Zdroj: Shutterstock

Přitažlivost japonských javorů stoupá během prvních podzimních dnů. Co je důležité při jejich pěstování?

29. 10. 2021
Diskuze (0)

Upoutají růstovým tvarem a množstvím zajímavých listů. Přitažlivost japonských javorů stoupá během prvních chladnějších podzimních dnů, kdy se nápadněji vybarví listy. Co je důležité při pěstování těchto dřevin?

Charakteristika

Japonské javory pocházejí z daleké Asie a pro svou celkovou atraktivitu a nápadnou barevnost jsou v zahradách dlouhodobě velmi oblíbené. I to je důvod, proč se neustále rozšiřuje jejich nabídka a objevují se různé nové kultivary. V našich zahradách se nejčastěji pěstují tři druhy – javor japonský (Acer japonicum), javor dlanitolistý (Acer palmatum) a javor Shirasawanův (Acer shirasawanum). Každý z nich nabízí pěkné kultivary.

Přečtěte si také:
Zahrada pod korunami stromů? Známe rostliny, které tu budou nejen úspěšně růst, ale potěší i svým přitažlivým vzhledem

Javory z této skupiny nezdobí poutavé květy, charakterizuje je spíše barevné olistění, pro některé kultivary je však typická i sytá barevnost kůry. Rostou spíše pomalu až středně rychle, nemusíte se proto obávat, že by vám zakrátko „přerostly přes hlavu“ jako naše evropské javory, které znáte z volné přírody. S věkem přitažlivost i hodnota japonských javorů roste. Když jim v zahradě najdete vhodné místo a vhodně se o ně především na začátku postaráte, stanou se její dlouholetou a přitažlivou ozdobou.

Japonský javor

Atraktivitu listů podpoří optimální světelné podmínky. Zdroj: Shutterstock

Vhodná místa

Japonským javorům vyhovují chráněná místa v polostínu, méně vhodná jsou místa ve stínu nebo na plném slunci, ačkoliv na takovém stanovišti je zbarvení listů některých kultivarů intenzivnější. Nemělo by jít o místa, kde vanou silné větry a kde celodenně svítí slunce, protože hrozí poškození listů. Už při výsadbě počítejte s tím, že se tyto dřeviny časem rozrostou. Nemá proto smysl vměstnávat je do velmi malých prostorů nebo mezi jiné keře. Vyhraďte jim vždy dostatek místa, i když vysazujete velmi malé sazenice. Pamatujte i na to, že přesazování snášejí hůře, podaří se to jen u mladších jedinců.

Javory vyniknou samostatně, i ve skupinách. Když jsou jejich listy světlé, dobře vyniknou na tmavším pozadí, například před stálezeleným živým plotem nebo skupinou tmavších jehličnanů.

Půdní podmínky

Půda by měla být výživná, kyprá, mírně kyselá a vlhká. Japonské javory neprospívají na místech se suchou a přehřívající se půdou. Nevhodné jsou pro ně i půdy trvale zamokřené nebo štěrkovité. Důležitým předpokladem úspěšného pěstování je vyšší vlhkost půdy a vzduchu. Déle trvající sucho totiž způsobuje kroucení a zasychání listů, důsledkem čehož tyto dřeviny ztrácejí svou estetickou hodnotu. Vhodné je proto těmto rostlinám zabezpečit mírně vlhkou, nevysychající půdu. Japonské javory mají v oblibě i rosení listů, nejlépe brzy ráno.

Japonský javor rudý

Zdroj: Shutterstock

Péče

Zalévejte vydatněji a méně často, nejlépe dešťovou vodou a přímo na půdu. Vyhněte se dlouhodobému přemokření půdy. Vlhkost půdy kontrolujte i během zimy, ve dnech, kdy nemrzne a je slunečno. Celkovou atraktivitu těchto dřevin podpoří i vyrovnaný přísun živin. K přihnojování použijte hnojiva pro kyselomilné rostliny. První dávku hnojiv japonským javorům dopřejte v březnu a další začátkem září. V tomto termínu však použijte hnojiva s nižším obsahem dusíku.

Top kultivary

ACER PALMATUM ‚GARNET‘

Jeden z nejoblíbenějších japonských javorů. Je asi dva metry vysoký a má hluboko „stříhané“ vínově červené listy. Na podzim se zbarvují do výraznější červené.

ACER PALMATUM ‚DISSECTUM‘

Je podobný předešlému kultivaru. Listy má hluboko „stříhané“, svěže zelené. Na podzim se vybarvují do oranžova až červena.

