Kategorie

Dřevostavby

Co byste měli vědět o dřevostavbách Moderní dřevostavby jsou z architektonického i technického hlediska na takové úrovni, že už dnes odpovídají obytným standardům, které se očekávají do budoucnosti. Na rozdíl od zděných domů představují hlavně rychlou a jednoduchou výstavbu.
Bungalov v Dobříši z exteriéru.
Dřevostavby

Nenechejte se zmást obyčejným vzhledem! Jednoduchý bungalov v Dobříši ukrývá ohromující interiér

V dynamicky se rozvíjející čtvrti Průmyslová zóna ve městě Dobříši vznikl jedinečný rodinný dům, který kombinuje jednoduchost s maximální funkčností. V roce 2021 se investor obrátil na 0,5 Studio a firmu Chytrý dům s požadavkem na návrh rodinného domu s důrazem na racionálnost a industriální styl, který by odrážel charakter okolí. Jeho přání byla jasná: navrhnout jednoduchý dřevěný bungalov 4 + kk, který by vyhovoval jemu a jeho rodině.

Dřevostavba tyčící se nad skalním útesem
Dřevostavby

Myslíte, že zbytky dřeva nelze využít? Podívejte se, jak použili odřezky z výroby podlah na stavbu tohoto domu!

Ekonomické řešení z dvanácti tisíc dubových odřezků. Ekologický dům na pobřeží Norska.

Dům ze dřeva
Dřevostavby

Rodina se s radostí přestěhovala z velkého domu ve městě do malé dřevostavby v ovocném sadu

Nový dům jako životní změna. U většiny projektů rodinných domů je důležitá obytná plocha. V případě dřevostavby u Pardubic bylo na prvním místě soužití s ovocným sadem.

Nizkoenergeticka-stavba-hampshire-8
Dřevostavby

Dům, kde se příroda potkává s designem. Architekti se nechali inspirovat tradičními zemědělskými budovami

Pobřežní lokalita v jihoanglickém Hampshire je jako stvořená pro zajímavé bydlení. Při navrhování rodinného domu vyhrál přírodní vzhled nad okázalým designem. Architekti z PAD studio se dokonale trefili do vkusu svých klientů a vytvořili pro ně moderní domov, inspirovaný prostou siluetou zemědělských budov obklopených lučním rostlinstvem.

Dům mezi stromy
Dřevostavby

Bydlení jako v přírodě? Dům mezi stromy ze dřeva a skla to v plném rozsahu zprostředkuje

Francouzský architekt Nicolas Dahan navrhl rodinný dům uprostřed borového lesa. I když je jednopodlažní, rozhodně není malý. Rozměrově jednoduchá, materiálově co nejvíce přírodní stavba je vytvořena díky moderním dřevařským technikám. Kromě dřeva při ní sehrává významnou roli sklo, které umožňuje nádherné výhledy na stromy a okolí. Jako byste byli na louce uprostřed lesa, a ne v domě.

Červený dům
Dřevostavby

Červené lano místo zábradlí. Úsporná dřevostavba zaujme na první pohled svými netradičními prvky

Uprostřed německé vsi Friedrichswalde, na podlouhlém a mírně svažitém pozemku proti kostelu, vznikla nezvyklá stavba. Rodinný dům na první pohled překvapí výraznými červenými fasádami, ale i tvarem, který se přizpůsobuje svahu sklánějícímu se k východu. Navzdory malé ploše půdorysu – dům je jen pět metrů široký a patnáct metrů dlouhý – poskytuje interiér dostatek místa pro všechno potřebné.

Černá farma
Dřevostavby

Harmonie černé a žluté: Netradiční stavba moderní farmy

Za tvarově i barevně působivou stavbou v krásném prostředí hor Berkshires stojí nechvalně známé období omezení způsobených pandemií onemocnění covid-19. Moderní farma je skromná a jednoduchá, to však neznamená, že jí něco chybí. Právě naopak. Můžete sem přijet na víkend či na několik měsíců a budete spokojení.

Dlouhý jídelní stůl s černými židli-Moderní roubenka
Dřevostavby

Kouzelná roubenka na středním Slovensku: Souhra dřeva s černým kovem vytváří jedinečný pocit domova

Tato lokalita oběma učarovala. Feri a Martina se už jako studenti zamilovali do středního Slovenska, zejména do Malé Fatry, Terchové a Zázrivé. Rozhodli se tu proto postavit roubenku, ve které budou moct s rodinou a přáteli trávit čas v přírodě.

