postel

Jak odstranit množství mikroorganismů z naší postele a zabránit jejich tvorbě?

14. 04. 2020
Diskuze (0)

Bakterie a viry nyní zatěžují mysl snad každého z nás. Pečlivě si myjeme ruce, vyhýbáme se kontaktu. Jenže škodlivé mikroorganismy žijí i v našich domácnostech, ba co je horší, i v našich postelích!

Možná vás překvapí fakt, že ve vaší posteli se velmi pravděpodobně nachází více bakterií než na sedadle WC. Je nepříjemné zjistit, že každý večer, když se osprchujete a umyjete si zuby, vstoupíte do postele plné bakterií. Společnost Amerisleep realizovala studii, orientovanou právě na škodlivé mikroorganismy v posteli. Víte, jaké výsledky přinesla?

Alarmující výsledky studie

Studie ukázala, že po týdnu používání bylo na polštářích sedmnácttisíckrát více bakterií než na sedadle toalety. Pokud povlak na polštář nevyměníme čtyři týdny, bude mít třicetdevětkrát více bakterií, než je v misce pro domácí zvířata. Není překvapující, že postele jsou živnou půdou pro bakterie. Každou noc ztrácíme kolem patnácti milionů kožních buněk, což představuje ideální prostředí pro množení bakterií. Výzkum též zjistil, že matrace, která byla starší než sedm let, obsahovala čtyři typy bakterií (včetně gram-pozitivních koků a bacilů, které mohou být někdy zdrojem nepříjemných chorob).

matrace

foto istock

Jak minimalizovat množství mikroorganismů v posteli?

V prvé řadě častým praním povlečení při vysokých teplotách. Povlak na polštář bychom měli prát alespoň dvakrát týdně, povlak na peřinu každých deset dnů. Optimální je parní antialergický režim, pokud ho vaše pračka má, pokud ne, praní v teplotách alespoň 60 stupňů a vyšších. Podle toho si vybírejte i povlečení. Některé s obsahem umělých tkanin se nedají prát při teplotě vyšší než 40 stupňů, proto jsou pro dobrou ložní hygienu nevhodné.

Aby se bakterie nerozmnožovaly

Hromadění bakterií zabráníme i přeložením peřiny na polovinu každé ráno. Tak se vysuší vlhkost v posteli, čímž klesá riziko rozmnožování bakterií. Na ochranu před prachem, nečistotami, rozlitím a podobně používejte ochranu matrace. Jednou měsíčně vyperte i samotné polštáře a peřiny na co nejvyšší teplotu, jakou snesou. Polštáře, které se nedají prát v horké vodě, můžete vložit do mrazáku a následně vyprat při doporučené teplotě. Tak je zbavíte prachových roztočů. Matraci vyměňte alespoň jednou za sedm let.

špinavý nábytek

foto istock

Sabína Zavarská
foto: istock

Kategorie: Nábytek
Tagy: bakterie matrace mikroorganismy Zůstaň doma

Diskuze