Léto v zahradě

26. 08. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

K létu patří nádherně rozkvetlá zahrada, grilování, lenošení či koupání v zahradním bazénu. Má-li být vaše zahrada opravdu pěkná, je třeba jí dopřát, co potřebuje – především dostatečnou zálivku a živiny, občas je nutné také […]

K létu patří nádherně rozkvetlá zahrada, grilování, lenošení či koupání v zahradním bazénu. Má-li být vaše zahrada opravdu pěkná, je třeba jí dopřát, co potřebuje – především dostatečnou zálivku a živiny, občas je nutné také zkontrolovat, zda je vše v pořádku. A chcete-li mít kolem sebe více zeleně, vyrazte do nejbližšího zahradnictví. Jistě tam ještě všelicos zajímavého najdete.

 

Krásná i užitečná
Taková je třapatka nachová (Echinacea purpurea), asi metr vysoká a poměrně široce rostoucí statná trvalka původem z Ameriky, která by neměla chybět v žádném trvalkovém záhonu. Nejlépe bude prospívat na slunečném místě s výživnou půdou. Po celé léto nádherně kvete množstvím růžových či karmínových květů, širokých asi 10 centimetrů, s tmavým terčíkem uprostřed (existuje však mnoho různě zbarvených kultivarů – například White Swan má květy dokonce bílé). S přibývajícím věkem je na rostlině stále více květů a kvete ještě bohatěji, pokud se ty odkvetlé pravidelně odstraňují. Z kořenů třapatky se připravuje tinktura pro posílení imunitního systému a její květy vám budou dlouho dělat radost i ve váze.

Dejte zahradě styl
Jedním z nejvýraznějších trendů v moderním zahradním designu je budování relaxačních zahrad, které vyjadřují vkus, názory či životní styl svého majitele. Stejně jako chceme dobře vypadat či mít trendově zařízený interiér, měli bychom si dát záležet i na zahradě – vybírat rostliny, barevnost, materiály a celý zahradní prostor promyšleně uspořádat. V žádném případě nekupujte rostliny bezhlavě, nesázejte je tam, kde vás právě napadne, a nevytvářejte plochy a plůtky z různých materiálů. Zahrada by totiž měla působit harmonicky a mít jasný styl a myšlenku. Měla by být místem, kde načerpáte novou energii nebo se setkáte s přáteli, proto by v ní nemělo chybět místo vyhrazené k relaxaci a samozřejmě vhodný zahradní nábytek.

Léto v ovocném sadu
Ovocný sad za domem je krásné, romantické a zároveň užitečné místo, znamená však po celý rok i mnoho práce. V zimě je potřeba se postarat o řez stromů, na jaře přijdou na řadu základní postřiky a v létě, když jsou ovocné dřeviny obsypané plody,se musejí občas zavlažit – ideálně brzy ráno, případně i večer. Také je dobré přidat stromům výživu (například prostřednictvím listových hnojiv v postřiku), odstraňovat suché větve a zasáhnout v případě výskytu škůdců. Především má-li sad působit reprezentativně, je třeba trávu pod stromy sekat, případně i zavlažovat a hnojit. Ačkoliv se doporučuje sadit ovocné dřeviny na jaře či na podzim, můžete to udělat i v létě, avšak vždy jen s kořenovým balem. Po výsadbě je nevyhnutelná pravidelná zálivka.

Exotický koutek
Také v našich zahradách se stále intenzivněji hlásí o slovo exotické rostliny. Na léto je můžete soustředit na jednom záhoně (ideálně v polostínu), případně si můžete vytvořit ostrůvek s cizokrajnou výsadbou v udržovaném trávníku. I s květináči zapusťte do půdy různé druhy – palmy, sukulenty, kaktusy či exotické cibuloviny a doplňte je kvetoucími subtropickými dřevinami nebo letničkami (například laskavcem či sluncovkou kalifornskou). Rostliny rozmístěte na záhoně podle výšky – vyšší do pozadí, nižší do popředí, efektně působí i malé skupinky. V létě pro ně bude nejdůležitější zálivka, dbejte však na to, aby substrát nebyl příliš promočený. A jestli máte děti či domácí zvířata, dobře si rozvažte, co na zahradu vysadíte.

