Zdroj: Matej Hakár

Majitelé chtěli více průhledů, nálad a květin. Rekonstruovaný byt z roku 1927 vyniká nezvyklými řešeními

17. 02. 2023
Diskuze (0)

Byty z první poloviny minulého století bývají obvykle tmavé, mají chodby a chodbičky, které zbytečně zabírají cenný prostor. Podobný byt s rozlohou sto třináct metrů čtverečních byl předmětem rekonstrukce architektů z ateliéru KILO / HONČ. Zadáním bylo z bytu z roku 1927 vytvořit prostor ušitý na míru mladé rodině, s nezvyklými řešeními vyvolávajícími pocit nekonečna a průzračnosti.

Architekti Richard Kilo a Matej Honč svůj návrh proměny starého bytu charakterizují jako střet původního a nového. Do návrhu doplnili nejen šikovná funkční řešení, ale více nečekaných momentů, které v běžných bytech jen tak nevídáme. Netypické, avšak velmi působivé je i použití transparentního lexanu a zrcadlových obkladů.

Severozápadní trakt s nánosy předělávek

Celkově je prostor bytu rozdělen na dva trakty: jihovýchodní a severozápadní. Jihovýchodní část zahrnovala průchozí pokoje, původní vlysovou podlahu, dvoukřídlé dveře. Severozápadní trakt je orientován do dvora. V této časti bylo během celé existence bytu prováděno mnoho předělávek a dodělávek, které architekti při rekonstrukci museli odstranit a prostor bytu očistit. Proto se hlavní změny týkaly právě tohoto traktu.

Bratislavský byt z roku 1927

Severozápadní trakt bytu je orientován do dvora. Zdroj: Matej Hakár

Odstranili bariéry a místnosti dematerializovali

Majitelé potřebovali otevřený funkční prostor, který vyzdvihne hodnotu bytu a zároveň vytvoří prostor pro příjemné bydlení rodiny s malým dítětem. Neméně důležitá byla přehlednost bytu, která je v tomto případě dotažena na maximum. Architektům se díky originálním nápadům podařilo prostor nejen otevřít, odstranit bariéry, ale též dematerializovat. Jakoby se jeho součásti vznášely ve vzduchu nebo pluly v průsvitných bublinách.

Přechod mezi pokoji - Bratislavský byt z roku 1927

Mezi obývacím pokojem a dětským pokojem, kde dominují v transparentním materiálu bílé dvoukřídlé dveře. Zdroj: Matej Hakár

Více vzduchu a jen to nejnutnější

„Do prostoru vkládáme jen to nevyhnutelné, to, co má pro nás hodnotu. Chceme více vzduchu, průhledů, nálad a květin. Rámec pro společné chvíle. Vytváříme pocitově nekonečný prostor, ve kterém se snažíme pohyb „zokruhovat“. Nechceme dojít na konec chodby, otočit se a jít zpět. Inspirujeme se v přírodě, podporujeme hravost,“ objasňují svůj záměr autoři projektu.

Přečtěte si také:
V pražském domě z šedesátých let byste takovýto byt rozhodně nečekali! Z původně stísněného prostoru je dnes světlý prostor se zelenou stěnou

Od dveří rovnou ke stolu a místo stěn lexan

Překvapení vás čeká okamžitě, když otevřete vstupní dveře do bytu. Nenajdete tady žádnou chodbu či předsíň, rovnou vstoupíte do kruhu rodiny, k velkému stolu. Vzdušnost je charakteristická pro celý byt. Prostory přecházejí od společných – společenských až po nejvíce intimní.

Ložnice - Bratislavský byt z roku 1927

Koupelna a ložnice mají lexanové stěny opatřené šedým závěsem pro vytvoření soukromí. Zdroj: Matej Hakár

Jedinečným prvkem rekonstrukce je využití transparentního lexanu místo příček na několika místech, například mezi obývacím pokojem a dětským pokojem, kde dominují v transparentním materiálu bílé dvoukřídlé dveře. Též koupelna a ložnice mají lexanové stěny opatřené šedým závěsem pro vytvoření soukromí.

Zrcadlový obklad i červené cihly

Všimněte si zrcadlového obkladu na toaletě, odhalené cihlové stěny, průsvitných tvárnic ze sklobetonu. Je jisté, že tento byt díky originálním nápadům architektů není určen pro každého, ale majitelům „sedl“ – konečně, byl šitý na míru právě jim. Mnohé z těchto postupů jsou inspirativní a daly by se různými způsoby použít i v konvenčnějších bytech.

Zrcadlový obklad - Bratislavský byt z roku 1927

Všimněte si zrcadlového obkladu na toaletě, odhalené cihlové stěny, průsvitných tvárnic ze sklobetonu. Zdroj: Matej Hakár

Byt 1927

architektonický ateliér: KILO / HONČ
autoři: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč
lokalita: Bratislava
plocha: 113 m2
realizace: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár

Kategorie: Design interiérů
Tagy: cihlové stěny industriální styl Otevřený prostor prosklené plochy rekonstrukce bytu

Diskuze