Zdroj: Lorenzo Zandri

Interiér ve starém poválečném domě proměnili v uměleckého dílo. Světlý prostor osvěžili zelenou barvou

21. 02. 2022
Diskuze (1)

Britští architekti proměnili starý poválečný dům v uměleckou brikoláž, která je plně funkční i pohodlná. Určitě vám neujdou ani originální detaily, které interiéru přidávají speciální hodnotu.

House 34 je součástí skupiny podobných domů na sídlišti, které vzniklo po druhé světové válce v anglickém městě Saint Albans. Takovéto bydlení bylo a stále je důležitým prvkem městské struktury. Podporuje smysl pro komunitu, podobně jako řadové domy v našich městech. Předmětem rekonstrukce byla úplná renovace interiéru. Majitelé si přáli především větší, otevřenější společné místnosti. Uspořádání prvního poschodí mělo zůstat nezměněno, podobně i fasády domu.

Přečtěte si také:
Kouzelný interiér bytu ve vinohradském činžovním domě

Kruhový odkaz na původ domu

Hlavní proměnou bylo otevření prostoru v přízemí. Autoři rekonstrukce odstranili dvě stěny, a tak se interiér otevřel a zvýšila se flexibilita jeho využití. I když jsou všechny vnitřní stěny omítnuty na bílo, architektům se podařilo vytvořit zajímavý odkaz na původ stavby.

Bílý interiér bytu se zelenými rámy a žlutým závěsem

Schody, které vedou do horního podlaží, zakrývá závěs, který zároveň dodává čistému prostoru teplo a uzavírá soukromé ​​prostory. Zdroj: Lorenzo Zandri

Ve společném prostoru udělali v omítce kruh, který odhaluje původní zdivo a vypadá jako nevšední dekorace či umělecké dílo. Po odstranění stěn bylo nutné – kvůli podpoře stropu – přidat nový ocelový nosník. Podobně jako vícero detailů v interiéru je natřen nazeleno.

Bílý interiér bytu se zelenými rámy a obkladem

V interiéru je vícero detailů. Zdroj: Lorenzo Zandri

Kruh jako hlavní designový prvek

Kruhový tvar provází celý zrekonstruovaný interiér, podobně jako zelený akcent některých detailů. Všimněte si stolků s kruhovými výřezy, na kterých jsou pokojové rostliny, kruhu v podlaze kolem ocelového sloupu, kruhového osvětlení, vypínačů, zrcadla v koupelně. Všechno navazuje na největší kruh v bytě – vyřezaný do omítky a odhalující původní zdivo. Zelenou barvou jsou zvýrazněny schody, rámy dveří, v koupelně je použit čtvercový glazovaný obklad téže barvy.

Bílý interiér bytu s ocelovým nosníkem

Po odstranění stěn bylo nutné – kvůli podpoře stropu – přidat nový ocelový nosník. Zdroj: Lorenzo Zandri

Závěs jako hranice mezi přízemím a prvním poschodím

Schody, které vedou do horního podlaží, zakrývá závěs, který zároveň dodává čistému prostoru teplo a uzavírá soukromé ​​prostory. Schodiště je vlastně recyklované původní s vylepšenými prvky. Na několika místech najdete růžový mramor – například na komodě pod kruhovým výřezem nebo na zábradlí schodiště. Též koupelna se dočkala zvětšení. Středovou stěnu odstranili, a tak vznikl větší prostor na hygienu. Za zmínku stojí i hravé zelené úchytky na skříni v ložnici či na chodbě.

Přečtěte si také:
Jak sjednotit interiér bytu pomocí obkladů a dlaždic

Proměnou prošly i podlahy – většinu tvoří dubové desky s přirozeným vzorem uzlů a zrn, který kontrastuje s bílými stropy a stěnami. Proměněný interiér sami architekti nazývají „volným výsledkem rušné souhry architektonických prvků a konstelace setkání mezi původním a novým“. Architektonickou brikoláží.

Bílý interiér bytu s ocelovým nosníkem

Hlavní proměnou bylo otevření prostoru v přízemí. Zdroj: Lorenzo Zandri

House 34

architektonický ateliér: dIONISO LAB

lokalita: Saint Albans, Anglie

realizace: 2021

plocha: 95 m2

Sabína Zavarská

Foto: Lorenzo Zandri

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barva v interiéru interiérové řešení malé domy minimalismus Otevřený prostor úložní prostory změna dispozice

Diskuze

  • Ta zelená je příšerná

    Alena