Zdroj: Shutterstock

Nejkrásnější druhy magnolií, jejich pěstování a možnosti využití

06. 05. 2022
Diskuze (0)

Nadchly vás exoticky působící květy magnolie? Tato dřevina patří už dlouhé roky k těm nejoblíbenějším, aktuálně nabízí vícero zajímavých novinek. Kde magnolie kvetou nejvíce?

Charakteristika

Pěstují se hlavně pro květy, které se u většiny druhů objevují na jaře, většinou předtím, než se objeví listy, a vždy ve velkém množství. Magnolie jsou však přitažlivé i mimo období kvetení, a to na podzim, kdy se jejich listy před opadáním vybarvují do sytě žluté až oranžové barvy. Jsou mezi nimi ovšem i druhy, které listy před zimou neztrácejí. Pěstování těchto druhů je v posledních letech stále oblíbenější, ale nedaří se jim všude. Přitažlivé jsou na nich zejména tmavě zelené kožovité listy.

Přečtěte si také:
Vypěstovat si vlastní chilli papričky není v domácích podmínkách složité

Sortiment magnolií se v poslední době rozrostl, přibylo vícero pěkně kvetoucích kultivarů. Některé druhy tvoří menší až středně vysoké stromy, jiné mají charakter větších keřů. Uplatnění v zahradě Magnoliím to svědčí v moderních městských zahradách, ale potěšit se jimi může i majitel zahrady na venkově. Důležité je vyhradit jim dostatek místa, obvykle se totiž rozrůstají do šířky. Vyniknou jako solitéry v udržovaném trávníku, na větší předzahrádce nebo na dvoře či v atriu. Některé druhy magnolií se dají zakomponovat do většího květinového záhonu nebo do skupin s na jaře kvetoucími keři nebo těmi, které mají vždyzelené listy. Některé z magnolií můžete dočasně pěstovat ve větším květináči na balkoně či terase. Tyto dřeviny se nehodí do blízkosti skalek, vřesovišť ani jezírek. Opadané květní lupínky či listy totiž není jednoduché z těchto míst posbírat.

magnolie

Zdroj: Shutterstock

Stanoviště

Nejvhodnější pro pěstování magnolií je slunečné místo, pokud možno přistíněné od jihu. Polostinná místa nejsou pro magnolie ideální, ale i takové stanoviště můžete zvolit, pokud nemáte k dispozici jiné. Na stinných místech kvetou magnolie málo. Půda pro tyto dřeviny by měla být mírně kyselá a spíš vlhčí, ne však zmáčená.

Přečtěte si také:
Jak si vypěstovat rakytník řešetlákový

Nevhodné jsou vysychavé a kamenité půdy. Vyhněte se též výsadbě do půd s vyšším obsahem vápníku, protože na těchto místech jsou magnolie ohrožované chlorózou (žloutenka). Přípravě místa před výsadbou věnujte zvýšenou pozornost, později se vám snaha vrátí v podobě překrásně rozkvetlé rostliny. Nezapomeňte, že magnolie se nesmí sázet příliš hluboko.

Pěstování

Osvědčeným obdobím pro výsadbu magnolií je jaro. Vysázejte je vždy s neporušeným kořenovým balem a ten zasypte kyselejším substrátem. Vysazenou rostlinu nezapomeňte během první sezony pravidelněji zavlažovat (hlavně v létě), později to už nebude potřeba. Mladší magnolie vyžadují v prvních letech po výsadbě i ochranu před mrazem. Na začátku zimy je stačí obalit netkanou textilií a na půdu v okolí rostlin rozsypat suché listí. Kmeny starších jedinců se vyplatí obalit před příchodem prvních mrazů třtinovou rohoží.

magnolie

Květy magnolií bývají různě velké, příjemně voní, jsou jedno- nebo dvoubarevné. Nejčastěji růžové, bílé a fialové. Mohou být však i žluté či bordó. Zdroj: Shutterstock

Dobře zakořeněné rostliny už nebudou potřebovat žádnou speciální péči. Každý rok na jaře se však magnolii zavděčíte tím, že na povrch půdy, okolo kmene, rozsypete sáček čisté rašeliny, případně doplníte kůrový mulč, ve výšce minimálně 8 cm. Předností magnolií je, že nevyžadují řez, špatně snášejí i tvarování. Ořezávání těchto dřevin je však častou pěstitelskou chybou.

