Zdroj: iStock

Jak vytvoříte pomocí pokojových rostlin oku lahodící prostor

18. 04. 2022
Diskuze (0)

Milovníci botaniky věří, že neexistuje nic takového jako příliš moc zeleně. A my s nimi souhlasíme. Díky ní získáváme životadárnou energii, která nám po hodinách strávených v příbytcích přirozeně chybí.

Pro zbylé prostory

Do úzkých prostorů a rohů umístěte jedince, kteří rostou do výšky. Dobrou volbou je Sanseviera, známá jako tchynin jazyk, která stejně jako fíkus zažívá renesanci. Působí téměř nezničitelně, takže je ideální pro začátečníky i workoholiky.

Přečtěte si také:
Elegantní interiér, který pohladí duši. Růžová kuchyň se stala šperkem bytu

Tchynin jazyk pochází z tropické západní Afriky a existuje jej víc
než 70 druhů. Zajímavostí je, že v dužině listů má antisepticky působící látky, podobně jako aloe vera. Pozor však, pokud máte psa nebo
kočku – obsahujte totiž látky, které jsou při požití mírně toxické.

Kout v pokoji se šatnou a květinou

Zdroj: Jane Perrone

Nevšední zátiší

Máte pocit, že se do vašeho malého bytu už žádné rostliny nevejdou? Zkuste různé menší rostliny seskupit na netradičních místech a vytvořte pomocí nich nepřehlédnutelné zátiší. Inspirujte se milovníkem pokojovek Hiltonem Carterem a naaranžujte svoji zeleň například na příruční barový stolek. Hlavní roli zde sehrává střapatá sloní noha, kterou zleva hlídá vysoká Euphorbia erytrea, majestátně stojící v proutěném koši. Z druhé strany vytváří bohatou kulisu filodendron v závěsném květináči, který se celkem přirozeně táhne okolo okrouhlého zrcadla z bambusu.

Barový stolík plný květin

Zdroj: Hilton Carter

Interiér zaplněný květinami je až 4× čistší, protože bytové rostliny absorbují výpary, oxid uhličitý a škodliviny, které se běžně nacházejí v prostoru. Mají schopnost zachytit prach, regulovat vlhkost vzduchu, a dokonce tlumí ozvěny.

Zelená náruč

Bytové květiny mají jedinečnou schopnost ozvláštnit každou místnost. Monsteru (na skříňce vpravo) je možné právem označit za královnu pokojových rostlin. V posledních letech se těší velké oblibě nejen proto, že je velmi nenáročná, ale i nesmírně fotogenická. Rozrůstá se do šířky a její růst a tvar je poměrně nepravidelný. Její úctyhodné rozměry (3 až 5 m) vyžadují dostatečný prostor. Připravte se na to, že každé dva roky bude potřeba rostlinu přesadit do většího květináče, aby měla dostatek místa.

Byt plný pokojovek

Zdroj: Hilton Carter

TOP TIP

Velkých listů dosáhnete umístěním monstery na světlém místě (ne však na přímém slunci), ve stínu se vytvářejí menší listy a jsou méně perforované.

Majestátní družina

Hledáte pokojové rostliny, které dorostou do velkých rozměrů a zaplní například holý kout v obýváku či prázdnou předsíň? Některé pokojové rostliny mohou skutečně dorůst do výšky a velikosti malého stromku.

Přečtěte si také:
Bydlení jako z Instagramu. Eklektický interiér plný vyladěných detailů a fotogenických zákoutí

Pro tento účel jsou jako stvořené fíkovník lýrovitolistý (fikus), fíkovník pryžodárný, bambusová palma, šeflera dlanitolistá, strelície královská, monstera skvostná, zamiokulkas nebo juka obrovská.

Kout plný pokojovek

Zdroj: Hilton Carter

Živá stěna

Nejběžnější pokojovou popínavkou je potos (Scindapsus), který dobře snáší i tmavší místo a napne se do délky několika metrů. Nejčastěji ho můžete vidět na vysokém nábytku nebo policích, odkud se táhne dolů, ale jeho potenciál je možné využít i jinak.

Tahavá pokojovka

Zdroj: Tara Heibel

Když chcete hustší porost, pořiďte si filodendron. Oba zmíněné druhy však potřebují oporu v podobě mechové tyče, provazu s uzlíky nebo treláže. Naopak, plně samostatný je břečťan, který se dokáže plazit po stěně i bez opory – jeho přísavné kořínky se dokážou přichytit úplně všude.

