Jak se vyhnout nejčastějším chybám při zařizování obývacího pokoje

30. 04. 2020
Diskuze (2)

Když se zeptáte, jaká je funkce obývacího pokoje, nejspíš dostanete různé odpovědi. Každý máme vlastní představu, zvyky a životní styl. Všichni se ale shodneme na tom, že by náš obýváček měl být útulný, pohodlný a příjemný. Podívejme se, jak se vyhnout nejčastějším chybám a zařídit si pokoj snů. Samozřejmě těch vašich.

Když se zamyslíte nad tím, co vše se v obývacím pokoji odehrává, je vám jasné, že zařídit tuto multifunkční místnost tak, abyste se v ní mohli v klidu dívat na televizi, přečíst si knihu, poklábosit s přáteli, hrát si s dětmi nebo si jen tak schrupnout, není jen tak.

Tato univerzálnost může být příčinou mnoha chyb, kterým se chcete určitě vyhnout. Na vašich bedrech totiž leží výběr správné pohovky, křesla, úložných prostor, svítidel, textilií a dalších doplňků tak, aby spolu vše hrálo jako dobře sladěný orchestr. Představte si, že jste dirigent a my vám dáme správné noty.

Pohovka Mariposa (Vitra),

Pohovka Mariposa (Vitra), design Edward Barber & Jay Osgerby, od 127 032 Kč, designpropaganda.cz

Začněme s pohovkou, je to největší a obvykle nejdražší kus nábytku. Vybírejte ji pečlivě se zřetelem k velikosti místnosti a vašim denním zvyklostem. Velkou chybou je přeplnit prostor nábytkem a nenechat ho dýchat. Do velké místnosti si klidně dopřejte rozměrnou pohovku, ale do menších pokojů se doporučuje dát přednost dvoumístné sedačce a doplnit ji křesly.

Potah vybírejte v neutrálních, snadno kombinovatelných barvách, a pokud máte domácí mazlíčky nebo malé děti, vyplatí se přemýšlet o speciálně upraveném materiálu, který se dobře čistí, případně je odolný vůči znečištění.

Ručně vázaný koberec Tres (Nanimarquina), design Nani Marquina, konopí, vlna, filc,
od 34 000Kč, konsepti.com

Určitě budete v obývacím pokoji potřebovat i úložné prostory. Doporučujeme se vyhnout celostěnovým mohutným sestavám a raději jít cestou otevřených policových systémů, kam umístíte knihy, dekorativní předměty nebo zarámované fotografie.

Dbejte ale na to, aby uložené předměty nepřesahovaly svou velikostí šířku polic. Někdy je při zařizování dobrým krokem zbavit se nahromaděných věcí. Ne vše musíme mít na očích a stačí, když sbírku porcelánových slepic uložíme do krabice a ve chvilkách nostalgie se na ni podíváme. Pokud máte ale úžasnou kolekci, na kterou jste pyšní, hrdě své trofeje vystavte.

Velkou chybou by také bylo zapomenout na textilie. Více jsme se jim věnovali v minulém vydání, tak teď už stačí jen malé opáčko. Polštáře, plédy nebo deky vnesou do prostoru barvy a oživí neutrální základ pohovky. Pokud se ale chystáte do výmalby, vyberte nejprve vzory a barvy polštářů, případně závěsů. Je snadnější doladit barvu stěn, než k vymalovaným zdem hledat vhodnou látku.

Prostor zateplí i koberec. Určitě se vám podaří ze široké nabídky vybrat opravdu krásný kus. Dejte ale pozor, aby měl tu správnou velikost a byl v harmonickém poměru k velikosti místnosti a skladbě nábytku.

Trojmístná pohovka Hoxton

Trojmístná pohovka Hoxton (French Connection), š. 205 cm, 25 000 Kč, dfs.co.uk

Co se týče stolku, nemusí být jenom jeden. Lepší službu vám udělá sada menších odkládacích ploch rozmístěných přesně tam, kde je potřeba. Stejné je to i se svítidly. Jedno centrální nestačí. Přisviťte si v koutku na čtení, osvětlete umělecké kousky na stěnách a pomocí doplňkových svítidel si vytvořte tu správnou intimní atmosféru.

Když vstoupíte do místnosti, měli byste mít pocit, že se díváte na siluetu města, která je krásná právě kombinací různých výšek. Vyhněte se tomu, aby všechen nábytek v místnosti dosahoval stejné výšky nebo stejné velikosti. Dopřejte si výškové skoky a obrazy nebo fotky zavěšujte nanečisto. Vystřihněte si papírové rámy, které lehce připevníte v různých velikostech a výškách na stěnu a posoudíte, zda výsledek ladí.

Polštáře dokážou vytvořit útulnou atmosféru. Při jejich výběru dbejte na to, aby jejich materiál a struktura ladily s potahovou látkou pohovky a křesel. Pokud jste zvolili sametové čalounění sedacího nábytku, nevybírejte k němu lněné polštáře, ale sáhněte po látce s lesklým, sametovým efektem. Masivní pohovka snese několik objemných polštářů, ale k menším křeslům nebo dvojmístným sedáčkám hledejte radeji menší polštářky, klidně i v barevném kontrastu.

Pět věcí… které v obýváku dodržíme první týden (a pak už ne)

JEDNA

1. týden: Kočka/pes na tu novou pohovku v žádném případě nesmí. 5. týden: Na instagram jsme vložili 12. fotku našeho bobánka, jak se vyvaluje na sofa a chrní.

