10 nejkrásnějších rostlin pro rozkvetlé léto

24. 07. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

K létu neodmyslitelně patří kvetoucí rostliny, díky nimž se zahrada mění v pohádkové místo. Mnohé z nich se vyznačují nádhernými květy a nejednou i delším obdobím kvetení.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Plamének, perfektní šplhoun

Plaménky (Clematis) patří k oblíbeným dlouho kvetoucím okrasným popínavým rostlinám. Poměrně rychle ozelení nevzhledné ploty, porostou treláže a altány a nádherné jsou v kombinaci s popínavými růžemi. Jejich květy mohou být různě velké, jednoduché nebo plné, jedno- i vícebarevné, nejčastěji bílé, fialové, růžové, bordó a žluté. Již při výsadbě plaménku myslete na to, že vrchní nadzemní část by měla být na slunci nebo v polostínu a místo, odkud vyrůstá, ve stínu. To zabezpečíte výsadbou hustě olistěných trvalek, například šanty. Plaménky můžete vysazovat i v létě (vždy s kořenovým balem), přičemž místo roubování (zhrublá část) by mělo být asi 10 cm pod povrchem půdy. Rostlinu pravidelně zavlažujte i přihnojujte.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Nostalgické hortenzie

Hortenzie jsou poslední dobou mimořádně oblíbené a pěstují se i na balkonech a terasách. V nabídce najdete několik nových kultivarů s ještě krásnějšími (vícebarevnými) květy. Hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) jsou při dodržení několika zásad dlouhověké a každoročně bohatě kvetou. Nejdůležitější je dopřát jim polostín, jinak hrozí, že jim slunce spálí listy, a stále mírně vlhkou kyselejší výživnou půdu. Není dobré sadit je pod mělce kořenící dřeviny, které by jim odebraly potřebnou vláhu (smrky, katalpy nebo břízy). Vysadit si je můžete i v tomto období (s kořenovým balem). Použít lze speciální substrát. Starší keře pravidelně přihnojujte hnojivem na kyselomilné dřeviny a dejte si záležet i na řezu.

Atraktivně kvetoucí výsadby si můžete vytvořit i ve vegetačních nádobách.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Bohatá soukvětí divizny

Diviznu (Verbascum) mnozí znají jako léčivou rostlinu, jde však zároveň o oblíbenou trvalku, přičemž v nabídce najdete několik druhů i kultivarů. Tato nenáročná bohatě kvetoucí rostlina (v případě některých druhů dvouletka) vynikne hlavně ve venkovské zahradě, jakož i ve smíšených záhonech s jemnými okrasnými travami nebo okrasnými česneky. K nejkrásnějším druhům patří divizna brunátná (Verbascum phoeniceum), jejíž květy jsou uspořádané ve vzpřímených soukvětích a mohou být růžové, fialové, světle žluté nebo oranžové. Tento druh může v ideálních podmínkách (teplé světlé a sušší místo) dorůst až do výšky 1,2 m. V kvetoucím stavu s kořenovým balem si ho můžete vysadit i nyní. Rostlina se rychle rozmnožuje samovýsevem, ale není agresivní.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Kleome aneb pavoučí květ

Letničky vnášejí do zahrady záplavu květů, mohou vytvořit i živý plot, případně do kompozice vnést trochu extravagance. Kleome (Cleome spinosa) se u nás zatím často nevyskytuje. Jde o rychle rostoucí vzpřímenou letničku původem z Jižní Ameriky. Dorůstá až do výšky 1,5 m, díky čemuž může vytvořit netradiční živý plot. Vyznačuje se neobvyklými vzdušnými růžovými nebo bílými květy a dlaňovitými listy. Rostlina nádherně vykvete na slunném chráněném místě v propustné výživné půdě. Potřebné je její vydatné zavlažování a přihnojování. Uplatnění nachází hlavně v moderní městské zahradě. Její pěstování ze semen není složité a při troše štěstí si lze pořídit i její sazenice.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Čechrava milující vlhko

Ne každá zahrada poskytuje ideální podmínky na pěstování kvetoucích rostlin. I v polostínu a vlhku si však můžete vytvořit květinový ráj. Takovéto podmínky má ráda například čechrava (Astilbe). Jde o  bohatě kvetoucí trvalku s atraktivními bílými, růžovými nebo karmínovými soukvětími a hezkými dělenými listy. Vysadit si ji můžete i v tomto období, dokonce mírně nakvetlou, vždy však s kořenovým balem. Místo, kde bude růst, obohaťte o listovku a udržujte neustále vlhké. Aby se vytvořily hezké trsy, mezi jednotlivými rostlinami je dobré zachovat rozestupy. Na jednom místě je možné pěstovat i několik kultivarů. Přihnojovat není příliš potřeba, postačí na jaře kolem rostlin rozhodit přesetý kompost.