TOP TIP

Ochrany květů před mrazem docílíte výsadbou na chráněná místa.

Top kultivary

MAGNOLIA STELLATA ROYAL STAR

Osvědčený kultivar do menších zahrad s nádhernými bílými hvězdicovitými květy.

MAGNOLIA HYBRIDA BLACK TULIP

Nabízí překrásné vínově červené květy ve tvaru tulipánu.

MAGNOLIA LILIIFLORA SUSAN

Má nádherné tmavě růžové užší květy, hodí se i do menších zahrad.

MAGNOLIA X SOULANGEANA GALAXY

Bohatě kvetoucí kultivar se sytě růžovými květy.

MAGNOLIA SUN SPIRE

Netradiční kultivar magnolie s většími žlutými květy.

MAGNOLIE LILIFLORA NIGRA

Velkokvětý kultivar s velkými bordově bílými květy. Kvete později a proto jsou květiny více chráněny.

MAGNOLIE LOEBNERI MERRILL

Pozdě kvetoucí druh a kultivar magnólie s bílými květy, které mají jemný růžový nádech.

Přečtěte si také:
Rostliny na okenních parapetech: Kterým druhům se daří nejvíce a jak je pěstovat
Živý i rozkvetlý interiér: Neobvyklé pěstování rostlin v interiéru

Nezapomeňte

  • Raně kvetoucí druhy a kultivary se vyplatí vysazovat do chladnějších částí zahrady. Květní puky se potom otevřou později a nebudou poškozené mrazem.
  • Magnolie nesnášejí řez. Odstraňovat můžete jen suché, nemocné nebo poškozené větve, a to vždy jen těsně nad místem, odkud vyrůstají. Vhodná doba na nutný řez je těsně po odkvetení.
  • Typické pro tuto dřevinu jsou kořeny rozložené těsně pod povrchem půdy. Z tohoto důvodu se půda v okolí magnolií nesmí kypřit nebo hlouběji kopat. Osvědčené je na tato místa vysadit nižší půdopokryvnou zeleň, která zde pomůže udržet vláhu.
  • Květy mladších a ještě nevyrostlých jedinců můžete brzy na jaře zakrýt netkanou textilií, tím je ochráníte před jarními mrazy.
  • Mladší a slabě kvetoucí magnolie se na jaře vyplatí přihnojit dlouhodobě působícím hnojivem pro kyselomilné rostliny. Magnolie velkokvětá ocení kromě pravidelného přísunu živin i zakomponování mykorhizních hub při výsadbě.
  • V druhé polovině léta si můžete magnolii rozmnožit potápěním. Zakořeňování však trvá dlouho, často několik měsíců, proto se obrňte trpělivostí.
  • Růstem nižší a kompaktnější magnolie můžete pěstovat i ve větších květináčích na balkonech a terasách. Květináč musí mít na dně otvor na odtok přebytečné zálivkové vody a měl by být mrazuvzdorný. Pěstovat tímto způsobem však můžete magnolii jen pár let. Potom je třeba ji vysadit do volné půdy.

Možnosti využití

Ve společnosti dřevin

Cennou vlastností opadavých magnolií je proměnlivost. Využijte toho a zakomponujte některý z pěkně kvetoucích druhů či kultivarů této rostliny do své zahrady. Magnolie liliokvětá se například uplatní spolu s jehličnany a vždyzelenými dřevinami, do těchto kompozic vnese oživující barevnost a dynamiku. S jehličnany a vždyzelenými dřevinami má navíc i stejné požadavky na typ půdy. Zajímavé je též spojení magnolie s nižšími opadavými keři, které kvetou na jaře (zlatice, kdoulovec, trojpuk).

