8 otázek před stavbou domu

09. 04. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

S omezeným rozpočtem může být stavba domu mnohem náročnější. Proto si hned na začátku ujasněte své představy.

1 Víte, co chcete?

Většina stavebníků v současnosti podceňuje finanční náročnost domu. Dobře uděláte, pokud si na začátku vytvoříte stavební záměr s požadavky na počet místností a jejich plochy a celkovou sumu vynásobíte průměrnou cenou za m2 domu stavěného stavební firmou. Ceny můžete najít v různých statistikách. K sumě nezapomeňte připočítat odhad nákladů na projekt, přípojky a jiné.

2 Přízemní, nebo patrový?

V mnoha případech za vás tuto otázku zodpoví stavební úřad a regulační podmínky. Patrový dům vás vyjde o něco levněji než přízemní, ten však umožňuje například lepší kontakt obytných místností se zahradou. Bydlení na jedné úrovni je současně pohodlnější ve stáří. Přízemní dům má větší energetické nároky vzhledem k většímu ochlazovanému povrchu.

3 Obejdete se bez suterénu?

Část domu pod úrovní terénu je dražší než část nad terénem. Dnes se však bez velkých sklepních prostorů dokážete obejít. Pokud však přece jen potřebujete prostory na uskladnění, řešte je raději na úrovni terénu a přičleňte je ke garáži. Vybudování suterénu s sebou navíc přináší i problémy s tepelnou obálkou budovy, tepelnými mosty a izolací proti zemní vlhkosti.

4 A co dispozice?

Návrh dispozice domu je ukázkou schopností architekta. Ten by se měl postarat o správnou orientaci místností, jejich velikost a vzájemné vazby. Dům by měl být vybudován tak, aby chodby zabraly co nejméně místa. Chybět by nemělo ani dostatečně velké zázemí a vstupní prostory.

5 Kolik místností opravdu potřebujete?

Otázka, která vás může potrápit. Při formulování svých představ o bydlení je dobré zvážit následovné: Musí mít návštěva v domě svůj vlastní pokoj? Potřebuje každé z dětí vlastní pokoj? Co bude s dětskými pokoji, když děti odejdou? Nestačí jeden, který se dočasně předělí mobilní příčkou? Je potřebná samostatná pracovna, nebo stačí pracovní kout v ložnici?

6 Musí být zahrada opravdu poslední?

Bohužel, zahrada zpravidla doplácí na to, že je poslední. Peníze při jejím budování zpravidla dojdou, přitom však dokáže redukovat i velikost domu. Část života se totiž dá přesunout do ní. Polozakrytá obytná terasa s letní kuchyní a posezením vám například umožní během léta zdravější bydlení v přírodě.

7 Potřebujete sklad a garáž?

Určitě to znáte – každý sklad bývá časem malý. Je dobré zvážit, zda opravdu potřebujete garáž, nebo vám postačí přístřešek. S prostorem na uložení zahradního nářadí, kol a dalšího vybavení však počítat musíte.

8 Projekt na míru, nebo katalogový projekt?

Projekt na míru je sice nákladnější, zkušený projektant se však dokáže vypořádat i s omezeným rozpočtem a vytvořit pro vás jedinečné řešení. V osobě projektanta navíc získáte i odborného konzultanta, který vám dokáže dobře poradit, vysvětlit nejasnosti či přivést na správnou cestu. I v nabídce typových projektů můžete najít vhodné řešení. Počítejte však s nutností doprojektovat přípojky a situační nákres.

Projekt na míru je sice nákladnější, zkušený projekt se však dokáže vypořádat i s omezeným rozpočtem a vytvořit pro vás jedinečné řešení.

CENY PROJEKTŮ

dispozicia_cz-2

TEXT ING. ARCH. MOJMÍR HUDEC, ATELIÉR ELAM
CENOVÁ KALKULACE PROJEKTŮ ING. LEA PROCHÁZKOVÁ, ING. MARTINA ADAMCOVÁ
FOTO THINKSTOCK.CZ
ZDROJ  JAK POSTAVIT DŮM DO 2 000 000 Kč, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: dispozice domu otazky projekt
Sdílejte článek

Diskuze