12. 12. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Zahradní design přináší podobně jako ten interiérový stále něco nového. Nemění se jen rostlinné druhy a jejich barevnost, ale i celková koncepce zahrady. Podívejte se spolu s námi, co přinesly zahradnické veletrhy tohoto roku ve světě.

Co přinesly zahradnické veletrhy?

Hlavním (už několik let se opakujícím) motivem světových zahradnických veletrhů je potřeba intenzivnějšího propojení člověka s přírodou. V ukázkových zahradách se objevovaly rozmanité druhy trvalek – novinky, ale i různé méně známé nebo už téměř zapomenuté druhy – a různé byliny, jejichž pěstování stále více ožívá. V kurzu jsou vyšší i nižší okrasné trávy, avšak spíše barevnější druhy. Velkým hitem se stávají luční a typicky lesní rostliny. Do popředí se dostávají i různé nové druhy trvalek a bylin, které luční rostliny připomínají. Ožívá i zájem o středomořské rostliny (mrazuvzdorné citrusy, olivovníky, fíkovníky) či naopak o jednoduše působící stromy, například menší druhy s kompaktními korunkami. Mnohé pro zahradu doposud typické prvky zase ustupují. Klasické udržované trávníky například stále častěji nahrazují pestré květinové louky a porosty, případně méně náročná půdopokryvná zeleň.

Hra se sklem

Sklo se v moderním zahradním designu začíná mnohem více využívat. Různé dělicí stěny, přechody, stavby – to je jen část možností, které tento materiál nabízí. Skleněné plochy se kombinují i s vertikálními výsadbami, jejichž obliba stále narůstá. Jde o efektivní řešení především do menších městských prostorů, předzahrádek či atriových dvorů. Hlavně v městských zahradách je velmi atraktivní spojení skla a vody ve formě osvěžujícím dojmem působící vodní stěny.

foto: Daniel Košťál

foto: Daniel Košťál 

Živý plot jako skládačka

Ani živý plot nemusí být jen strohý zelený pás. Může ho tvořit více i barevně odlišených částí, díky čemuž vznikne zajímavá proměnlivá plocha. Trendem je vyskládat tvarovaný živý plot z různých dřevin (například s barevným olistěním), střídat tvarované a netvarované plochy, případně plochy zeleně zkombinovat se dřevem nebo se surovým betonem, s gabiony a barevným tvrzeným sklem.

foto: Daniel Košťál

foto: Daniel Košťál 

Členění prostoru

Změnám podléhá i samotné členění zahradního prostoru. V kurzu jsou různé stupňovité zahrady a výsadby. Vybudování zahrady na různých úrovních terénu je sice nákladnější, ale i malá plocha může náhle působit zajímavěji. Na slunných a teplejších místech je mimořádně oblíbené vytváření štěrkových zahrad a souvislých ploch, které se dají vysadit zajímavými kvetoucími i aromatickými rostlinami tak, aby byly celoročně přitažlivé. Jejich předností je, že jsou téměř bezúdržbové a poskytují prostor tradičním i exoticky působícím rostlinám.

foto: Daniel Košťál

foto: Daniel Košťál 

Šperky zahrad a hudba

Šperky zahrad se opět stávají zahradní plastiky nebo různé dekorační hodnotnější prvky, často z luxusnějších materiálů. Novinkou je hudba v zahradě, produkovaná přenosným bezdrátovým reproduktorem. Precizní výběr hudebního žánru promění zahradu v pozoruhodný náladový prostor. Trendové jsou i výsadby tzv. špalírových stromů a stromů s deštníkovou korunou, které jsou v průběhu léta zdrojem příjemného stínu.

Zahrada už není jen reprezentativní prvek nebo zdroj ovoce a zeleniny. Může být i domácím pracovištěm, prostorem na párty a také místem, kde se léčí a regeneruje lidský organismus.

foto: Daniel Košťál

foto: Daniel Košťál 

Záhonové kontrasty

Trendové je i vytváření kontrastů, někdy opravdu odvážných, případně vyvolání napětí. Typicky luční přirozeně působící rostliny se například pěstují v záhonech s geometrickým tvarem. V záhonu s bylinkami či pestrými lučními rostlinami se zase může nečekaně objevit precizně vytvarovaný zimostráz, případně i jeho různé kultivary, například s tmavším a světlejším olistěním, jeden kulovitý, druhý hranatý.