K bohatě v létě kvetoucím rostlinám patří i plamenky, zápleváky, třapatky, šalvěje a zavinutky.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Kakost s atmosférou lesa

Pokud máte rádi prostředí lesa a před mohutnými květy dáváte přednost množství menších, je pro vás kakost (Geranium) jako stvořený. Jde o dlouhověkou, téměř během celého léta intenzivně kvetoucí trvalku, která je navíc pěstitelsky nenáročná. V nabídce najdete několik hezkých druhů i kultivarů, přičemž nejkrásnější jsou ty s růžovými, fialovými a téměř modrými květy. Kakosty si můžete s kořenovým balem vysadit i v tomto období. Dařit se jim bude na slunci v humózní propustné půdě a ideálně ve větší skupině. Působivé jsou v kombinaci s růžemi nebo kontryhelem. Kakosty vyniknou na venkově i ve městě – zajímavé je jejich spojení s kovem. Na jaře nebo v létě si je můžete rozmnožit dělením trsů.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Slunečnice koketující se sluncem

Slunečnice jsou další mimořádně oblíbenou klasikou. Pokud si je chcete vysadit na balkon nebo terasu, můžete si vybrat ze zakrslých kultivarů. Nabídka kultivarů na zahradní záhony je však podstatně širší a zahrnuje například i slunečnice s téměř červenými, černými nebo až bílými květy. Tuto poměrně rychle rostoucí letničku postačí vysít do výživné propustné půdy, což můžete udělat ještě začátkem léta. Rostlina, jak už její název napovídá, miluje slunce a kromě něj i teplo a vydatnou vláhu
(ke kořenům). Za odstraňování odkvetlých květů a přihnojování se odvděčí bohatým kvetením až do pozdního podzimu. Nejlépe se uplatní na venkově v pozadí smíšených záhonů.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Voňavá levandule

Levanduli (Lavandula) právem patří místo v letní zahradě. Pokud ji každoročně v předjaří a po odkvetení ostříháte, odmění se vám bohatým kvetením. Bonusem jsou stříbřité lístky, díky nimž je přitažlivá i v zimě. Tato dlouho kvetoucí a hezky vonící minidřevina nabízí více než 25 druhů, přičemž téměř všechny dorůstají do výšky 90 cm. Jejich soukvětí jsou však různě dlouhá a mohou být nejen fialová, ale i bílá a růžová. Nejvděčnější je levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia), která má několik hezkých kultivarů, například ’Hidcote‘. Levandule prospívá jen na slunných místech v zásaditých, případně mírně kyselých propustných půdách. Není pěstitelsky náročná a snadno se rozmnožuje i v domácích podmínkách.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Acidantera, nedoceněná kráska

Kdo si jednou na záhon vysadí u nás méně populární acidanteru dvoubarevnou (Acidanthera bicolor, syn. Gladiolus callianthus), rozhodně nebude litovat. Trs této krásné cibuloviny je už na první pohled jiný. Zpočátku upoutá dlouhými mečovitými listy, přičemž její atraktivita se stupňuje hlavně během kvetení. Na jednom stonku vykvete až deset nádherně vonících bílých květů s charakteristickou kresbou. Acidantera může kvést během celého léta, potřebné však je cibulky sadit průběžně (ne najednou). Nejlépe se jí bude dařit na slunném místě s propustnou půdou. Potřebná je i intenzivní zálivka a vítané je přihnojení hnojivem na okrasné cibuloviny. Po odkvetení je dobré cibule vyjmout z půdy, osušit a uskladnit ve sklepě. Acidanteru lze pěstovat i ve vegetačních nádobách.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Komule, oblíbenkyně motýlů

Komule Davidova (Buddleia davidii) neboli letní šeřík patří ke klenotům zahrady. Tento asi 3 m vysoký mrazuvzdorný keř pochází z Číny a rozkvétá většinou koncem léta. Soukvětí jsou v závislosti na kultivaru bílá, růžová, karmínová, žlutá, fialová nebo modro-fialová, zpravidla nádherně voní a jsou lákadlem pro motýly. Komule vynikne v městské i venkovské zahradě. S kořenovým balem můžete komuli vysadit i během léta. Aby se dobře ujala, vyžaduje intenzivní zavlažování. Komule je atraktivní v pozadí smíšených květinových záhonů i jako solitér v udržovaném trávníku. Dopřejte jí slunce a přiměřeně vlhkou, propustnou a živinami zásobenou půdu. Předpokladem bohatého kvetení je každoroční hlubší řez v předjarním období.

TEXT A FOTO DANIEL KOŠŤÁL
ZDROJ časopis HOME 6/2015

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: čechrava červený smrk česnek cibule hnojení trávníku hortenzie komule Davidova kontryhel letnicky levandule plamenky zahrada
Sdílejte článek

Diskuze