Zdroj: istock.com

Víte, jak můžete zabránit kondenzaci vody na oknech? Není to jen problém zimy!

14. 02. 2022
Diskuze (0)

Kondenzace vody na oknech není rozhodně známkou zdravého bydlení. Velmi často vede ke zdraví škodlivým a zákeřným plísním, které zamoří váš obytný prostor.

I když je kondenzace vody na oknech běžnější v chladnějších měsících, když venkovní teploty klesají, může se vyskytnout kdykoliv během roku. Kondenzace v zimě je běžná a nepříjemná. Vzniká, když se vlhký vzduch v domě či v bytě dostane do kontaktu s povrchem, jehož teplota je nižší než teplota vzduchu. Víme, že je škodlivá, a to nejen esteticky. Kvůli kondenzaci se odlupuje barva nebo lak z rámů oken, škodí dřevěným částem. Potenciálně způsobuje výskyt plísní. Chcete-li zastavit kondenzaci, musíte snížit vlhkost ve vašem bytě.

Přečtěte si také:
Nejhorší a nejlepší interiérové rostliny podle feng-šuej. Máte je doma i vy?

Nejjednodušší způsoby, jak můžeme snížit vlhkost v domácnosti a zabránit zamlžování oken

Často větrejte

Větrání je jeden z nejjednodušších způsobů, jak snížit kondenzaci na oknech. Otvírání oken, když je venku chladno, sice nezní moc lákavě, ale pro snižování vlhkosti takto dosáhnete hodně. Stačí dvakrát za den otevřít okno alespoň na dvacet minut a hned se změní podmínky uvnitř. Kondenzaci můžete minimalizovat i tím, že necháte okna otevřena během činností, které způsobují hodně vlhkosti – vaření, sprchování a sušení oblečení.

Domek na zaroseném okně

Zdroj: istock.com

Udržujte uvnitř konstantní teplotu

Dalším způsobem, jak snížíte kondenzaci vody na oknech, je udržovat stabilní teplotu v místnostech. Prudké vyhřátí a následné ochlazení nedělá dobrotu. Díky stabilní teplotě v domácnosti zabráníte tomu, aby povrchy vychladly tak, že se na nich kondenzuje voda.

Zabraňte proudění páry v interiéru

Kondenzace vzniká při kontaktu vodních par ve vzduchu se studenými povrchy. Jak zmenšit množství vodních par v interiéru? Nejvíce vlhkosti vzniká ve vzduchu při vaření. Už i taková jednoduchá opatření, jako je přikrytí hrnců pokličkami, zapnutí ventilátoru, digestoře nebo otevření okna, zabrání obávané tvorbě kondenzace na oknech kuchyně.

Vře voda v čajníku

Zdroj: istock.com

Máte-li okno v koupelně, otevírejte ho po každém koupání a sprchování, aby mohl uniknout teplý a vlhký vzduch pryč. Používejte ventilátor a nechejte ho po jistou dobu zapnutý, i když koupelnu opustíte. Pokud se na oknech objeví kondenzace, prostě je utřete, abyste odstranili dodatečnou vlhkost. Dobrým zvykem je též zavřít dveře při vaření i sprchování, aby se pára nedostávala do dalších místností.

Investujte do lepší izolace

Jsou to sice větší náklady, ale pokud máte dlouhodobý problém s kondenzací vody na oknech, je to nutné. Kvalitní izolace domu nabízí i další výhody, například pomáhá ušetřit energii a snížit vaše účty. Vyplatí se též zvážit inovaci oken na dvojitá či trojitá zasklení.

Kafe na okně s párou

Zdroj: istock.com

Přidejte vrstvu antikondenzační barvy

Antikondenzační barva je „mohutnější“ než průměrná barva a je navržena tak, aby umožnila stěnám absorbovat jakoukoliv vlhkost v místnosti. Tím se zabrání vzniku plísní a kondenzace na oknech. Většinou je určena do místností s vysokou vlhkostí, jako jsou kuchyně a koupelny, ale funguje i v jiných místnostech.

Přečtěte si také:
Trápí vás mravenci v domácnosti? Takto si s nimi poradíte účinně, levně a bez chemie

Nesušte oblečení v interiéru

Najít místo na sušení prádla v zimních měsících není jednoduché, často ho sušíme v interiéru. Bohužel právě toto je jednou z největších příčin kondenzace na oknech. Když oblečení nemáte kde sušit, tak alespoň v místnosti otevřete okno. Zvažte též investici do odvlhčovače.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: kondenzace vody pohlcovače vlhkosti vetrani vlhkost vlhkost v domácnosti

Diskuze