Kuchyň, na kterou se vyplatilo čekat

29. 07. 2020
Diskuze (1)

Krásná zelená kuchyně byla poslední částí proměny viktoriánského domu, který prošel modernizací.

O svém oblíbeném místě v domě má textilní návrhářka Rhianna jasno ‒ ať už si vychutnává snídani s dětmi, nebo pracuje, nikde jinde v domě si neužívá výhled tak, jako v kuchyni. Právě odtud se jí naskýtá pohled nejen na její vysněnou ručně stavěnou kuchyň, ale přes velké okno i na zelenou zahradu a modrou oblohu. Díky tomu si rodina může i uvnitř užívat malý kousek okolního venkovního prostředí, dostatek světla a klid vycházející z přírody. Tento dojem je uvnitř umocněn právě díky zelené kuchyňské lince a dubovým parketám. Právě zrenovovaná kuchyň je třešničkou na dortu renovace celého domu, která započala v roce 2013, kdy se Rhiannon, její manžel a dva synové přestěhovali z Londýna do viktoriánského řadového domu v Bristolu.

Kuchyň před rekonstrukcí

Kuchyň před rekonstrukcí

„Zatímco všechny ty nudné věci jako instalace elektřiny a omítání zadní části domu byly dokončeny už v době, kdy jsme se nastěhovali, kuchyň jsme předělali až minulý rok,“ říká Rhiannon. „Nechtěli jsme jen rychlou rekonstrukci, chtěli jsme kuchyň našich snů, proto jsme se rozhodli se do ní nepouštět dřív, než jsme měli dostatek financí.“

Přečtěte si také:
Jak dosáhli s nízkým rozpočtem tak velkorysé rekonstrukce řadového domku?
rekonstrukce domu

FOTO MARK BOLTON

Dům, který se nachází v klidné obytné části na severu Bristolu, byl přibližně třicátou nemovitostí, na kterou se Rhiannon byla podívat. Aby si je mohla obhlídnout, pravidelně se vydávala na jednodenní cestu do Bristolu, zatímco pořád ještě bydlela se svým manželem u jeho rodičů. „Když jsem vešla, od úlevy jsem se rozbrečela,“ vzpomíná Rhiannon. „Prostě jsem hned měla z tohoto domu dobrý pocit a věděla jsem, že je pro nás ten pravý. Proto jsme hned dali na dům nabídku.“

rekonstrukce domu

Původní komoda je místo, kde Rhiannon vystavuje svou sbírku starožitných domácích potřeb a modrého a bílého porcelánu. Se sbírkou porcelánu začala, když zdědila první kusy po své babičce. FOTO MARK BOLTON

Když rodina nakonec dům získala, Rhiannon zjistila, že je na něm více práce, než si zpočátku mysleli. Ani to je však neodradilo. Základní věci jako oprava střechy, výměna kotle a oprava okenních křídel byly provedeny co nejdřív. Dům si trochu vyzdobili a následně se v něm zabydleli, přičemž se dohodli, že budou užívat kuchyň v původním zastaralém a ne příliš uspokojivém stavu, až dokud nebyli připraveni se s ní vypořádat.

Přečtěte si také:
Jak zrekonstruovat řadový dům při jeho omezených možnostech

Právě v tomto období přišla Rhiannon s nápadem na svůj byznys. Velké arkýřové okno v obývacím pokoji bylo jedním z důvodů, proč se jim dům tak zalíbil, ale brzy objevili jeho nevýhodu ‒ orientováno bylo směrem k cestě, které vedla k místní základní škole.

rekonstrukce domu

Světlý a slunný obývací pokoj byl jednou z prvních věcí v domě, které se Rhiannon na domě zalíbily. Vzor na oknech namalovala, aby poskytl rodině soukromí, aniž by blokoval světlo. FOTO MARK BOLTON

„Uvědomili jsme si, že není ideální mít spoustu lidí ze školy, kteří se denně dívají skrz naše přední okno,“ říká Rhiannon. „Hledala jsem něco hezkého, co by se mohlo dát na okno, ale co by zároveň neblokovalo žádné světlo. Síťové záclony a žaluzie nebyly příliš uspokojivé, takže jsem nakonec sklo ručně pomalovala.“ Vzhledem k tomu, že Rhiannon dostala mnoho komplimentů, rozhodla se prodávat prostřednictvím svého obchodu Blossom & Brush své ručně kreslené vzory, které jsou následně digitálně natištěné na okenní fólie.

