Zdroj: Piotr Krajewski

Spojením pěti propojených stodol vytvořili moderní bydlení na místě starých hospodářských budov

10. 11. 2022
Diskuze (0)

„Každý jeden projekt je skutečnou výzvou, hlubokou touhou vytvořit něco jedinečného a úchvatného, je to velká společenská odpovědnost formovat svět, ve kterém všichni žijeme,“ říká architekt Bogusław Barnaś, zakladatel architektonického ateliéru BXB studio. Jeho studio je známé navrhováním budov, které jsou moderní, ale zároveň se nevzdávají tradice a mají nejen architektonickou, ale i filozofickou hodnotu. Tato kombinace umožňuje vytvářet zajímavé designové tvary – jedním z příkladů je „The Farmhouse“.

Práce s různě poskládanými a částečně se prolínajícími hmotami jednotlivých domků vytvořila vysoce dynamický prostor. I když se zdá, že jednotlivé stodoly jsou k sobě naskládány bez rozmyslu, opak je pravdou. Umístění každé z nich je pečlivě definováno okolní krajinou, polohou slunce a funkcí stavby.

Přečtěte si také:
Když se „stodola“ inspiruje katalogovými domy

Každá hmota má jinou funkci

První stodola, která je garáží, zároveň působí jako masivní nárazník oddělující dům od cesty a chránící soukromí majitelů. Pátá, tedy poslední stodola směrem od cesty zahrnuje obývací prostor a ložnici s dřevěnou terasou vedoucí do okolní přírody. Nachází se přesně na místě, kde stála původní stodola.

Garáž - The Farmhouse v Polsku

První stodola, která je garáží, zároveň působí jako masivní nárazník oddělující dům od cesty a chránící soukromí majitelů. Zdroj: Piotr Krajewski

„Na toto místo jsme umístili hlavní obytný prostor, který kopíruje charakter původní stodoly. Hned vedle ní jsme položili stodolu s kuchyní a orientovali jsme ji tak, aby se její rohové okno dalo využít jako vyhlídka na vstupní prostor, který se nachází v centrální stodole. Stodoly, ve kterých jsou dětské pokoje a studia, mají otevřený výhled na druhou stranu a jsou umístěny mezi nádhernými zachovanými stromy,“ konkretizuje hlavní autor projektu.

Každá stodola se odlišuje jiným stylem textury dřeva a tím odráží individuální charakter budovy.

Terasa - The Farmhouse v Polsku

Dřevěná terasa vede do okolní přírody. Zdroj: Piotr Krajewski

Jedinečný a trvale udržitelný prostor

Tento návrh nespočívá podle architekta Bogusława Barnaśe jen v modernosti stavby či v přeměně historické usedlosti v moderní domov. Jde především o jedinečný a trvale udržitelný prostor zakomponovaný do areálu, který je spojením místní tradice, krásné krajiny a dobré funkce.

Mnoho současných projektů se snaží chránit původní přírodu, autorům polského statku se to podařilo hned z několika hledisek. Hmoty stodol uskládali podle hry světla a stínu, terénu, existující zeleně a infrastruktury.

Lávka v prvním poschodí - The Farmhouse v Polsku

V souladu se zásadou trvale udržitelného rozvoje se architekti postarali o zachování cenného porostu stromů. Zdroj: Piotr Krajewski

„V souladu se zásadou trvale udržitelného rozvoje jsme se postarali o zachování cenného porostu stromů. Abychom budovu lépe začlenili do mimořádně hodnotné a krásné krajiny, navrhli jsme lávku v prvním poschodí a „nástupiště“ v přízemí, které se následně přizpůsobují topografii území,“ vysvětlují autoři projektu.

Nástupiště v přízemí - The Farmhouse v Polsku

Aby budovu lépe začlenili do mimořádně hodnotné a krásné krajiny, navrhli lávku v prvním poschodí a „nástupiště“ v přízemí, Zdroj: Piotr Krajewski

Staré a nové, odlišné i podobné

Vstupní portál nového domu se otevírá prosklenou fasádou do přilehlého dvora. Prosklená fasáda má před sebou prolamovaný dřevěný průsvitný závěs, který tlumí sluneční světlo a používá původní ornamenty zdobící vchod do starého domu stojícího naproti.

Vstup do domu s terasou - The Farmhouse v Polsku

Vstupní portál nového domu se otevírá prosklenou fasádou do přilehlého dvora. Zdroj: Piotr Krajewski

Samotná rekonstrukce starého domu určeného k demolici bude dalším pokračováním projektu. Vznikne zajímavá konfrontace mezi starým a novým. Architekti už dnes mají jasno v tom, jak bude vypadat.

Navrhli obnovit původní proporce původního domu, narušené přístavbami z pozdějších let. Vstup vylepšili novou střechou navazující na původní dřevěnou výzdobu historické fasády. Uvnitř domu bude odhalen původní stavební materiál – červená cihla. Na rozdíl od ostatních staveb, domu bude chybět čtvrtá fasáda v tradičním smyslu. Místo ní bude prosklená stěna.

Exteriér - The Farmhouse v Polsku

Celý prostor je spojením místní tradice, krásné krajiny a dobré funkce. Zdroj: Piotr Krajewski

Kdo je Bogusław Barnaś?

Vystudoval Fachhochschule Muenster v Německu a Krakovskou technickou univerzitu v Polsku. Po získání praxe v několika zahraničních ateliérech založil v prosinci 2009 BXB studio. Od února 2012 působí na Univerzitě Andrzeja Frycza Modrzewského v Krakově (AFMKU) na Fakultě architektury a výtvarných umění.

V roce 2014 byl Bogusław Barnaś vybrán společností Wallpaper* mezi dvacet nejlepších mladých architektonických talentů světa a jeho projekty byly prezentovány na London Festival of Architecture. V roce 2015 byl zvolen mezi patnáct nejlepších polských architektů do čtyřiceti let podle Property Design. V roce 2018 získal ocenění Architekti Malopolska 2017 (The Polish Eaves Cottage Design) a PGBC Green Building Awards za nejlepší trvale udržitelný design (Eco Warsaw Tower) a v roce 2019 získal ocenění PGBC Green Building Award za nejlepší trvale udržitelný design (Symbiotic House).

The Farmhouse

architektonický ateliér: BXB studio Bogusław Barnaś
tým: Bogusław Barnaś, Bartosz Styrna, Anna Mędrala, Kamil Makowiec, Mateusz Zima, Magdalena Moska, Valentin Lepley, Aleksander De Mott, Maroš Mitro, Paula Wróblewska, Marzia Tocca, Magdalena Fuchs
lokalita: Polsko
plocha: 507 m2
projekt: 2017 – 2018
realizace: 2018 – 2021

Sabína Zavarská
Foto: Piotr Krajewski
Filmová produkce: Unique Vision Studio

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy dřevěné fasády hospodářské budovy prosklené fasády rekonstrukce stodoly stodoly

Diskuze