magnolie

Zdroj: Shutterstock

Zátiší s lavičkou

Vyšší a rozložitější druhy magnolií mohou být v rámci zahrady působivým pozadím či pěknou kulisou pro větší smíšené květinové záhony. Stejně tak si však před ně můžete, nejlépe na plochu vysypanou kůrovým mulčem, umístit dřevěnou zahradní lavičku. Posedět si na jaře pod rozkvetlou magnolií je velkým zážitkem nejen pro romantiky. Letní posezení ve stínu, pod hustě olistěnou magnolií, zase poskytne příjemné osvěžení, a na podzim se z lavičky můžete pokochat pohledem na nádherně zbarvené listy.

magnolie

Zdroj: Shutterstock

Klenot udržovaného trávníku

Druhy magnolií, které jsou v dospělosti vyšší a širší (například magnolie Soulangeova), si můžete zasadit na dobře viditelná místa v udržovaných trávnících. Důležité však bude vysadit je až po důkladném zpracování půdy, před výsevem travního osiva či položením travních koberců, nebo do již existujícího trávníku. V travnaté ploše působí rozkvetlé magnolie atraktivněji, navíc zde lépe vynikne jejich typický růstový tvar.

magnolie

Zdroj: Shutterstock

S kvetoucími cibulovinami

Většina magnolií rozkvétá v jarním období, postupně od března až do května. Ve stejném čase kvetou i jarní cibuloviny a hlíznaté rostliny. Rozkvetlá magnolie, například magnolie Soulangeova nebo magnolie liliokvětá, může být vhodnou součástí této velkolepé zahradní show. Cibule a hlízy si však pod magnolií musíte vysadit na podzim, rozkvetou vám potom na jaře. Výběr je obrovský, v okolí magnolie můžete na jaře obdivovat rozkvetlé tulipány, narcisy, hyacinty nebo řebčíky.

magnolie

Zdroj: Shutterstock

Protože půdu pod korunou magnolie není vhodné kypřit, na tato místa si vysaďte drobné cibuloviny a hlíznaté rostliny, které se postupně rozrostou, vytvoří souvislejší porost a nebudete je muset každoročně vybírat z půdy. Těmto rostlinám neublíží ani padající listí, spíš jim prospěje. Ideální jsou pro tento účel sněženky, talovíny, modřence, puškinie, ladoňky a další. Při výsadbě cibulovin v okolí magnolie nezapomeňte na osvědčená pravidla. Například na to, že více než jedna či dvě rostliny vynikne ve skupince vícero kusů jednoho druhu.

Přečtěte si také:
Pěstování levandule a její možnosti využití v zahradě

4 tipy na nejkrásnější druhy magnolií

Magnolie Soulangeova (Magnolia x soulangeana)

Je to nejznámější a nejčastěji pěstovaný druh magnolie. Uplatní se jako solitér nebo ve skupinách s jinými dřevinami. Potřebuje dostatek místa. Má vícero pěkně kvetoucích kultivarů. v × š: 8 × 5 m.

magnolie

Zdroj: Shutterstock

Magnolie velkokvětá (Magnolia grandiflora)

Atraktivní druh se sytě zelenými neopadavými kožovitými listy a bílými voňavými květy, které se objevují v létě. V zahradě navodí atmosféru Středomoří. Potřebuje dostatek místa, ale hodí se jen do teplejších lokalit. v × š: 8 × 5 m.

magnolie

Zdroj: Shutterstock

Magnolie liliokvětá (Magnolia liliiflora)

Půvabná, pomaleji a kompaktně rostoucí magnolie. Kvete později – v květnu, proto nebývá ohrožená mrazy. Květy má menší, užší, nejčastěji růžové. Osvědčuje se v menších zahradách a v předzahrádkách. Dočasně se dá pěstovat i v květináčích. v × š: 3 × 4 m.

magnolie

Zdroj: Shutterstock

Magnolie hvězdovitá (Magnolia stellata)

Nejčasnější, často už v březnu kvetoucí druh, který poutá sněhobílými květy s tenčími okvětními lístky.

magnolie

Zdroj: Shutterstock

Květy se objevují před tím, než vypučí listy. Roste pomalu, nejprve vytváří keř, později menší strom. Hodí se do menších zahrad a předzahrádek. v × š: 3 × 2 m.

Text: Daniel Košťál

Foto: Isifa/Shutterstock

Zdroj: Časopis V zahradě

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: magnolie okrasné dřeviny okrasné rostliny

Diskuze