Nejčastější problémy při pěstování květáku a jak je řešit

09. 06. 2020
Diskuze (0)

Květák je na našem území často pěstovanou zeleninou. Avšak na to, aby se nám podařilo vypěstovat chutný a kvalitní, potřebujeme zručnost a zkušenosti. Víte, jak si vypěstovat květák, který s radostí použijete na vaření či pečení?

O květáku se mluví jako o zelenině, která nemá problém zvládat chladnější počasí. Navzdory tomu však nespěchejte a nevysazujte sazenice předčasně. Je pravda, že starší rostliny dokážou zvládnout chlad, ale sazenice květáku mají rády až teploty kolem 15 °C.

Přečtěte si také:
Nejčastější problémy při pěstování mrkve a jak si s nimi poradit

Květák je dvouletá rostlina. To znamená, že když ho vysadíme brzy a ještě přijdou chladné dny a noci, může jít do semene. Bude „přesvědčený“, že už přešla zima a dostává se do druhé vegetační sezóny. Když sazenice zakryjete, můžete je vysadit nejprve tři týdny před posledním očekávaným datem mrazu.

Květák

foto istock

Problémů, se kterými se setkávají pěstitelé květáku, je však podstatně více. Mnoho z nich je způsobeno zeminou nebo počasím. Jak vypěstujete krásně tvarovanou pevnou hlávku květáku?

Květák má malou hlávku

Malou hlávku této zeleniny nejčastěji způsobují kolísavé teploty. Když už k tomuto stavu dojde, nedokážeme to žádnými úpravami změnit. Důležitá je prevence – vyčkejme se sázením, až přejdou nejvýraznější změny počasí. Předpěstujte si sazenice uvnitř nebo na chráněném místě a počkejte, až se počasí ustálí.

Květákové růžičky mají hnědavou barvu

Dohněda zbarvené růžičky (nebo hnědavé skvrny na nich) jsou znakem nedostatku bóru. Tento problém se nejčastěji vyskytuje v alkalických půdách. Otestujte pH půdy a podle potřeby přidejte síru. Dostatek bóru získáte hnojivem s obsahem stopových prvků.

Kromě bóru je květák náročný i na molybden. Nedostatek těchto látek ohrožuje vývin rostlin, netvoří se růžičky, případně jsou nekvalitní a mění barvu.

Květák

foto istock

Hlávka květáku je žlutavá a působí povadle

„Unavené“ nažloutlé hlavičky květáku nepotěší žádného zahradníka. Obvykle signalizují příliš přímého slunce. Jak si pomoci? Bílou hmotu květáku přikryjte venkovními velkými listy a svažte je tak, aby ji chránily. Květák pěstovaný na podzim obvykle tento problém nemá.

Jak se o květák starat?

Květák má rád vydatné zálivky s následným kypřením. Přihnojte ho ve dvou termínech: tři týdny po výsadbě a na začátku tvorby růžiček. Vždy po hnojení plodiny vydatně zalijte. Ze škůdců na květák často útočí larvy květilky zelné, housenky můry, běláska zelného a mšice.

Přečtěte si také:
Nejčastější problémy při pěstování řapíkatého celeru

Náš tip: Chcete-li se vyhnout nemocem a škůdcům květáku, nesaďte ho na místo, kde předplodinou byly košťáloviny.

Květák

foto istock

Co obsahuje květák?

Nutriční hodnota květáku je vysoká. Kromě bílkovin a zdravých sacharidů, obsahuje vitamíny C, K, A, B, E, betakaroten, lutein, kyselinu listovou, ale též bioflavonoidy a protivředový S-metylmetionin. Najdeme v něm i vlákninu a cenné minerální látky: vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, zinek a mangan. Dokonce obsahuje i omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Dalšími cennými látkami jsou indol-3-karbinol a sulforafan. Chrání nás před rakovinnými onemocněními, cukrovkou a nadváhou.

Přečtěte si také:

Jak řešit nejčastější problémy při pěstování hlávkového salátu

Nejčastější problémy při pěstování řapíkatého celeru

Nejčastější problémy při pěstování mrkve a jak si s nimi poradit

Sabína Zavarská
foto: istock

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: pěstování květáku

Diskuze