ACER PALMATUM ORANGE DREAM

Listy tohoto asi dva metry vysokého druhu se barevně mění během celé vegetační sezony. Nejprve jsou žlutavě oranžové a přibližně v polovině vegetační sezony zezelenají. Na podzim se zase přebarví do zlatooranžové.

ACER PALMATUM ‚BUTTERFLY‘

Zajímavý a nejvýše dva metry vysoký kultivar. Má méně „stříhané“, růžovo-bílo-zelené listy. Vybarvení je intenzivnější během podzimu.

Možnosti využití

V moderních výsadbách

Japonské javory jsou výbornou volbou pro moderní zahrady. Uplatní se ve středně velkých i menších zahradách, dvorech a stylových atriích. S věkem celková přitažlivost těchto dřevin roste; je to hlavně díky jejich přirozeným růstovým charakteristikám. Japonské javory proto uměle neupravujte řezem. Když tyto dřeviny ponecháte bez zásahu, naplno vynikne jejich pravý půvab. Nekombinujte je s jinými vyššími rostlinami, především dřevinami, umožněte jim vyniknout.

Japonský javor v zahradě

Zdroj: Shutterstock

U jezírek

K celkové atraktivitě japonských javorů přispívá dostatek vláhy. Tyto dřeviny však mají vyšší požadavky nejen na vlhkost půdy, ale i vzduchu. Dařit se jim proto bude především v blízkosti vodních prvků – jezírek, umělých potoků, vodopádů nebo vodních nádrží. Vyberte si jen jeden zajímavý druh nebo kultivar a umožněte mu dominovat.

Japonský javor u jezírka

Zdroj: Shutterstock

V nádobách

Když nemáte v zahradě dostatek místa, ale máte k dispozici prostornější terasu, některé druhy japonských javorů, například javor dlanitolistý, můžete dočasně úspěšně pěstovat i v prostornějších vegetačních nádobách s otvorem pro odtok přebytečné zálivkové vody na dně. Potřebný bude kyselejší substrát a pravidelný přísun odstáté vody. K bohatému olistění přispěje každoroční dávka vhodného hnojiva.

Japonský javor v květináči v zahradě

Zdroj: Shutterstock

V asijském stylu

Už původ těchto dřevin naznačuje jejich zajímavé, ačkoliv méně tradiční možnosti využití v zahradách. Japonské javory jsou jako stvořené pro výsadby v asijském stylu. Do zahrad, které jsou vytvořeny v tomto stylu, můžete zakomponovat různé druhy a nejkrásnější kultivary s různě zbarvenými listy.

Přečtěte si také:
Zakládáme zahradu: 13 tipů pro začínající zahrádkáře

Výsadbu si však dobře naplánujte, přihlédnete na přirozené růstové charakteristiky jednotlivých druhů a kultivarů. Některé japonské javory totiž rostou více do šířky a kompaktně, jiné tvoří menší, někdy vícekmenné stromy, další překvapí vzpřímenějším růstem.

Japonský javor ve stylu japonské zahrady

Zdroj: Shutterstock

Vybrané japonské javory vysaďte samostatně – budou přitažlivými solitéry, jiné zakomponujte do skupin, avšak tak, aby každý vysazený druh měl kolem sebe dostatek místa. Není vhodné sadit do blízkosti japonských javorů jiné, příliš nápadné druhy rostlin.

Japonský javor barevný

Zdroj: Shutterstock

Zvolte druhy, které nabízejí spíše svěžest listů než záplavu květů a výraznější barevnost. Nezapomeňte, že předpokladem pěstitelského úspěchu je kyselejší a vlhká půda.. Z tohoto důvodu není vhodné vysazovat japonské javory například do blízkosti plytce kořenících dřevin, které jim mohou odebírat vláhu.

TOP TIP

Japonské javory výborně odolávají nižším teplotám. Starší rostliny snesou pokles teploty až na -29 °C.