rekonstrukce domu

Druhý obývací pokoj v zadní části domu poskytuje další prostor k relaxaci, který navíc směruje přímo do zahrady. Je zde také umístěna sbírka vintage porcelánu, kterou má Rhiannon uloženou ve starodávné skříňce zděděné po babičce jejího manžela. „Nechali jsme si pár pro nás výjimečných věcí od ní, například červeno-bílý čajový set,“ říká Rhiannon. „Používáme ho vždycky na naši snídani v den Vánoc.“ FOTO MARK BOLTON

„Sbírala jsem nápady z časopisů dlouhou dobu. Snažili jsme se zachovat co nejvíce z původního charakteru domu a z prvků z viktoriánské doby.“

V lednu loňského roku začaly práce v kuchyni. Staré oranžové kuchyňské skříňky, laminátová pracovní deska a podlahové krytiny byly vytrhány, část konstrukce komínu byla odstraněna a malé, nízké okno, které sotva propustilo světlo, bylo nahrazeno obrovským oknem. Co se týče samotné kuchyně, jedna věc, kterou si Rhiannon byla od začátku jistá, byla barva. „Strašně dlouho jsem sbírala nápady kuchyní na Pinterestu a z časopisů ‒ všechny byly zelené! Zvolili jsme styl Shaker (tradiční anglický vzhled kuchyně, pozn. red.), který krásně sedí s charakterem a původními rysy našeho viktoriánského domu.“

rekonstrukce domu

Vzhledem k tomu, že Rhiannon je textilní návrhářka, má velmi silný cit pro to, jak kombinovat barvy. Některé z barev použitých v domě si dokonce namíchala sama, jako např. v ložnici, kde toužila po teplejším odstínu šedé. Ostatní barvy v ložnici, jako bledorůžová a bledomodrá, jsou taktéž velmi jemné. FOTO MARK BOLTON

Jejich přítel-tesař jim vyrobil kuchyňské skříňky na míru za polovinu ceny, kterou by museli zaplatit u klasických prodejců. „Poradil nám, jaké rozvržení skříněk by mohlo fungovat podle něho, pak jsme mu řekli o naší představě,“ říká Rhiannon. „Můj manžel a já jsme stejně vysocí, takže jsme si nechali vyrobit celou kuchyň o 5 centimetrů vyšší, než je standardem.“

Práce trvaly devět týdnů, během nichž se rodině podařilo fungovat v provizorní kuchyni zřízené v jídelně. Po dokončení si Patrick vzal týden volna z práce, aby přemaloval dům shora až dolů. Rhiannon je pořád z kuchyně nadšená. „Je to úžasné,“ říká. „Je prostě udělaná na míru pro nás.“

rekonstrukce domu

„Koupelna byla hrozná, ale vydrželi jsme s ní několik let, než jsme jí předělali,“ říká Rhiannon. „Stejně jako v kuchyni jsem chtěla, aby i koupelna byla v tradičnějším stylu, který by ladil s domem. A vzhledem k tomu, že v koupelně nemáme velmi velké okno, šli jsme do bílé, aby byla dostatečně světlá.“ FOTO MARK BOLTON

Přečtěte si také:
Jak udělat z kuchyně srdce domácnosti?

Profil

Majitelé

Rhiannon Southwell, návrhářka specializující se na textilie a zakladatelka společnosti na okenní fólie Blossom & Brush (blossomandbrush.com), žije zde se svým manželem Patrickem, PR manažérem, a jejich dvěma syny, Macsenem (9 let) a Dylanem (7 let)

Nemovitost

Viktoriánský řadový dům se čtyřmi ložnicemi v Bristolu

Náklady

Stavební práce

1 027 000 Kč

Kuchyň

404 000 Kč

Koupelna

124 000 Kč

Dekorace

31 000 Kč

Celkové náklady

1 586 000 Kč

Text: Dominique Corlett
Překlad a úprava: Lucia Blažiová
Foto: Mark Bolton
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: kuchyňská linka řadové domy viktoriánský styl

Diskuze

  • Krása…..tam by se bydlelo

    Oli