Zdroj: Miro Pochyba

Jak vypadá historický byt v centru Prahy, když si ho zařídí hudebníci se zájmem o design?

03. 03. 2023
Diskuze (0)

Když vcházíme s fotografem do tohoto bytu, překvapuje nás ticho, a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je to, že byt se nachází v samotném centru Prahy, tramvaje a množství lidí tak mají domácí přímo pod okny. Tím druhým je to, že těmito domácími jsou hudebníci srdcem i duší – Marek Vrabec, hudební ředitel festivalu Prague Sounds, a jeho partnerka Kateřina Chroboková, známá varhanistka vystupující pod jménem Katta.

Místo, kde bydlí hudba

„Každý, kdo nás přijde navštívit, se diví, že tu hluk z ulice prakticky není slyšet,“ potvrzuje Marek Vrabec a dodává: „Vzhledem k našemu povolání máme doma rádi spíše ticho a klid.“

Přesto si nelze nevšimnout, že hudba má v tomto bytě své místo. Prozrazují to hudební nástroje v několika pokojích, gramofon a kvalitní reproduktory, a především velké S dominantně spočívající na stěně obývacího pokoje, které se každoročně na podzim přesouvá na jiný stage – přímo na scénu hudebního festivalu.

Obývací pokoj - Historický byt v centru Prahy

Sametové pohovky výrazných barev putovaly s majiteli ze starého bytu, ale přemýšlejí, že je časem vymění. Zdroj: Miro Pochyba

Podoba písmene S vznikla v grafickém studiu Najbrt. Původně reprezentovalo S v názvu festivalu Struny podzimu, který založil a vede Marek. V současnosti je festival přejmenovaný na Prague Sounds. „Festival je multižánrový, proto jsem chtěl, aby ho jeho název více vystihoval. Písmeno S je jako svorník spojující minulost a přítomnost,“ vysvětluje.

Historii domu si cení

Domácí Marek Vrabec nám hned na začátku vysvětluje historii domu, v němž se byt s úctyhodnou rozlohou 150 m2 nachází. „Jedná se o Hlávkovy nadační domy, které vznikly na podporu umělců. Dal je postavit Josef Hlávka podle návrhu známého architekta Josefa Fanty,“ objasňuje, přičemž je vidět, že si historie domu skutečně cení.

Úzká chodba - Historický byt v centru Prahy

Část bytu, kde se nachází ložnice, je se zbytkem bytu spojená úzkou chodbou a původně sloužila jako pokoj pro služebné. Zdroj: Miro Pochyba

TOP TIP

Nebojte se i na malém prostoru použít odlišnou výraznou podlahu. Její tmavá barva v tomto případě funguje díky množství světla, které do ní proniká.

Od roku 1995 je dům dokonce kulturní památkou, proto i rozsáhlá rekonstrukce, do níž se museli Peter a Kateřina s podporou nadace před nastěhováním pustit, nebyla až tak jednoduchá. „Cítili jsme zodpovědnost, protože jsme chtěli, aby byt po rekonstrukci působil důstojně, ale zároveň moderně a kosmopolitně, abychom se tu cítili dobře,“ dodává Kateřina.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce historického bytu ve starém centru Liberce přinesla majiteli nejedno úskalí

Původní prvky i kousek z cest

Rekonstrukce trvala nakonec téměř rok – a v současnosti, pár let po jejím dokončení, musíme konstatovat, že výsledný dojem působí příjemně a vyváženě;. Peter a Kateřina se snažili zachovat co nejvíc původních prvků, jako např. vysoká okna či dřevěné parkety v kuchyni a obýváku.

Oba partnery design baví, v jejich bytě je však vidět, že se nedrželi jednoho konkrétního stylu. „Inspiraci jsme čerpali hlavně z cest. Je tu kousek z Londýna, Paříže, Milána, New Yorku,“ říká Kateřina.

Postel v ložnici - Historický byt v centru Prahy

Ložnice se nachází na opačné straně bytu, dál od ulice, díky čemuž tu mají domácí zaručený větší klid.  Zdroj: Miro Pochyba

Odvážný eklektický interiér

Některé kousky mají z předešlého bydlení, další jsou nové, jiné našli v bazarech a starožitnostech a některé zase byly vyrobené na míru. Vznikl tak odvážný, ale vkusný eklektický interiér, jakých zatím v našich končinách není mnoho, což je velká škoda.

Koutek v obýváku - Historický byt v centru Prahy

V koutě obývacího pokoje stojí několik úlovků ze starožitnictví – na prvorepublikové vitríně jsou položené pravé staniční hodiny. Zdroj: Miro Pochyba

Profil

Kdo tu bydlí
Marek Vrabec, hudební ředitel festivalu Prague Sounds, jeho partnerka, varhanistka Katta, a jejich tříletá dcera Anička Marie

Nemovitost
Byt v historickém domě v centru Prahy, 150 m2

Text: Lucia Blažiová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty v Praze eklektický styl historické byty rekonstrukce bytu starožitný nábytek

Diskuze