DVA

1. týden: Kačka/Jiřík si sem kakao nikdy nepřinesou. 5. týden: odstraňujeme 8. skvrnu od rozlitého Granka a v duchu soptíme, zatímco se dítko tváří naoko provinile.

TŘI

1. týden: Pravidelně luxujeme každé smítko na novém koberci. 5. týden: Zjistili jsme, že se v koberci skryje i opuštěný burák a pár dní tam tajně existuje.

ČTYŘI

1. týden: Nové závěsy splývají jak podle pravítka. 5. týden: Chápeme, že život není o vyrovnávání záhybů na záclonách a směrem k oknu se sotva podíváme.

PĚT

1. týden: Polštáře sedí vyrovnaně na pohovce jeden vedle druhého. 5. týden: I ty nejzpůsobnější svévolně opouštějí místo a vymykají se kontrole.

Váza Ikebana (Fritz Hansen),

Váza Ikebana (Fritz Hansen), design Jaime Hayon, sklo a mosaz, 2 730 Kč, designville.cz

Pokojové rostliny jsou nejen estetickým přínosem, ale také zlepšují kvalitu ovzduší. Lepší je ale vybrat pár větších druhů než zaplnit povrchy polic a skříní spoustou malých květináčků s drobnými rostlinkami. Ale i zde platí – pokud jste pěstitelé tělem i duší a dělá vám nesmírnou radost každý nový přírůstek, určitě se své záliby nevzdávejte. Radost a energie, kterou do své činnosti vložíte, se zcela jistě promítne do atmosféry domova.

Tmavý nábytek si nerozumí s nízkými stropy. Pokud si do malé místnosti s nízkým stropem a malými okny či okny orientovanými do tmavé ulice pořídíte tmavý nábytek, budete se cítit stísněně. Dejte přednost neutrálním světlým odstínům, doplňkům v pastelových barvách a přírodnímu dřevu. Přizpůsobte tomu i výběr nábytku a volte subtilní nohaté kousky, otevřené police a místo obrovského kávového stolku vyberte sadu tzv. hnízdových stolků.

Vyhněte se vybírání všeho nábytku i dekorací dokonale sladěných v jednom stylu. Právě malý úkrok stranou, malá odchylka od dokonalosti vnese do vašeho obývacího pokoje vřelost, osobitost a uvolněnou atmosféru. Jinak riskujete, že bude místnost vypadat jako showroom obchodního domu, který se chce zavděčit všem, ale natrvalo neosloví nikoho.

5 křesel, o které se doma poperete

Křeslo Flax (Ligne Roset)

Křeslo Flax (Ligne Roset), design Philippe Nigro, 60 500 Kč, www.ligne-roset-praha.cz

Polohovatelné křeslo Ekolsund,

Polohovatelné křeslo Ekolsund, design Anna Palleschitz, 7 990 Kč, www.ikea.cz

Křeslo Alpino z kolekce Turati

Křeslo Alpino z kolekce Turati (Sancal), design Rafa Garcia, www.onespace.cz

Křeslo Hemicycle

Křeslo Hemicycle (Ligne Roset), Philippe Nigro, od 119 000 Kč, www.ligne-roset-praha.cz

Křeslo Blocks (Offecct), design Christophe Pillet

Křeslo Blocks (Offecct), design Christophe Pillet, 59 800 Kč, www.scandium.cz

I dekorace stěn má svá pravidla. Špatně zavěšené obrazy nebo umělecké fotky jsou stejným přešlapem jako filmová postava, které nesedí na hlavě paruka. Zatímco někteří designéři tvrdí, že by umění mělo být zavěšeno v úrovni očí, jiní zdůrazňují, že to neplatí vždy a za všech okolností. V případě nízkých stropů či vysokých postav majitelů je lepší toto pravidlo opustit. Když stěnu svisle rozdělíte do čtyř částí, obrazy pověste v její třetí čtvrtině.

Taburetka Makronka

Taburetka Makronka, design Helena Dařbujánová, Ø 60 cm, cena podle provedení, helenadarbujanova.cz

Častou chybou, na kterou upozorňují designéři, je rozmístění nábytku podél stěn. Obzvlášť ve větších místnostech je vhodné postavit pohovku a křesla do centra, aby obývací pokoj nevypadal jako taneční sál. Centrální umístění však svědčí i menším prostorám, které pak působí větším dojmem. Důležitá je i instalace televize. Neumisťujte přístroj před okno ani do jeho blízkosti, protože světlo procházející oknem se odráží v obrazovce, obraz není dobře vidět a vy si unavíte oči.

Helena Dařbujánová

Helena Dařbujánová

Helena Dařbujánová je architektka a designérka, bez které by byl český design ochuzen o poetiku, křehkost a velkou dávku originality. Drží se tohoto motta: „Design není použití nejmodernějších materiálů, dokonalé řešení spojů, trendy barevnost… Design je způsob, jak umožnit člověku (ženě :-)) žít své sny o životě.“

Zpod jejích rukou vycházejí nádherné kousky s poetickými jmény plné hravosti, vtipu, emocí, zkušeností a osobních příběhů. Helenu je nemožné nezbožňovat. Z jejích věcí cítíte opravdově pozitivní energii, a pokud si domů pořídíte lampu Má drahá, postel Pro jelena, koberec A potom se vám schoulí u nohou, zrcadlo No přece Ty!, taburet Makronku nebo jinou lahůdku, budete mít už navždy na co se zalíbením koukat.

Text: Martina Paulová
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: modulární pohovky polstare sedací soupravy

Diskuze

  • TY TAPETY JSOU STRASNE

    Anonym
  • …..a ta šedivá sedačka je příšerná…..

    amálka