Zdroj: Conqic

„Beton Story“ rozhovor s Tomášem Csiszárem z conqic studia

09. 12. 2023 Sdílet

Článek níže nabídne poutavý rozhovor se zakladatelem firmy specializující se na individuálně navržený betonový nábytek. V rozhovoru se dozvíte o inspiraci, procesu tvorby a výjimečnosti těchto unikátních kousků, které promění vaše bydlení. Zjistěte, jak beton může být elegantní, funkční a osobní součástí vašeho domova.

Co byl váš první výrobek?

Před pár lety jsem potřeboval zarámovat slepotisky od Olbrama Zoubka. Líbila se mi myšlenka betonového rámu, dali jsme s kamarádem hlavy dohromady a zkoušeli odlít první kusy. Měli jsme základní představu o UHPC směsi a dnes bych řekl, že se vše spíše povedlo náhodou, a rámy jsme vyrobili. Mám je doma pověšené dodnes, a díla v nich získávají úplně jiný rozměr.

05_Betonový rám, velikost lze uzpůsobit

Betonový rám s fotografií – Martin Stranka Zdroj: Conqic

Proč jste si vybrali právě beton?

Máme jednoduše rádi beton, je to výjimečný materiál. Během posledních tří let jsme hodně investovali do vývoje naší směsi, výroby forem a testování různých odbedňovacích a ochranných nátěrů. Dnes máme laděnou originální směs, která je velmi konzistentní a umožňuje nám realizovat i náročné zakázky.

01_Set betonových misek

SET betonových misek – misqa (s,m,l,xl) Zdroj: Conqic

Jaké jsou výhody betonu?

Beton nabízí vysokou pevnost, stálost, minimalistický design, trvalou barvu, možnost pigmentace do různých odstínů a schopnost odlévání nejrůznějších i složitých tvarů.  Když jsme začínali, pracovali jsme pouze se šedou škálou odstínů. Nyní je populární bílý beton, nedávno jsme dokonce pigmentovali naše betonové misky do růžova.

03_Betonová lavice Mono

Betonová lavice – mono Zdroj: Conqic

Jaká byla vaše počáteční představa?

Všechno je vlastně úplně jinak, než jsme si na začátku představovali. Dlouho jsme ladili technologické postupy a trápili se mnoha neúspěchy. I v našem odvětví existuje konkurence a z našeho původního hobby projektu se pomalu stává větší firma, která realizuje jednotlivé zakázky v řádech stovek tisíc. Naše současná ambice je zejména růst na straně příjmů a co nejširšímu publiku ukázat naši práci.

02_Betonový konferenční stolek

Konferenční stůl – stoleq Zdroj: Conqic

Jaké nejoriginálnější výrobky jste již z betonu vytvořili?

Kromě různých kusů nábytku, jako jsou stoly, lavice, police, pracovní desky, květináče atd., jsme například vytvořili sochu pro výstavu street art umělce. Často na nás klienti obrací s požadavky na výrobu betonových trofejí pro různé události. Snažíme se přenést nosný prvek grafiky od klienta do tvaru trofeje. Následuje grafický návrh, tisk 3D modelu, výroba formy a odlití trofeje.

04_Betonové květináče na míru

Betonový květináč – qetnik Zdroj: Conqic

O jaký váš produkt je největší zájem?

Specializujeme se na individuální zakázky, které jsou velmi odlišné. Nicméně v nabídce máme betonový blok, který si získal velkou oblibu u klientů. Jeho výhodou je, že ho umíme personalizovat a vyrábíme ho v různých modifikacích.

06_Betonový blok, který lze personalizovat

Betonový blok – bloq Zdroj: Conqic

Na čem právě pracujete?

Pro jednoho zahraničního zákazníka vyrábíme betonovou siluetu auta, která bude sloužit jako dárek k nákupu vozu. Je to spíše taková socha/plastika, která je na povrchu opatřena malbou v bezbarvém laku. Malba je a není vidět, na siluetě se objevuje pouze v odlescích a v různých úhlech pohledu. Je to velmi náročný a zajímavý projekt, který zamíří na Floridu.

07_Zakázková výroba betonové plastiky

Zakázková výroba betonové plastiky Zdroj: Conqic

Z betonu ve studiu CONQIC nevznikají pouze lavice, ale i stoly na terasu, venkovní kuchyně, pracovní desky, květináče do městských ulic, ba i betonové zápisníky, betonová plátna pro malíře či dokonce betonové sportovní trofeje. CONQIC založil ajťák a stavař, kteří sdílí zájem o design a umění a s nadšením pracují s betonem. Specializují se na výrobky na zakázku a spolupracují se zahradními architekty a umělci.

Každý betonový produkt prochází svou specifickou cestou. Klíčová je spolupráce s dalšími profesemi – zámečníky, truhláři, 3D designéry, tiskaři, čalouníky. Základem je forma, konkrétní betonová směs pro daný produkt, technika odlévání výrobku a jeho finální povrchová úprava. Pracují s rozsáhlou paletou barevných odstínů, a betonové výrobky jsou ošetřeny speciální impregnací, aby odolaly počasí v exteriéru po mnoho let.

Více informací na www.conqic.com.

Fotogalerie

Zdroj: PR článek společnosti conqic

Kategorie: Design interiérů
Tagy: beton Od partnerů
Sdílejte článek