Zdroj: Karin Zadrick

Rodina našla klidné útočiště během pandemie ve zrekonstruované hospodářské budově na Moravě

16. 03. 2022
Diskuze (0)

Přeměny původně hospodářských staveb na víkendové domy nebo i trvalé bydlení jsou během posledních let stále častější. Je to skvělý způsob, jak využít prostory, které již neslouží žádnému účelu a vytvořit z nich příjemné odpočinkové místo.

Podobně uvažovala i rodina, která vlastnila staré rodinné hospodářské prostory v moravské obci Skalička. Dům, který měl původně sloužit k rekreaci hostů, nakonec potěšil i jako perfektní útočiště v dobách pandemie a zároveň fungoval jako domácí pracovna.

Architektka Daniela Hanousková Boučková byla vlastně první osobou, která si začala představovat rekonstrukci starých hospodářských staveb. Na místo ji přivedl majitel, který byl zároveň jejím kamarádem. Po pár letech však dozrál čas a sám majitel oslovil architektku s prosbou o vytvoření návrhu rekonstrukce budov.

Rekonstruovaná stodola na rodinný dům

Na fasádě si všimnete odhalených cihel, kámen i dřeva. Zdroj: Karin Zadrick

Dobrá spolupráce stojí na dohodě

Díky dobré spolupráci s domácími a chytrými dohodami (vytyčený žebříček hodnot, dohoda vyhýbat se zbytečným konfliktům při práci) šla práce od začátku dobře.

Přečtěte si také:
Pískovcovou stodolu proměnili ve vysněné bydlení

Důležitým momentem bylo také oťukávání se stavební firmou a dalšími řemeslníky, protože bylo třeba řešit i nečekané problémy, které každá rekonstrukce přináší. „Bez této spolupráce a řemeslné dovednosti by nebylo možné množství detailů, které bylo třeba řešit při přechodech mezi stavebními celky, konstrukcemi i materiály, zvládnout uspokojivým způsobem,“ zdůrazňuje Daniela Hanousková Boučková.

Skalicka5

Terakotové šestiúhelníkové obkládačky, světle béžová kuchyňská linka a strop ze světlého dřeva spolu v kombinaci s kamennými zdmi tvoří příjemnou atmosféru pro posezení u masivního dřevěného stolu. Zdroj: Karin Zadrick

Původní konstrukce, kamenné pilíře

I po rekonstrukci je vidět, že stavba pochází z původně samostatných částí a z různých stavebních konstrukcí vystavěných pro rozdílné účely. Na fasádě si všimnete odhalených cihel, kámen i dřeva. Díky tomuto řešení si rodinný dům zachovává svoji jedinečnost a stopy dávnější historie.

Přečtěte si také:
Chcete si zrekonstruovat stodolu? Lze to i vkusně a s respektem

Z původní stodoly s typickými kamennými pilíři je dnes ochranný obal dřevostavby s malým sálem v přízemí. I původně tmavé podkroví stodoly zůstalo sjednocené, světlo se do prostoru dostává skrz střešní okna.

Venkovní terasa s výhledem do přírody

Na denní zónu navazuje venkovní terasa. Zdroj: Karin Zadrick

Kuchyně za kamennou zdí

Další částí sídla bylo křídlo původních chlévů, které spojovalo obytný dům se stodolou. Toto křídlo bylo prakticky celé postaveno znovu. Za masivní kamennou stěnou se skrývá kuchyň a v podkroví jsou tři malé ložnice a dvě koupelny. Terakotové šestiúhelníkové obkládačky, světle béžová kuchyňská linka a strop ze světlého dřeva spolu v kombinaci s kamennými zdmi tvoří příjemnou atmosféru pro posezení u masivního dřevěného stolu. Na tuto denní zónu navazuje venkovní terasa.

Zahrada u rekonstruované stodoly

Zahrada. Zdroj: Karin Zadrick

Výhledy, světlo i místa ke snění

Samozřejmě, bez okolního prostředí by tato stavba nebyla tak idylická. Z různých částí rekonstruovaných hospodářských budov je krásný výhled do korun stromů, stavba má spoustu průhledů i míst ke snění. Klidné okolí, zahrada, přírodní materiály, úzké propojení interiéru a exteriéru snad nikdy neměly takovou důležitost jako právě teď.

Přečtěte si také:
Dům za humny: moderní hanácká stodola

Venkovská stavba Skalička

architektonický ateliér: 2×13

autorka: ing. arch. Daniela Hanousková Boučková

spolupráce: ing. arch. Pavlína Kolcunová

stavební část: ing. Lukáš Roubal

projekt: 2014 – 2019

realizace: 2016 – 2019

zastavěná plocha: 493 m2

obstavaný prostor: 1 280 m3

Sabína Zavarská

Foto: Karin Zadrick

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: drevostavby historické hospodářské stavby kamenné zdivo rekonstrukce stodoly venkovské domy Víkendové bydlení

Diskuze