Zdroj: Miguel De Guzmán & Rocío Romeo

Harmonie černé a žluté: Netradiční stavba moderní farmy

31. 07. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Za tvarově i barevně působivou stavbou v krásném prostředí hor Berkshires stojí nechvalně známé období omezení způsobených pandemií onemocnění covid-19. Moderní farma je skromná a jednoduchá, to však neznamená, že jí něco chybí. Právě naopak. Můžete sem přijet na víkend či na několik měsíců a budete spokojení.

Architekt Julio Salcedo-Fernandez, který stavbu vedl, považoval za důležité co nejméně zasahovat do přírodního prostředí krajiny. Právě proto padla volba na standardní modulární výstavbu mimo lokalitu.

Konstrukci domu ovlivnily také přepravní limity – stavba sestává ze dvou izolovaných dřevěných modulů o rozměrech 4,5 x 18 m, ke kterým je „přiřazený“ třetí modul, šikmo přidaný k velké žluté prostorové dutině​. Toto místo slouží nejen jako hlavní vstup, ale i jako vnější krytá terasa s posezením.

Černá farma

Dlouhá chodba orientovaná na sever spojuje všechny části domu s centrální místností i se žlutou vstupní verandou. Zdroj: Miguel De Guzmán & Rocío Romeo

Ustavičný dialog mezi vnitřkem a vnějškem neruší ani vítr

Uspořádání modulů vyplynulo z poctivého prozkoumání lokality a jejích vlastností. Autoři dali přednost východně-západní podélné orientaci, která se otevírá jižnímu vánku, ale přitom blokuje severní a severovýchodní zimní vítr. Nejen žlutá dutina, ale i opakující se kadence oken stavby podporuje dialog mezi exteriérem a interiérem, mezi domem a okolními farmářskými strukturami.

Černá farma

Hlavním rodinným prostorem uvnitř je denní zóna s otevřeným stropem až po šikmou střechu. Zdroj: Miguel De Guzmán & Rocío Romeo

Všechny části domu spojuje chodba

Hlavním rodinným prostorem uvnitř je denní zóna s otevřeným stropem až po šikmou střechu. Kombinuje kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Dlouhá chodba orientovaná na sever spojuje všechny části domu s centrální místností i se žlutou vstupní verandou.

Černá farma

Zdroj: Miguel De Guzmán & Rocío Romeo

Environmentální, udržitelná, ale původní farmy nekopíruje

„Tato struktura dosahuje environmentální a kontextové odezvy ​využitím strukturálních a udržitelných možností standardní výroby mimo lokalitu​, orientací i členěním prostorů​. Na druhé straně stavba není šita do podoby venkovských farem, což této „podlouhlé farmě“ dává jedinečný charakter,“ konkretizují autoři projektu z ateliéru Scalar Architecture.

Projekt „Oblong Valley Farm“ ve zkratce

architektonický ateliér: scalar Architecture, PC Interdisciplinary Design

hlavní autor: Julio Salcedo-Fernandez

interiérový design: Fawn Galli Interiors and Scalar Architecture, PC

lokalita: Sharon, Connecticut, USA

plocha: 204 m2

realizace: 2022

Sabína Zavarská

Foto: Miguel De Guzmán & Rocío Romeo – Imagen Subliminal, Scalar Architecture

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: moderní domy
Sdílejte článek

Diskuze