Zdroj: Atelier Sunder-Plassmann

Jak postavit moderní víkendový dům, aby zapadl do prostředí a nenarušil chráněné území

18. 03. 2022
Diskuze (0)

Postavit samostatný víkendový dům v lokalitě bez omezení a při dostatku financí není žádný zázrak. Jak však navrhnout dovolenkovou stavbu, když má doplňovat památkově chráněnou farmu a nenarušit její geni loci?

Takové zadání řešili v Berlíně architekti ze studia
Atelier Sunder-Plassmann. Vznikl design, který prostředí farmy a zatravněného okolí neruší a zároveň má svůj vlastní moderní architektonický jazyk. Celý pozemek s farmou má obdélníkový tvar a je obklopen trvalými travnatými porosty.

Přečtěte si také:
Původní lyžařskou chatu proměnili v rozkošný prázdninový domek

Ve středu tohoto obdélníku stojí památkově chráněný hlavní dům se slaměnou střechou a bujnými starými stromy. Východně od hlavního domu jsou samostatné střešní konstrukce ovčína, postaveného v roce 1990 jako otevřená dřevěná konstrukce. Proporcemi a tvarem střechy odpovídá typickým lokálním stájím.

Malý prosklený víkendový domek na louce

Neustálá souhra oblaků, roční období a pasoucí se ovce před chatou určují atmosféru víkendového domu. Zdroj: Atelier Sunder-Plassmann

Prosklení ze všech stran

Nově vzniklá chata tvoří přístavbu těchto samostatně stojících konstrukcí. Navzdory jednoduchému a modernímu designu se do ní podařilo zakomponovat genius loci. Hlavní prostor tvoří „plovoucí“ mírně vyvýšená plošina se střechou. Je kompletně prosklená, a tak stírá hranice mezi interiérem a exteriérem.

Kuchyň v malém víkendovém domě s východem do zahrady

Hlavní místnost je decentně rozdělena na 3 funkční zóny, ovšem jen vloženým stěnovým prvkem, který nedělí prostory v celém rozsahu. Zdroj: Atelier Sunder-Plassmann

Vnitřní prostor lze otevřít a najednou se cítíte jako v zahradním domku. Blízkost přírody a mírné vyvýšení podlahy vytváří pocit, jaký můžeme zažít v pozorovatelně či vyhlídkové věži. Neustálá souhra oblaků, roční období a pasoucí se ovce před chatou určují atmosféru víkendového domu.

Přečtěte si také:
Venkovský domek, kde se okamžitě cítíte jako doma (VIDEO)

Tři části hlavní místnosti – všechny otevřené přírodě

Hlavní místnost je decentně rozdělena na 3 funkční zóny, ovšem jen vloženým stěnovým prvkem, který nedělí prostory v celém rozsahu. Jižní část, která je po celý den sluneční, je jídelní část s velkorysým samostatně stojícím stolem. Severní část, kde slunce svítí od páté hodiny večer, je obytná zóna. V centrální části stojí mokrá oblast s kuchyní a hygienickým zázemím. Kuchyně díky prosklení působí, jako by se vznášela přímo na louce.

Jídelna v malém víkendovém domě s východem do zahrady

Jižní část, která je po celý den sluneční, je jídelní část s velkorysým samostatně stojícím stolem. Zdroj: Atelier Sunder-Plassmann

Ložnice v dřevěných kostkách

Do této celoprosklené plošiny, která tvoří víkendový dům, jsou vloženy dvě dřevěné kostky. Fungují jako místa ke spaní. Vytváří pocit soukromí a bezpečí. Posuvnými dveřmi lze zavřít nebo otevřít do hlavního prostoru, což umožňuje flexibilní využití lehátek i jako gauč.

Kuchyň v malém víkendovém domě s východem do zahrady

Kuchyně díky prosklení působí, jako by se vznášela přímo na louce. Zdroj: Atelier Sunder-Plassmann

Víkendový dům Hof ​​Ahmen

architektonický ateliér: Atelier Sunder-Plassmann

lokalita: Berlín, Německo

rozměry: 4 x 10 m, 4,1 m světlá výška

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: Atelier Sunder-Plassmann

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: malé domky malé prostory minimalistické domy moderni architektura prirodni dum prosklené plochy Víkendové bydlení

Diskuze