Zdroj: Tomáš Slavík

Apartmánové domy Filipovice: maximálně soběstačné bydlení na úpatí kopců

18. 02. 2023
Diskuze (0)

V nádherném prostředí na úpatí Jeseníků, které se pyšní titulem Chráněná přírodní oblast, stojí dvě novostavby připomínající klasické místní domky se sedlovou střechou, ale v podstatně větších rozměrech. Apartmánové domy zaříznuté do svahu, které mají stejnou podobu a mírně odlišný objem, vyšly z dílny ateliéru CL3.

Objemově velké stavby stojí bok po boku kousek od hor. Jejich objem zjemňují šindelové fasády z modřínu, dřeva, které se v těchto končinách používá s velkou oblibou. Pochází z místních lesů. Šindel je volnou parafrází fasád místních stodol, také se tu často používal k obložení štítů obytných staveb. Zajímavostí nehoblovaného modřínového obkladu je skutečnost, že postupně tmavne.

Exteriér - Apartmánové domy Filipovice

Novostavby připomínají klasické místní domky se sedlovou střechou, ale v podstatně větších rozměrech. Zdroj: Tomáš Slavík

Mozaika oken a barevných výřezů

Atypické rozmístění oken vytváří na štítech zajímavou mozaiku, kterou doplňují výřezy zvýrazněné modrou nebo žlutou barvou. Jeden objekt osvěžuje žlutá, druhý modrá barva, a to nejen zvenčí, ale i v interiéru (barva schodiště). Tvar těchto apartmánových domů je volným přepisem tradičního tvarosloví zdejší původní architektury – obdélníkový půdorys přikrývá klasická sedlová střecha se třemi mohutnými komíny.

Modré schodiště - Apartmánové domy Filipovice

Jeden objekt osvěžuje žlutá, druhý modrá barva, a to nejen zvenčí, ale i v interiéru (barva schodiště). Zdroj: Tomáš Slavík

Maximálně soběstačné bydlení

„Stavbu jsme s ohledem na horské prostředí navrhli maximálně soběstačně – jediným dodávaným médiem je elektřina. Vytápění zabezpečuje tepelné čerpadlo země-voda, společné prostory mají vzduchovou rekuperaci. Voda pochází z vlastní studny s vodárnou, odpadní vody likviduje přímo na místě čistička odpadních vod se vsakem,“ doplňují technické informace autoři projektu, architekti Roman Gale, David Bureš a Radek Pasterný.

Obytné části jsou zděné z vápenopískových cihel s železobetonovými monolitickými stropy. Oba domy stojí na plošných základech tvořených patkami, pásy a deskami.

Pokoj - Apartmánové domy Filipovice

Stavbu navrhli s ohledem na horské prostředí maximálně soběstačně – jediným dodávaným médiem je elektřina. Zdroj: Tomáš Slavík

Žádná továrna na sny ani honba za pěkným obrázkem

„Architektura pro nás není honba za pěkným obrázkem ani rutinní továrna na sny. Máme radost a energii pokaždé, když je zadání až nesplnitelnou výzvou. Pracujeme v týmu s respektem k názoru druhých,“ charakterizují svůj přístup k práci architekti z ateliéru.

Přečtěte si také:
Čeští architekti postavili na dálku soběstačnou dřevostavbu. Využívá solární energii a dešťovou vodu

Použité materiály

  • zdivo – vápenopískové cihly + železobetonové stěny
  • stropy – železobeton
  • podlaha – polyuretanová stěrka
  • střešní krytina – modřínový šindel
  • fasáda – modřínový šindel + skleněná mozaika
  • konstrukce střechy – dřevěné krokve
  • vnitřní omítky – sádrové omítky
  • okna – dřevěné profily
  • vytápění – tepelná čerpadla země-voda

Apartmány Filipovice

architektonický ateliér: CL3
autoři: Ing. arch. Roman Gale, Ing. arch. David Bureš, Ph.D., Ing. arch. Radek Pasterný
spoluautoři: Ing. arch. Nicol Gale, Bc. Kateřina Kunzová
lokalita: Bělá pod Pradědem – Filipovice, ČR
zastavěná plocha: 299 m² objekt 01, 299 m² objekt 02
hrubá podlahová plocha: 1 132 m² objekt 01, 1 110 m² objekt 02
plocha pozemku: 2 375 m²
projekt: 2016 až 2018
realizace: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Slavík
Zdroj: www.linka.news

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: apartmánový dům domy ve svahu modřínový dřevěný šindel mozaiky sedlové střechy

Diskuze