Krby v našich domovech

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Ani zubu času se nepodařilo nahlodat tradici budování krbu. I když druhá polovina minulého století se u nás nenesla ve znamení otevřeného ohniště, jeho čest zachraňovali chalupáři a naše představivost při čtení povídek a románů z jiných destinací a dob. Časy […]

Ani zubu času se nepodařilo nahlodat tradici budování krbu. I když druhá polovina minulého století se u nás nenesla ve znamení otevřeného ohniště, jeho čest zachraňovali chalupáři a naše představivost při čtení povídek a románů z jiných destinací a dob. Časy krbu se vrátily.

Místo si našel jak v domácnostech věrných tradičnímu stylu, tak i v interiérech moderních domů, či dokonce bytů. Odborně vybavení technici a designéři rádi vyhoví i extravagantním požadavkům klientů. Vykouzlí krby v rámci současných technických možností a finančního rozpětí, které si objednavatel může dovolit nebo i ne. V kurzu už dávno nejsou jen napodobeniny zámeckých nebo vesnických pecí, ale oprášen byl i styl krbů z počátků moderny. Současně se významní designéři obuli do jejich tvarosloví a dominance v obytných interiérech v duchu minimalismu. V tomto případě se pozornost soustředí na ohniště ukryté za ohnivzdorným sklem a zarámované strohými liniemi, které zdůrazňují kovové prvky. Expresivnější výraz nabývají tělesa krbů ponořených do vzletné inspirace uměleckého řemesla. Tam, kde se ani silou vůle nepodaří instalovat klasický krb, nadšenci domácího ohniště nacházejí řešení v použití plynové krbové nebo elektrické vložky, která zastane svou roli hlavně v podobě vizuálně netypických efektů.

Když se skrblí
Než se našinec s vervou pustí do stavby krbu, měl by se zhluboka nadechnout a zamyslet, zda i po jeho realizaci bude moci ještě zdravě dýchat a bezpečně se pohybovat ve vlastním prostoru. Krbové záležitosti patří do rukou zkušených odborníků, kteří ale také potřebují vědět několik maličkostí ze života budoucích majitelů otevřeného ohniště či ohniště za sklem. Je to především proto, že nás odmala učí, abychom si nezahrávali s otevřeným ohněm.

Pokud tedy krb, tak bezpečný, dispozičně rozumně umístěný, vzhledný a sestrojený z materiálu, který snáší vysoké teploty a při tom všem mu nejsou cizí ani příslušné normy.

Typy krbů podle odevzdávání tepla
Otevřený krb
Zděné otevřené ohniště s přímým napojením na komín bez možnosti přídavných výměníků. Takové řešení funguje s nízkou účinností. Krb sálá teplo z ohniště, ale s nízkou účinností, a tak se kdysi na zámcích snažili zahřát velkokrby s ohništěm i dva metry vysokým. Kdo se nechce vzdát klasiky ve stylovém interiéru a rád by zvýšil účinnost svého krbu (do 70 %), ten ať žádá ještě během stavby nainstalování skryté krbové vložky nebo krbové kazety na ohřev vody.

Teplovzdušný krb
Volně stojící ohniště na spalování dřeva (krbová vložka) umístěné v „otevřené obstavbě“ s otvíracími nebo nahoře výsuvnými dvířky. Ohřívá chladný vzduch přiváděný od podlahy, a tak podíl teplovzdušného tepla významně narůstá, přičemž podíl tepla sáláním ze skla krbové vložky není zanedbatelný. Účinnost systému závisí na kvalitě krbové vložky a může dosáhnout 70 %. Pomocí trubek a ventilátorů je možné rozvést ohřátý vzduch do vzdálenosti 15 m od krbu. Kvůli prašnosti může být toto vytápění problémem pro alergiky, pokud si uživatelé nezabezpečí protialergické vzduchové filtry.

Akumulační krb

Tento typ vznikl zdokonalením teplovzdušného krbu s uzavřeným ohništěm. Volně stojící ohniště na spalování dřeva (krbová vložka) umístili v „otevřené obstavbě“, ale s viditelným ohněm přes otvírací nebo nahoře výsuvná dvířka. Vedle teplovzdušného tepla vstupuje do prostoru přes přídavné akumulační tahy i teplo sálavé.

Hypokaust

Krbová vložka ohřívá vzduch uzavřený v krbu. Ten v jeho útrobách proudí kanály a tak ohřívá stěny krbu. Hypokaust získá účinnost jen v případě, že ho postaví dostatečně velký na základě přepočtu, v němž se zohlední velikost vytápěného prostoru a ostatní technické parametry.

Přidáváme několik podnětů k zamyšlení
• Důležité je rozhodnutí, jestli má krb sloužit především jako dekorace, nebo se postará i o vytápění prostoru.
• Kdo nemá vztah ke dřevu a venkovskému životnímu stylu, toho posléze může obtěžovat nošení polen, vymetání ohniště a péče o komín – hlavně v případě, když se rozhodne pro klasický krb.
• Kdo má jasno v tom, co očekává od soužití s krbem, nebude později překvapen, že například klasický krb vytápí s účinností jen 20 %; šlo přece o to, aby oheň hořel především pro efekt. Praskající ohýnek s ladnými křivkami plamenů potřebuje dobrý tah, který mu kromě vhodného komínu zajistí stěny krbu vybudované z tepelněizolačního a ohnivzdorného materiálu – pak teplo sálá především z ohniště.
• Spát v místnosti s otevřeným krbem může být životu nebezpečné.
• Umístění krbu u obvodové stěny vyžaduje dostatečnou tepelnou izolaci komínového průduchu; dimenzování rozměrů krbu přenechejte odborníkovi; ten zohlední velikost prostoru, navrhne účinnou výšku od zaústění kouřovodu krbu až po ukončení komínu a bezpečný průřez komínového průduchu.
• Nejvhodnější umístění krbu je co nejvíce v centru dispozice domu nebo alespoň v jeho severně orientované části, přičemž se musíme vyhnout místu u obvodové stěny hlavně v blízkosti oken; průvan hoření v krbu neprospívá (neplatí pro krby s krbovou vložkou).
• Klasický otevřený krb může mít o 15 % vyšší účinnost, pokud ho konstruktéři účelně upraví tak, že zplodiny jsou vedeny kolem zadní stěny krbu, která tvoří dutou litinovou přihrádku; do přihrádky vstupuje v úrovni podlahy studený vzduch a ohřátý stoupá z horní části do prostoru.