Dřevostavba-Malý dům
Dřevostavby

Malý domek na jižní Moravě vás ohromí prostorným interiérem. Překvapení však ukrývá mnohem více!

Při pohledu z ulice působí jako jednoduchý malý domek, ale jen co překročíte jeho práh, ohromí vás vzdušností a prostorností. Překvapení a zajímavých řešení však v jeho interiéru čeká mnohem více.

Obytná stodola
Dřevostavby

Tradiční stodola v moderním pojetí: Vodopád z dešťové vody a přiznaný beton v interiéru

V malé vsi s venkovským, převážně zemědělským prostředím tvoří celou zástavbu zhruba patnáct budov historického charakteru. Právě v tomto přímo pohádkovém místě rodina našla pozemek, kde si chtěla postavit své nové bydlení. Projekt řešili architekti z ateliéru BE ARCHITEKTUR GMBH, kteří cítili povinnost respektovat historický kontext lokality. Samotná podoba stavby i použité materiály tedy vyplynuly z místních tradic.

Dobré tepelněizolační vlastnosti

dřevostavbySkladby obvodových konstrukcí dřevostaveb dosahují tepelného odporu minimálně R = 5,5 m2. K/W (platná norma vyžaduje hodnotu Rn = 3,0 m2. K/W). Vysoká hodnota tepelného odporu znamená nízkou spotřebu tepla na vytápění a v létě zase energie na chlazení.

Dobré akustické vlastnosti

Dřevostavby díky sendvičové konstrukci dosahují lepších akustických vlastností, než jakými disponují masivní stavební konstrukce. To pomáhá realizátorům vytvářet obytný prostor, v němž převládá ticho a pohoda bez rušivého hluku okolí.

Variabilita dřevostavby

Konstrukce dřevostaveb zabezpečuje vysokou variabilitu, což umožňuje realizovat jakékoli dispoziční řešení včetně různých přechodů, galerií, lodžií nebo zimních zahrad. Montované prvky dovolují jednoduché změny v dispozici stavby i v době jejího průběhu.

Možnost realizace vlastního návrhu i typového projektu

V případě, že investor už má konkrétní představu, lze projekt stavby přizpůsobit požadavkům, případně přepracovat už existující dokumentaci tak, jak to vyžaduje výroba a realizace dané montované stavby.

Možnost stavět v každém ročním období

Ve dřevostavbách se používají materiály dostatečně odolné proti povětrnostním vlivům, jako je slunce, sníh nebo déšť. Jsou schopny regenerace a stavbu tedy lze realizovat i v zimních měsících. Jelikož montovaná stavba se zhotovuje tzv. suchým procesem, tedy z materiálů, které nevyžadují schnutí z důvodu uvolňování zabudované vlhkosti, je možné ji okamžitě po dokončení obývat.

Ekologická výstavba

Dřevo je úplně obnovitelný a ekologický materiál. Při přepočtu spotřeby energie na výstavbu, provoz a likvidaci budovy vzhledem k produkci CO2 má dřevo ve stavební konstrukci zápornou bilanci emisí, protože v době růstu strom pohltí více škodlivin, než jich po zabudování budova vyprodukuje. Ostatní komponenty v konstrukcích jsou také recyklovatelné a minimálně zatěžují životní prostředí.

dřevostavby - HOME

Zdravé bydlení

Díky dřevu se zabezpečí v budově příjemné tepelné a vlhkostní klima. Vysokou vlhkost v interiéru dřevo výborně absorbuje a naopak, v případě příliš suchého vzduchu ji postupně uvolňuje do prostředí. Tento jev zabraňuje nahromadění vlhkosti, tedy i tvorbě plísní a mikroorganismů.

Rychlá výstavba

Průměrná délka výstavby dřevostavby, tedy klasického zděného domu, je zhruba 13 až 18 měsíců. Výstavba montovaného domu trvá od 2 do 12 týdnů podle zvoleného stádia dokončení a zbaví investory problémů se sháněním stavebních materiálů a plánovaním dodávek.

Nízká hmotnost stavby, vysoká pevnost konstrukce

Každý dům potřebuje mít dobré základy, pevný podklad, na němž je postaven, izolaci proti vlhkosti a izolaci proti únikům tepla. Jinak to není ani při dřevostavbě. Dřevo má příznivý poměr nízké hmotnosti a vysoké pevnosti. Vzhledem k nižší hmotnosti celé stavby umožňuje navrhnout lehčí, tedy i levnější základovou desku.