foto: Daniel Košťál

foto: Daniel Košťál 

Osvěžující voda

Větší důraz se klade i na přítomnost alespoň malého vodního prvku. Lákavější je samozřejmě dynamický vodní prvek, k zahození však není ani ten statický. Různé studánky, velké či jen malé nádrže v efektní nádobě propůjčují zahradě novou zajímavější podobu. Trendové jsou i jezírka v nádobách se zajímavou výsadbou, které lze situovat na zpevněnou plochu, před atraktivní pozadí nebo i na terasu.

foto: Daniel Košťál

foto: Daniel Košťál 

Zahradní vodní nádrže mohou mít hned několik podob – oblé linie soupeří nebo se doplňují s geometrickými tvary a přepady. V rámci jednoho zahradního prostoru mohou mít vodní plochy dokonce i různé podoby.

foto: Daniel Košťál

foto: Daniel Košťál 

Preferované materiály

Materiály jako štěrk, kámen, ale i dřevo se dostávají opět do popředí, a to nejen při budování štěrkových zahrad, ale i různých dekorativních kompozic. Neustále narůstá i obliba kovu, který může mít v zahradě nesčetné množství podob. Po období popularity rzi či patiny se do popředí dostávají kovy s ušlechtile působícím povrchem, se zrcadlovým efektem či průmyslným vzhledem. Opravdu atraktivní může být i spojení dřevěné desky umístněné ve štěrkové ploše.

Kapraďorosty a dřeviny v popředí

foto: thinkstock

rakytník foto: thinkstock

Z rostlinných druhů se stále větší oblibě těší kapraďorosty – v nabídce je mnoho nových druhů. Jejich předností je, že se dokážou ujmout i na velmi problematických místech, případně tam, kde není mnoho prostoru. Krásné jsou hlavně v kombinaci se stínomilnými travami a trvalkami. Obliba kapraďorostů stoupá hlavně v zahradách, které mají sloužit na relaxaci. Do těch v přírodním duchu zase často pronikají i mnohé dřeviny, které přinášejí efektní či lidskému zdraví prospěšné plody. Může jít i o různé plané, i ve volné přírodě se vyskytující dřeviny jako dřín, muchovník, bez, rakytník či aronie (černý jeřáb). Do okrasných záhonů se však dostávají například i půdokryvné lesní jahody, které navozují pocit přirozenosti a čistoty a výborně se doplňují s kvetoucími rostlinami.

foto: Daniel Košťál

foto: Daniel Košťál 

Jedna rostlina, více podob

Nabídka rostlin je sice široká, ale o přízeň se chystá zabojovat množství dalších a neméně atraktivních trvalek, a to například i nevšedně působící kultivary dobře známé klasiky. Trendem je pěstovat v rámci zahradního prostoru více druhů a kultivarů jedné rostliny. Typickým příkladem je například okrasný česnek nebo borovice, která nabízí množství zajímavých tvarů, příjemnou barevnost a může mít odlišné růstové charakteristiky. Bonusem je její pěstitelská nenáročnost. Borovice je vhodná do města i na venkov a dobře poroste v nížinách i podhorské oblasti. Výhodou je i to, že netrvá dlouho, než se ukáže v zajímavé podobě. Problémem není dokonce ani zakoupit si dospělý (atraktivně vytvarovaný) exemplář.

Jaké barvy jsou in?

V zahradním prostoru jsou aktuálně trendové různé odstíny zelené, ale i čokoládová, oranžová a modrá, která dodá kompozici zajímavou hloubku. Neméně populární je i bílá a pastelové barvy.

Které výstavy jsme navštívili?

Chelsea Flower Show, Velká Británie
Bloom Garden Show, Irsko
Festival International des Jardins de Chaumont-sur-Loire, Francie

TEXT DANIEL KOŠŤÁL
FOTO AUTOR, THINKSTOCK.CZ
ODPOVĚDNÁ REDAKTORKA NATÁLIA ŽÁKOVÁ

Kategorie: Dům a zahrada Realizace zahrad Zahradní jezírka
Tagy: citrusy design fíkovník jahody muchovník okrasné trávy pěstování jahod rostliny trendy trvalé byliny trvalky zahrada zimostráz živý plot
Sdílejte článek

Diskuze