Nezapomeňte

  • Hlavní období výsadby japonských javorů je na jaře, v sušších lokalitách je vhodnější výsadba na konci léta.
  • Japonským javorům vyhraďte dostatek místa, v příznivých podmínkách se většina oblíbených druhů a kultivarů rozrůstá do šířky. Přesazovat s kompaktním kořenovým balem můžete z méně vyhovujícího místa jen mladší jedince.
  • Kultivary s tmavě červenými listy jsou vůči přímému slunci odolnější než žlutolisté či bílo-růžově panašované. Žlutolistým a bílo-růžově panašovaným jedincům najděte stanoviště v polostínu.
  • Jde o dřeviny, které bychom neměli stříhat. Jinak můžete zničit jejich charakteristický habitus a tím je poškodit. Odstraňujte jen suché a poškozené větve na větvový kroužek. Vždy používáme čisté nářadí, abychom zabránili přenosu houbových chorob. V případě potřeby můžete tyto dřeviny snadno usměrňovat v růstu, ale netvarujte je. Zformování typického deštníkovitého tvaru podpoříte tím, že dřevině „vyholíte“ nejsilnější vertikální větve ze dvou třetin od povrchu půdy.
  • Japonské javory vysazujte vždy s kompaktním kořenovým balem. Při výsadbě do půdy zamíchejte kyselejší substrát.
  • Půdu v okolí vysazené dřeviny po výsadbě mulčujte drcenou kůrou. Pomůže zadržet v půdě potřebnou vlhkost. Vhodná je i podsadba nízké půdopokryvné zeleně.
  • Užitečná je zimní ochrana, hlavně v prvních letech po výsadbě. Rostliny stačí obalit netkanou textilií, kmen zahalit jutovinou a ke kořenům nahrnout suché listí. Bílá netkaná textilie ochrání rostliny i před pozdními jarními mrazíky.
  • Japonské javory ohrožují saví škůdci, především mšice, a některá houbová onemocnění, proti nimž pomůže preventivní postřik. Vážnějším problémem je verticiliové vadnutí. Jde o houbovou chorobu, která ohrožuje jedince pěstované na nevhodných místech.

4 tipy na nejkrásnější japonské javory

Javor dlanitolistý (Acer palmatum Atropurpureum)

Javor japonský

Zdroj: Shutterstock

Tento oblíbený druh je hustě olistěný, má široce rozložitý a kompaktní tvar a nezabere příliš mnoho místa. Roste středně rychle, dorůstá do výšky nejvýše tří metrů, avšak jen na místech s propustnou, kyselejší půdou a dobrým přísunem vláhy.

Přečtěte si také:
Sesuv půdy jim zničil celou zahradu. Nevzdali to, stabilizovali svah a vytvořili si krásnou zahradu nanovo

Jako jeden z mála snáší i slunné místo. Listy má celoročně purpurové, na podzim se nádherně vybarvují. S přibývajícím věkem jsou tyto javory krásnější. Pěstovat je můžete v menších zahradách, na dvorech, v atriích i ve vegetačních nádobách.

Javor Shirasawanův (Acer shirasawanum ‚Aureum‘)

Javor Shirasawanův

Zdroj: Shutterstock

Jde o méně vysazovaný, ale půvabný druh. Roste středně rychle a ne příliš do šířky. Dorůstá do výšky čtyř metrů. Má nádherný obrys listu připomínající rozevřený vějíř. Brzy na jaře jsou listy tohoto javoru světle žluté, později žlutozelené a na podzim žlutooranžové až purpurové. Vyžaduje polostín, mírně kyselé a vlhké stanoviště a chladnější půdu. Mladé rostliny je třeba ochránit před mrazem zimním mulčem, později jsou spolehlivě mrazuvzdorné.

Javor japonský (Acer japonicum ‚Aconitifolium‘)

Javor japonský (Acer japonicum 'Aconitifolium')

Zdroj: Shutterstock

Tento druh je odolnější a též vzrostlejší. Roste více do šířky než do výšky. Na stanovišti s vhodnými podmínkami doroste do výšky asi tří metrů. Hodí se do středně velkých a větších zahrad. Časem může vytvořit pěknou korunu, pod kterou se dají pěstovat stínomilné rostliny. Má svěže zelené, hluboce dělené listy, které se na podzim nádherně vybarvují.

Javor dlanitolistý (Acer palmatum ‚BI-HOO‘)

Javor dlanitolistý

Zdroj: Shutterstock

Jde o velmi atraktivní kultivar se světle zelenými listy, které se na podzim postupně vybarvují do oranžova až purpurova. Dřevina je hodnotná i díky nápadnému oranžovému zbarvení větviček, které vynikne po opadání listů a během zimy. Roste vzpřímeně a po mnoha letech přibližně do výšky tří metrů. Roste středně rychle a hodí se i do menších zahrad, do předzahrádek a atrií.

Text: Daniel Košťál

Foto: Isifa/Shutterstock

Zdroj: Časopis V Zahradě

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: javory listnaté dřeviny stromy stromy do zahrady zahradní trendy

Diskuze