Zdroj: Peter Fabo

Citlivá rekonstrukce prvorepublikového bytu v Praze dokazuje, že stará dispozice může fungovat i dnes

18. 11. 2022
Diskuze (0)

Když zamýšlíme rekonstrukci starého bytu, často automaticky počítáme se změnou dispozice, bouráním příček a otevíráním prostoru. Citlivá rekonstrukce prvorepublikového bytu v Praze dokazuje, že tomu může být i jinak. Samozřejmě záleží na nastavení a potřebách majitelů.

Byt vlastní pár, který má silný vztah k umění i historii. Jejich zadání pro architekty znělo: vytvořit interiér, který zachová atmosféru meziválečného bytu, ale zároveň poskytuje pohodlí jednadvacátého století. Na rozdíl od jiných rekonstrukcí stávající dispozice majitelům vyhovovala, takže architekti pracovali s tradičním rozvržením bytu na samostatnou kuchyň, obývací pokoj s reprezentativní jídelnou a obytnými pokoji.

Zaměřeno na design

„Na začátku spolupráce jsme prověřili různé možnosti dispozičních změn a výraznějších přestaveb. Společně s investory jsme definovali základní požadavky rekonstrukce a došli k tomu, že jejich potřebám bude nejvíce odpovídat původní rozvržení bytu. Návrh se tak odehrává v jemnějších změnách v rámci dispozice, díky čemuž jsme se mohli více zaměřit na design samotného interiéru s promyšlenými detaily. Zařízení vytváří čitelnou novou vrstvu, která komunikuje s historií bytu,“ vysvětluje architekt Vít Svoboda.

Jídelna - Byt Letná VI v Praze

Proti knihovně u velkého okna stojí velkorysý jídelní stůl. Zdroj: Peter Fabo

Původní dispozice nemusí být nepraktická ani nemoderní

Navzdory moderním představám, že starý byt s uzavřenými pokoji působí neprakticky a stísněně, tato rekonstrukce dokazuje opak. Jasně členěné funkce místností vytvářejí příjemnou atmosféru a pocit útulnosti.

Chodba - Byt Letná VI v Praze

Když vstoupíte do bytu, ocitnete se v prostorné hale, z níž vedou dveře do ostatních místností. Zdroj: Peter Fabo

Samostatné místnosti mají též své kouzlo – nejenže je možné vytvořit zajímavý designový koncept, který pokoje spojuje, ale obyvatelé se neruší, když dělají rozdílné činnosti. Estetiku bytu posunula na ještě vyšší úroveň umělecká sbírka majitelů.

Historická vrstva bytu a moderní barevné bloky

Jedinečná atmosféra v historickém bytě vznikla kombinací původního a moderního. Současné prvky architekti pojali jako vložené barevné bloky, přičemž v každé místnosti jsou jiné odstíny.

Když vstoupíte do bytu, ocitnete se v prostorné hale, z níž vedou dveře do ostatních místností. V severozápadní části se nachází reprezentativní obývací pokoj s jídelnou a světlá pracovna, na straně druhé je kuchyň a samostatná ložnice. Z haly je přístupná i koupelna a WC.

Přečtěte si také:
Maličký byt s historickým charizmatem. Věřili byste, že je z roku 1902?

Vestavěná skříň se zaoblenými rohy navazuje na minulost bytu

Zajímavě řešen je i odkládací prostor ve vstupní hale. Tvoří ho prostorná vestavěná skříň na celou výšku místnosti. Nika v ní umožňuje pohodlné obouvání, navíc ukrývá místo na obuv. Vestavěná skříň je světle šedé barvy a díky ní i zaoblením rohů odkazuje na estetiku původního interiéru.

Vestavná skříň - Byt Letná VI v Praze

Odkládací prostor ve vstupní hale tvoří prostorná vestavěná skříň na celou výšku místnosti. Zdroj: Peter Fabo

Dubové lamely, praktická zelená kuchyň

Z haly do kuchyně projdete pod podhledem s úložným prostorem z vložených dubových lamel. Skvělým nápadem bylo tyto lamely podsvítit – což nahradilo stropní světlo. Prvek lamel se opakuje v celém bytě. Nejvýraznějším místem bytu je praktická kuchyň ve tvaru písmene L v sytě zelené barvě. Úzké okénko nad kratší částí linky prosvětluje prostor a zároveň vytváří místo na dekorace, například kytici v transparentní váze s nádechem dozelena.

Zelená kuchyňská linka - Byt Letná VI v Praze

Nejvýraznějším místem bytu je praktická kuchyň ve tvaru písmene L v sytě zelené barvě. Zdroj: Peter Fabo

Reprezentativnímu obývacímu pokoji dominuje knihovna

Dominantou obývacího pokoje je knihovna. Architekti jí obestavěli průchod ze vstupní haly a původní dveře nahradili posuvným křídlem, které se ukrývá do „zad“ knihovny. V nábytkové stěně najdete různě velké niky, uzavíratelné prostory a vitríny se sklem. Barevnost obývacího pokoje je založena na decentní „mátové“ barvě kombinované s dubovými lamelami.

Posuvné dveře - Byt Letná VI v Praze

Původní dveře nahradili posuvným křídlem, které se ukrývá do „zad“ knihovny. Zdroj: Peter Fabo

Proti knihovně u velkého okna stojí velkorysý jídelní stůl. Od relaxační části se sedačkou ho dělí průhledná lamelová příčka. Původními dvoukřídlými dveřmi se z obývacího pokoje dostanete do prostorné pracovny.

Sprchový kout s dřevěným roštem

Jednoduchá koupelna po proměně obsahuje nový prvek – prostorný sprchový kout. Zajímavostí je odnímatelný dřevěný rošt, který navazuje na úroveň podlahy. Spád sprchového koutu je až pod ním. V koupelně, za lamelovými dvířky, je ukryto i technické vybavení bytu.

Koupelna - Byt Letná VI v Praze

Jednoduchá koupelna po proměně obsahuje nový prvek – prostorný sprchový kout. Zdroj: Peter Fabo

Rekonstrukce, i když bez výrazných dispozičních změn, citelně pozvedla kvalitu bytu na úplně novou úroveň – pocitově, funkčně i esteticky. Výsledkem je čistý a klidný osobní prostor pro kultivované majitele a jejich umělecká díla.

Byt Letná VI

architektonický ateliér: 0,5 Studio
lokalita: Letná, Praha, ČR
plocha: 82 m2
realizace: 2022
vázy: František Jungvirt

Sabína Zavarská
Foto: Peter Fabo

Kategorie: Design interiérů
Tagy: dispozice bytu Dřevěné lamely knihovna moderní byty rekonstrukce bytu vestavěný nábytek

Diskuze