• Jiná zařízení interiéru se nesmějí dostat k otevřenému ohni blíže než na vzdálenost 2,5 metru; nezapomeňte na prostor pro uskladnění paliva a potřebného nářadí.
• Otevřený oheň předvádí hlavně ohňovou show, krbová vložka nabízí podstatně větší výhřevnost, plynový krb láká dálkovým ovládáním, gelový nepotřebuje komín a elektrický krb, který často obviňují z kýčovitosti, se pyšní jednoduchou obsluhou.
• Krb s elektrickou krbovou vložkou a možností teplovzdušného vytápění je určen spíše do bytů – teplo neuniká komínem: zůstává v místnosti; na trhu najdete i jeho dekorační variantu; nezapomeňte, že v dosahu krbu potřebujete elektrickou zásuvku na 230 voltů.
• Krbová vložka se typově liší výkonem (kolem 10 kW na dotápění plochy do 200 m2) a účinností, krb s krbovou vložkou může dosáhnout až 80% účinnosti, přičemž krb s otevřeným ohništěm ve většině případů dosahuje účinnosti do 20 %.
• Bílá stěna neodolá horkému vzduchu, který nevinně proudí kolem krbové vložky, a po čase vymaluje na světlých plochách šedivé šmouhy.
• Krb se do interiéru nemá vtěsnat, ale vkomponovat; v případě, že se to dělá dodatečně, krb obvykle zabere větší objem, než je nevyhnutelné, nebo se pro něj a ani pro komín nemusí najít vhodné místo, případně podmínkám nevyhovuje stávající komín.
• Design není jen vzhled, design je i přizpůsobení technickým možnostem, velikosti místnosti, výšce stropu, nosnosti podlahy, stavu a průřezu komínu.

Kde mu bude dobře
Do centra pozornosti
Udělat z krbu solitér, který přitáhne pozornost v centru prostoru nebo ve středu čelní stěny, znamená podřídit ostatní zařízení a rozmístění nábytku pravidlu dominantního prvku. Koncepce prostoru se upíná ke krbu, ale v takovém případě nemusí být jednoduché najít dostatek plochy pro komfortní sezení. Toto řešení asi jen těžko splní očekávání člověka, který chce být co nejblíže k otevřenému ohništi. Optimální řešení lze najít v prostorných interiérech a obytných plochách, v nichž se funkce více místností spojují do jednoho celku.

Do kouta!
Prostorově nejúspornější je umístnění krbu v koutu místnosti v úhlopříčné poloze. Tak se obvykle zaplní jinak hluché místo. Vytápěcí těleso tu z času na čas, podle chuti domácích, zahoří spravedlivým plamenem krbu, který se do prostoru nevnucuje.

Pan Nárožný

Někdy se nedá jinak – nebo bůhvíjak při insitních pokusech o architekturu – a přihodí se roh. Potom ostentativně trčí do jinak reprezentativního prostoru. Co s rohem, když prostoru na hojnosti jistě nepřidá? Navíc když takový neomalený zásah do obytné plochy působí deprimujícím dojmem. Co tak vyzbrojit roh krbem s měkkými tvary? Ano, ale většinou jde o objemožrouta dosud volného prostoru. Pozor na to, aby se obytný prostor příliš nezaplnil. Bez architekta a dostatečně prostorného obydlí raději nezkoušet!

Oheň Předseda
Když těleso krbu ukazuje svoje vnady v celé velikosti, a přitom najde oporu ve stěně místnosti, tak profesionálové mluví o předsazeném krbu. Technicky i prostorově jde o jednodušší řešení, a proto se využívá hlavně v případě, kdy se majitelé domu či bytu rozhodnou pro krb dodatečně. Předsazený nebo krb částečně zapuštěný do stěny může dominovat, ale i rovnocenně asistovat ostatnímu zařízení. Všechno závisí na jeho tvaru, použitém materiálu a sladění se stylem interiéru. Prostorově může být vytvarovaný do podoby vyhřívané lavice.

Oheň ve stěně

Tělo omítnuté stejně jako stěna, jen zasklená clona ohniště v kovovém rámu. Působí jako živý obraz. Krb zabudovaný do vyzděné stěny zabírá nejmenší objem, pozornost poutá hlavně ve chvílích, kdy ohniště ožije ohněm. Dispoziční řešení takového typu krbu zjednoduší sousedství technické místnosti, skladu nebo kotelny. Při změně využití místnosti se může předsazený krb stát součástí zděného nábytku nebo policové sestavy.

Skrytý význam

Kdo netouží mít krb na očích i tehdy, kdy se v něm netopí, může ho uskladnit za dveřmi starožitné skříně nebo za posuvnými systémy. Vtipné, ale technické řešení patří pod odborný dohled. V krbu se přece netopí jen jednou!

Text: Marína Ungerová
Foto: Dano Veselský, archív firiem
Zdroj: Vše o stavbě domu

Kategorie: Vytápění
Tagy: dum Elektrické krby Elektrický krb krby Moderní krby vytapeni
Sdílejte článek

Diskuze