Zdroj: Martin Zeman

Technická stavba z druhé světové války dostala novou funkci. Jak se bydlí ve vojenské trafostanici?

17. 03. 2023
Diskuze (0)

Za poslední desítky let jsme svědky proměny různých hospodářských či průmyslových budov v budovy pro bydlení i pro jiné účely. Avšak proměna staré trafostanice v byt s ateliérem přece jen překvapuje. Tento originální nápad proměnili ve skutečnost čeští architekti z ateliéru Laplan. Při rekonstrukci našli několik zajímavostí. Jak vypadá trafostanice dnes?

Kdybyste neznali podobné stavby z minulosti, ani byste neřekli, že jde o průmyslový objekt. Předmětná trafostanice stojí v příjemném prostředí – na kopci Kozí Horka nad městem Vyškov. Dlouhá léta byla opuštěná a nevyužívaná. Postavena byla v období druhé světové války. Německá armáda převzala vedle ležící rozsáhlý vojenský areál a od roku 1939 pokračovala v jeho rozšiřování. Vojenská trafostanice patřila mezi první inovace.

Výška stavby - Bydlení v trafostanici ve Vyškově

Světlá výška v interiéru byla kvůli velkým transformátorům nezvykle vysoká, čehož autoři proměny využili k vytvoření třetího podlaží. Zdroj: Martin Zeman

Odhalili stopy německé architektury

Období výstavby trafostanice se odrazilo i na použitých materiálech. Vliv německé architektury je patrný z formátu plných cihel nosného zdiva. Architekti při rekonstrukci objevili i další, například keramické obklady s orlicemi. Původně se v budově, která byla součástí elektrické sítě, nacházely transformátory. Fungovaly zhruba do konce dvacátého století. Po změnách už armáda objekt trafostanice nepotřebovala, a tak se ho zbavila.

Otvory ve fasádách - Bydlení v trafostanici ve Vyškově

Všechny otvory ve fasádách zůstaly zachovány, nezměnil se ani technický výraz budovy. Zdroj: Martin Zeman

Ze dvou podlaží tři

Trafostanice, která původně měla dvě podlaží s těžkým železobetonovým stropem, stojí na křižovatce mezi městem a kasárnami. Světlá výška v interiéru byla kvůli velkým transformátorům nezvykle vysoká, čehož autoři proměny využili k vytvoření třetího podlaží. Vybourali původní železobetonový strop a vložili do něj dvě nové ocelové stropní konstrukce.

Přečtěte si také:
Jak navrhnout moderní dům ve dvoře památkově chráněného domu, aby nerušil historické okolí

Fasáda navzdory izolaci připomíná původní

Navzdory této výrazné změně zůstaly všechny otvory ve fasádách zachovány, nezměnil se ani technický výraz budovy – dokonce zvenčí ani netušíte, že stavba místo původních dvou zahrnuje tři podlaží. Kvůli potřebnému prosvětlení přibyla nová okna s citem umístěná tak, aby si trafostanice ponechala svůj původní charakter. Nutnou změnou byla tepelná izolace fasád, avšak architekti z ateliéru Laplan je znovu obložili cihlovými pásky podle původního vzhledu.

Interiér kanceláře- Bydlení v trafostanici ve Vyškově

Jednoduchý interiér prozrazuje technický charakter stavby. Zdroj: Martin Zeman

Byt v nejvyšším podlaží má balkón, i schody na střechu

„Zachovali jsme celkový objem stavby, přibyla vstupní terasa a balkón ve třetím podlaží. Dřevěná terasa při vstupu využívá ocelové koleje, které vedly do každé ze tří bran v hlavní fasádě. Černý ocelový balkón rozšiřuje plochu malého bytu a zpřístupňuje střechu. Dostanete se na ni pomocí ocelového žebříku. Černá barva zároveň slouží k odlišení všech nových ocelových konstrukcí v domě,“ upřesňují autoři neobvyklé rekonstrukce.

Ocelový balkon - Bydlení v trafostanici ve Vyškově

Černý ocelový balkón rozšiřuje plochu malého bytu a zpřístupňuje střechu. Zdroj: Martin Zeman

Ocelové nosníky, vlnitý plech, železobetonová konstrukce

Jednoduchý interiér prozrazuje technický charakter stavby. Všimněte si například ocelových stropních nosníků s vlnitým plechem a původní železobetonové konstrukce, která dominuje obytnému prostoru v nejvyšším podlaží. Lité podlahy i schodiště prostory scelují a ladí s industriálním původem budovy.

Interiér - Bydlení v trafostanici ve Vyškově

Lité podlahy i schodiště prostory scelují a ladí s industriálním původem budovy. Zdroj: Martin Zeman

Obytnou část zjemňuje dřevo

Jak jsme naznačili, bydlení je umístěno v nejvyšším podlaží, spodní dvě kancelářská poschodí jsou vybavena velmi stroze – nenajdete v nich žádné barvy. Byt na rozdíl od kancelářských prostorů ateliéru harmonizuje dřevo.

Přečtěte si také:
Impozantní loft v bývalé továrně v pražských Košířích

Exteriér se též dočkal úprav. Před trafostanicí přibylo nově vydlážděné parkoviště. Okolní neprostupné křoviny dočasně nahradila volná travnatá plocha. Postupně bude zahrada znovu „kontrolovaně“ zarůstat a historická stavba se tak vrátí zpět do své původní podoby – sama stárnoucí v zeleni u křižovatky shlížejíc dolů na pole, lesy a město.

Bydlení v trafostanici

architektonický ateliér: Laplan
lokalita: Vyškov, Česká republika
zastavěná plocha: 55 m2
užitná plocha: 125 m2
obestavěný prostor: 540 m3
projekt: 2014
realizace: 2021

Text: Sabína Zavarská
Foto: Martin Zeman

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: cihlové fasády historické stavby industriální design nadstavby třípodlažní domy železobetonové konstrukce

Diskuze