Dřevostavby

Větší vnitřní prostor

Větší vnitřní prostor dřevostavby oproti klasickému domu zajistí lepší využití zastavěné plochy. Vzhledem k malé tloušťce obvodové stěny ušetří investor přibližně 10% cenného prostoru, který by v případě klasické stavby vyplnil jen stěnami. To znamená, že u domu s celkovou plochou 100 m2 získáte navíc jeden pokoj s rozměry 3 × 3,5 m.

Kvalita dřevěných konstrukcí

Za zdokonalení kvality dřevěných konstrukcí bez ohledu na jejich geografické situování vděčíme několika faktorům – nové materiály na bázi dřeva, moderní spojovací prvky, racionální metody zpracování a ochrany dřeva před požárem a povětrnostními vlivy. Tyto stavby zasahují do přírodního a kulturního systému minimálně a současně v něm vytvářejí rovnováhu díky správně použitým konstrukčním prvkům a systémům.

Konstrukční systémy dřevostaveb

Při plánovaní dřevostavby si můžete vybrat mezi základním a difuzně otevřeným konstrukčním systémem. Oba tyto stavební systémy prošly procesem certifikace a lze je definovat jako certifikované stavební systémy. Proces certifikace zohledňoval mechanickou odolnost, stabilitu a únosnost konstrukce, požární odolnost, propustnost vodní páry nebo i odolnost proti vlhkosti.

Základní konstrukční systém

Základní konstrukce dřevostavby představuje donedávna nejvíce používaný a lety ověřený systém. Základním principem je dřevěná nosná konstrukce z vnitřní strany uzavřená parozábranou. Funkcí parozábrany je zabránění přechodu vzdušné vlhkosti do konstrukce a tím jejímu znehodnocení, jakož i vytvoření vzduchotěsné roviny, která brání úniku tepla ze stavby. Takto navržená konstrukce umožňuje použití materiálů s větším difuzním odporem. Cena dřevostavby je v porovnání s materiály používanými v difuzně otevřené konstrukci několikanásobně nižší. Hlavní výhodou tohoto systému je tedy cenová dostupnost.

Moderní dřevostavby

Difuzně otevřený systém

V posledním období však systém s parozábranou nahradil difuzně otevřený systém. Ten představuje v porovnání se základním systémem alternativu zdravějšího bydlení v podobě difuzně otevřené stavby. Principem systému je přechod plynů přes danou konstrukci (například obvodovou stěnu) – ve stavebnictví tento proces probíhá mezi suchým vzduchem a vodní párou. Výsledkem těchto fyzikálních procesů jsou konstrukce se sníženým rizikem vzniku plísní, hub a mikroorganismů, zvýšenou kvalitou vnitřního ovzduší a příznivým vysušováním konstrukce v zimním období. Difuzně otevřený systém nabízí použití různých izolačních a konstrukčních materiálů. K základním izolantům patří minerální izolace, kterou lze variovat s dřevovláknitými izolacemi, foukanou celulózou nebo ovčí vlnou. Konstrukční desky OSB je možné nahradit sádrovláknitými deskami, difuzně otevřenými dřevovláknitými deskami, případně deskami z lisované slámy.

Konstrukce obvodové stěny

Základní konstrukční systém

U = 0,18 W/(m2. K), tloušťka 312 mm

Vnitřní nátěr

Sádrokartonová deska 12,5 mm

Dřevěný rošt + vzduchová mezera 60 mm

Parozábrana AIRSTOP VAP 0,2 mm

Dřevěná rámová konstrukce + minerální izolace 120 mm

Deska OSB 3 12mm

Lepidlo na desku OSB 3 mm

Izolace EPS 70F 100 mm

Stěrka + sklotextilní síťka 2 mm

Fasádní omítka 2 mm

Konstrukce obvodové stěny

Difuzně otevřený systém

U = 0,18 – 0,09 W/(m2. K), tloušťka 335 – 505 mm

Vnitřní nátěr

Sádrokartonová deska 12,5 mm

Dřevěný rošt + vzduchová mezera 60 mm

Deska OSB s přelepenými spoji 18 mm

Dřevěná rámová konstrukce + minerální izolace 120 mm

Deska DHF 15 mm

Lepidlo na desku DHF 3 mm

Fasádní minerální izolace 100 až 200 mm

Stěrka + sklotextilní síťka 2 mm

Fasádní omítka 2 mm

TEXT PETER GREGOR, DREVSTAV SLOVAKIA

FOTO DREVSTAV SLOVAKIA