TOP TIP

Popínavé rostliny přitahují pohled dolů. Vystavte je všude tam, kam chcete upřít pozornost – na římsu krbu nebo na oblíbenou komodu.

Věrní společníci

Rostliny působí uklidňujícím dojmem. To, že se při pohledu na zeleň cítíme uvolněně a šťastně, není náhoda, je to v naší DNA, proto umístěte rostliny všude tam, kde trávíte hodně času. Pracovní koutek minimalistů bude zřejmě plný drobných sukulentů, zatímco maximalista může sáhnout po něčem méně učesaném a rozšafnějším, jako je kapradí nebo palma. Na obrázku je mimořádně odolný zelenec chocholatý, který se rád dívá na svět z výšky, a palma – chamedorea sličná.

Stolek s pokojovkami

Zdroj: Haarkon

TOP TIP

Zelenec chocholatý je známý produkcí kyslíku, přičemž eliminuje oxid uhelnatý, karcinogenní formaldehyd uvolňující se v každé domácnosti a xylen.

Vítězná trojka

S rozmisťováním zeleně je to podobné jako s navrhováním interiéru. Pokud chcete, aby kompozice vypadala stylově, řiďte se stejnými pravidly jako při dekorování. Tím základním je pravidlo tří. Dekorace, ale i rostliny umístěné v páru mají tendenci vypadat příliš formálně. Ve trojici působí o dost přirozeněji.

Pokojovky na stupínkech

Zdroj: Ansel & Ivy

Vyhýbejte se seskupení v jedné výšce, protože se smíchají a žádná z rostlin nevynikne. Do každé skupiny zařaďte alespoň jednu rostlinu, která je výrazně vyšší než ostatní. V tomto interiéru stojí na stupni vítězů nejmenší druh – mladý zamiokulkas, druhé místo zaujal tchynin jazyk a bronzová medaile je pro mohutnou monsteru, která si našla svoje pevné místo na zemi.

Bez ohledu na to, jak krásně uspořádáte pokojové rostliny, oku lahodící prostor vytvoříte, jen pokud jsou splněné jejich základní potřeby, jako je světlo a vlhkost. Ujistěte se, že vaše rostliny mají dostatek světla tam, kde jsou umístěné, a nejsou příliš blízko větracích otvorů, ohřívačů nebo klimatizací.

Šťavnaté police

Knihovna v obýváku nebo police na stěně budou působit živěji, pokud tu
a tam mezi svoje oblíbené knihy a dekorace vsunete rostlinného společníka. Snažte se k sobě umístit jedince, kteří jsou si vzájemně něčím podobní – tvarem, zeleným odstínem či strukturou listů.

Přečtěte si také:
Jak do moderního interiéru zakomponovat starší kousky nábytku, aby výsledek nepůsobil chaoticky

Při výběru květináčů se držte jednoho, případně dvou neutrálních odstínů, kterými docílíte harmonické kompozice. To, co má vyniknout, jsou rostliny. S dekoracemi okolo nich buďte střídmí – i v tomto případě platí, že méně je více.

Pes pod policemi s pokojovkami

Zdroj: Urban Billy

To, že rostliny v noci nefotosyntetizují, ale samy kyslík potřebují, je známý fakt. Botanici však už dávno vyvrátili názor, že množství kyslíku, které rostliny v noci spotřebují, může ohrozit naše zdraví.

Jako v přírodě

Pokojové rostliny do ložnice patří! Odčerpávají z ovzduší škodlivé látky, čímž čistí vzduch, a jejich listy zachytávají prach, díky čemuž ho zvlhčují. Zelená barva působí na lidskou psychiku uklidňujícím dojmem, proto pokojové rostliny v ložnici navozují klidnou atmosféru a živou energii.

Pokojovky v ložnici

Zdroj: Aubrie Pick

Mezi nejlepší rostliny na čištění vzduchu patří nenáročný tchynin jazyk, lopatkovec, břečťan popínavý nebo aloa pravá. Pokud toužíte po závanu exotiky, zvolte kapradiny, monsteru, bambusovou palmu nebo palmu arekovou.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Happy Houseplants, Isifa/Shutterstock

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: interiérové řešení interiérové rostliny pěstování rostlin pokojové květiny pokojove rostliny trendy v bydlení zdrave bydleni

Diskuze