Co prospívá bazalce
S létem se pojí i grilování, saláty a další chutné dobroty z čerstvých surovin. Přijdou přitom vhod i čerstvé bylinky, například aromatická bazalka (Ocimium basilicum), jednoletá léčivá rostlina, která pochází z Indie. Bazalkovou nať si můžete vypěstovat v květináči i na záhoně – základem úspěchu je teplé, slunečné a chráněné místo s vlhkou, ale propustnou půdou. Pokud chcete, aby vaše bazalka vytvořila pěkný keřík, musíte ji pravidelně zastřihávat – díky tomu se rozvětví a bude kompaktnější. Abyste získali kvalitnější nať, vyplatí se odstraňovat i květy, které rostlinu zbytečně vysilují.

Záplava květů u chodníku
Chodníky, hlavně ty, které vedou přes předzahrádku k domu nebo se vinou v přední částí zahrady, by měly být praktické i estetické a pěkně lemované. O to se mohou postarat například dlouho kvetoucí nízké druhy trvalek – vděčné jsou hřebíčky, nižší plamenky, šanta, zvonky nebo devaterník (na obrázku). Devaterník kvete mimořádně bohatě, hlavně několik let po výsadbě, takže v době kvetení je vskutku atraktivní. Předpokladem záplavy různobarevných drobných kvítků je slunečné a sušší místo – přesně takové bývá okolí chodníků. Všechny tyto rostliny můžete s kořenovým balem vysazovat i v tomto období. (Nezapomeňte přitom na pravidlo nejméně tří kusů z jednoho druhu.)

V létě nezapomeňte

  • Začátkem července dokončit výsevy trvalek a dvouletých rostlin.
  • Ořezat živé ploty z listnatých dřevin.
  • Přihnojit trávník, pravidelně ho sekat a zavlažovat.
  • Zalévat růžové keře, odstraňovat odkvetlé květy a plané výhony a důkladně kontrolovat, jestli se na listech neobjevily nemoci a škůdci; na popínavých růžích je třeba vyvázat nové a dlouhé výhony:
  • Pravidelně zavlažovat a hnojit letničky pěstované v nádobách na balkonech a terasách.
  • Odstraňovat odkvetlé květy trvalek, povzbudíte je tím k opětovnému kvetení.
  • Přihnojit vřesy a vřesovce hnojivem pro kyselomilné rostliny; jestliže vám trochu hnojiva zůstane, dopřejte ho i hortenziím.
  • Přihnojit pivoňky, za rok se vám za to odvděčí bohatším kvetením.
  • Odřezky rozmnožit levanduli a další bylinky, ve sklenici s vodou vám rychle zakoření i rozmarýn.
  • Vybrat, rozdělit a opět vysadit trvalky kvetoucí na jaře, které vytvořily husté a málo kvetoucí trsy; záhony si můžete zatraktivnit i novými druhy, vysazujte je však jen s kořenovým balem.
  • Je nejvhodnější doba k přesazování kosatců, přebytky můžete darovat sousedům.
  • Doplňovat vodu v jezírku (především během horkých dní) a sbírat z hladiny vytvořené řasy.
  • Průběžně sbírat a sušit bylinkové natě a květy letniček vhodné k sušení.
  • Pravidelně sbírat ze záhonů úrodu zeleniny a odstraňovat plody napadené plísní či škůdci.

TEXT a FOTO: Daniel Košťál
ZDROJ: HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: bazalka bylinky v květináči echinacea šanta vřesy a vřesovce zahrada
Sdílejte článek

Diskuze