Únor v zahradě

08. 02. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Chlad a mráz neodmyslitelně patří k únoru. Již zanedlouho ale v zahradě rozkvetou první jarní cibuloviny… A nyní máte ideální příležitost přemýšlet o tom, co všechno si na jaře vysadíte do záhonů. Rostlina měsíce – […]

Chlad a mráz neodmyslitelně patří k únoru. Již zanedlouho ale v zahradě rozkvetou první jarní cibuloviny… A nyní máte ideální příležitost přemýšlet o tom, co všechno si na jaře vysadíte do záhonů.

Rostlina měsíce – líska
Tento keř jste určitě již objevili na procházce podhorskou přírodou. Kromě chutných plodů (lískové oříšky) láká líska (Corylus avellana) i žlutými jehnědami, které se objevují na větvičkách právě v únoru – jedná se o samčí květy, které šíří pyl do okolí. Líska dorůstá do pěti metrů. Upřednostňuje zásadité půdy bohaté na humus. Výborně snese i polostín či stín. Líska obecná vynikne spíše na venkově, do moderních městských zahrad je vhodnější její kultivar ‚Contorta‘ s pokroucenými větvemi. Pokud máte v rodině alergika, myslete na to, že pyl této dřeviny je velmi agresivní.

Kurkuma – Asie v bytě

Do sortimentu pokojových rostlin jen nedávno přibyla atraktivní kurkuma (Curcuma alismatifolia). Jejím největším lákadlem jsou vrcholová soukvětí, na nichž se překrývají růžové listeny, přičemž dolní část soukvětí je zelená. Kurkuma kvete od června do září. V půdě má hlízu, z níž vyrůstají vzpřímené a tuhé listy ve tvaru kopí. Rostlina potřebuje světlé a teplé místo, ideální jsou obývací pokoje s orientálním nádechem, působivá je i ve vstupních prostorech. Kurkumu lze pěstovat i na okenním parapetu. Substrát by měl být stále mírně vlhký (nejméně na podzim), jednou týdně rostlinu přihnojte. Aby kurkumu nenapadali roztoči, zabezpečte její vyšší vzdušnou vlhkost.
Kurkuma
Zima patří bordó
Zdá se vám zima barevně jednotvárná? Nemusí tomu tak být, pokud máte v zahradě okrasné keře, jako jasmín nahokvětý, kalinu voňavou či vilíny, které kvetou i v zimním období. Kromě vždyzelených listnáčů a rozličných kultivarů jehličnanů mohou být zajímavým oživením zahrady bordó odstíny listů mahonie (Mahonia aqufolium). Máte-li rádi barevnost, nezapomeňte na tuto dlouhověkou a pěstitelsky nenáročnou dřevinu již při plánování výsadby. Mahonii vysazujte na jaře s kořenovým balem. Pokud už vaši zahradu krášlí, pravidelně ji ořezávejte, a když nemrzne a je slunné počasí, dopřejte jí zimní zálivku – prodloužíte tak její životnost.
Nebezpečný sníh
Ačkoli je sníh v zahradě potřebný (protože chrání před chladem a mrazem), může být i škodlivý, hlavně pro vzácnější jehličnany. Čerstvě napadaný bílý posyp není nebezpečný, ale   střídá-li se mráz s odměkem, vznikne jakýsi tuhý krunýř, který může zdeformovat nebo zlomit jehličnan. Totéž hrozí, pokud padá těžký, mokrý sníh. Proto je ho třeba z větví odstranit okamžitě po napadnutí. Sloupovité a křovité druhy a kultivary jehličnanů před silnějším sněžením raději pevně svažte. Ručně nebo koštětem odstraňujte sníh i z nízkých, zakrslých jehličnanů, které se často pěstují ve skalkách.
Řeřicha za oknem
Vlastnoručně vypěstovanou čerstvou natí řeřichy (Lepidium sativum) plnou vitaminů se můžete zásobit i nyní. Do velké misky s navlhčenou vatou nebo výživným substrátem nasypte několik semen řeřichy a denně je roste vlažnou vodou. Semena dobře klíčí na světle, proto je nezakrývejte ani nezasypávejte zeminou. Pokud misku umístíte do blízkosti okna, první nať budete sbírat již po týdnu.
Zimní vázy
Pohrajte si se zimou a vytvořte si zajímavou dekoraci do obývacího pokoje. Vložte do vázy řezané květy bílé barvy (například hvězdníky). Ty doplňte vybělenými větvičkami (například z jehličnanů či vždyzelených dřevin), které jsou obaleny umělým sněhem. Atraktivnost takového aranžmá zvýrazní drobné bílé perličky.

V únoru nezapomeňte
• Ořezat (i radikálně) starší, příliš husté nebo vysoké živé ploty. Ty nevzhledné můžete úplně odstranit.
• Přesít kompost (pokud je slunné počasí, nemrzne a zahrada není zasněžená). Ten potom rozložte na květinové a zeleninové záhony.
• Připravit seznam semen, která budete v následující sezóně potřebovat.
• Průběžně kontrolovat uskladněné hlízy a cibule, subtropické dřeviny a muškáty.
• Za slunného počasí důkladně zalít vždyzelené dřeviny a jehličnany pěstované v nádobách na balkoně.
• Průběžně kontrolovat střechu skleníku, aby ji příliš nezatěžoval napadaný sníh.

• Vysít první zeleninu do vytápěného skleníku.
• Ořezat ovocné dřeviny (když nemrzne).
• Po rozmrznutí půdy vysadit do záhonů a nádob macešky, pomněnky a sedmikrásky (na přelomu února a března).
• Zkontrolovat zahradní nářadí.
• Ořezat suchá stébla okrasných trav a odstranit ze skalky kryt z chvojí (koncem února).
• Po pominutí silných mrazů přenést ven narychlené a již odkvetlé cibuloviny, které jste pěstovali v květináčích v bytě.
• Odstranit listí (zimní ochranu) z míst, na nichž jsou vysazeny jarní cibuloviny.
• Vysadit hlízy velkokvětých begonií do květináčů s rašelinovou půdou a umístit je na teplé a světlé místo.

Text a Foto: Daniel Košťál

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: jasmín nahokvětý mahónie muškáty řeřicha starostlivost unor vilín zahrada
Sdílejte článek

Diskuze