážní předstěna s tepelnou izolací z minerální vlny (ISOVER Uni), 60 mm
3. Fermacell Vapor – sádrovláknitá deska s parobrzdou, 15 mm
4. Nosný rám s tepelnou izolací z minerální vlny (ISOVER Uni), 120 mm
5. Tepelná izolace z dřevovlákna (STEICO Protect), 120 mm
6. Difuzně otevřený fasádní systém
Celková tloušťka stěny 337 mm, součinitel prostupu tepla U = 0,15 W/m2.K, požární odolnost REI 60 DP3. (foto: RD Rýmařov)

(foto: Haas Fertigbau)

(foto: Haas Fertigbau)

Dům s nízkými provozními náklady ADAPTERA se díky modulárnímu konceptu může přizpůsobovat požadavkům obyvatel a růst a rozšiřovat se spolu s rodinou.

Ovšem na první pohled nepříznivá utilitárnost může mít i svou další výhodu – klient přesně ví, jaký objekt kupuje, jaké bude mít vlastnosti, díky vzorovým domům může získat poměrně přesnou představu o tom, jak působí určité materiály či doplňky v daném prostoru. Nabídka typových projektů je velmi široká a poskytuje obsáhlou variabilitu velikostí i vnitřního řešení domů. Na druhé straně pojem montovaný dům zdaleka neznamená neměnnost – projekty umožňují měnit dispozice, pomocí modulů zvětšovat užitnou plochu, přidávat tradiční i neobvyklé architektonické doplňky. Další velké možnosti přizpůsobení domu jsou v jeho vnitřním vybavení – obkladech, sanitě, podlahovinách a podobně. Ale přece jen zde platí „všeho s mírou“, čím více požadavků klient má, tím vyšší může být i cena stavby.

(foto: Haas Fertigbau)

(foto: Haas Fertigbau)

Řada PREMIUM LINE se snaží vyjít vstříc těm klientům, kteří – ač se rozhodli pro montovaný dům – požadují originální řešení.

I montované domy, stejně jako všechny ostatní stavby, musí splňovat všechny parametry dané technickými normami – statické, tepelně- či zvukově-izolační, protipožární a podobně, a to jak českými, tak normami EU.

(foto: Haas Fertigbau)

(foto: Haas Fertigbau)

Předností moderního bungalovu ORBITA je jednoduchost, účelnost, univerzálnost vůči světovým stranám a bezbariérový přístup. Dům sází na přehlednou dispozici a propojení celého interiéru se zahradou. Uspořádání stěn a střech vytváří řadu nevšedních pohledů a stíněním horkého letního slunce a propouštěním zimního slunečního svitu do interiéru zajišťují i výtečnou tepelnou pohodu v domě.

Výhody a nevýhody montovaných systémů

+ Výhodou lehkých i masivních montovaných staveb je vysoká stabilita z hlediska statiky, při precizním provedení základové desky nedochází u stavby v běžných geologických podmínkách k negativním změnám.
+ Předností jsou také tenčí stěny oproti domům stavěným klasickou metodou, obytná plocha tak může být o 10 až 15 % větší.
+ Výhodou je eliminace tepelných mostů.
+ Montované konstrukce jsou již běžně navrhovány v nízkoenergetickém standardu s výbornými technickými i energetickými ukazateli, ale v nabídkách výrobců jsou i domy s vyšší energetickou úsporností, případně s difuzně otevřenou či naopak uzavřenou konstrukcí.
+ Při stavbě jsou využívány stále více i ekologické materiály a stále méně chemické spojovací materiály.
+ Jsou úsporné finančně i energeticky a hospodárný je i provoz domu.
+ Pevně daná cena.

Mohou mít horší zvukově-izolační vlastnosti, které jsou však závislé na objemové hmotnosti konstrukce. Obvykle však nejde o šíření zvuku vzhledem k venkovnímu prostředí, ale uvnitř domu. Tyto nedostatky lze eliminovat například pomocí vícevrstevné konstrukce.
Jsou citlivější na přesnost provedení, náprava nedostatků je po dokončení stavby obtížnější či nemožná. 

(foto: Haas Fertigbau)

(foto: Haas Fertigbau)

V patrovém rodinném domě ALTO se nacházejí na celkové ploše 129 m2 tři samostatné pokoje, pracovna, chodba s dostatkem úložných prostor, obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, dále koupelna a WC. Z komfortního prostorného obývacího pokoje je snadno přístupná terasa s výhledem na zahradu.

(foto: RD Rýmařov)

(foto: RD Rýmařov)

Na bázi typového projektu domu KUBIS Lumio vznikl pasivní dům s difuzně otevřenou konstrukcí. Oproti typové variantě domu s tloušťkou stěny 265 mm a součiniteli prostupu tepla U = 0,18 W/m2K, má atypický dům tloušťku 387 mm a součinitel prostupu tepla U = 0,14 W/m2K. Pasivní dům byl opatřen větrací jednotkou RB firmy ATREA. Ohřev vzduchu v jednotce je zajištěn integrovaným zásobníkem tepla IZT 915, který je primárně ohříván elektricky. Úspora energie na vytápění je posílena sestavou solárních kolektorů, které jsou spolu s krbovou vložkou napojeny na již zmíněný integrovaný zásobník.

TEXT Dana D. Daňková
FOTO RD Rýmařov, Haas Fertigbau
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Dřevostavby Návštěvy domů
Tagy: drevostavby dum montované domy rodinny stavba stavebni materialy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dobry den som z Kosic a mal by som zaujem o Vas dom Largo 147,mozem poprosit o blizsie info o tomto montovanom dome? Kolko ma m2 aka je jeho cena stavate dom aj na kluc? Pozemok mam 30km za Bratislavou 20km od Ceskych hranic.Dakujem velmi pekne za ochotu,s pozdravom a uctou Svatopluk Latal.

    Svatopluk Latal