Zdroj: Roos Alderhoff

Jak proměnili téměř stoletý dům v původním stavu v moderní bydlení, které majitelům přineslo více prostoru, komfortu a úspor

05. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Holandský Amsterdam je město s neuvěřitelným kouzlem. Do velké míry ho vytváří místní architektura. Tu je samozřejmě nutné udržovat, obnovovat a často i rozšiřovat, aby vyhovovala potřebám dnešních obyvatelů či uživatelů. Téměř nedotknutý rodinný dům z roku 1934 byl na tom podobně – jeho majitelé potřebovali o něco větší prostor a zároveň si přáli, aby byl energeticky mnohem efektivnější.

Podobně jako mnoho staveb z první poloviny dvacátého století i tento starý dům měl silný rukopis a hodně detailů, které architekti chtěli zachovat. Zároveň mělo rozšíření stavby působit moderně, otevřeně a vytvářet úplně jinou atmosféru. Podařilo se jim skloubit bezpečnou a teplou atmosféru staré části s otevřeným a transparentním pocitem moderního domova.

Z každé strany jiný dům

Základem rekonstrukce a dostavby bylo odstranění fasády směřující k zahradě, právě sem autoři proměny přidali domu novou hmotu. Našla v ní prostor otevřená kuchyň s jídelnou, která má podlahu položenou o dva schody níže než obývací pokoj ve starší části.

Přečtěte si také:
Stodola z roku 1904 prošla šetrnou rekonstrukcí. Vznikla ekologická oáza s konopnou izolací

Při pohledu ze zadního dvora vůbec nevidíte klasickou přední část domu – dům působí jako moderní novostavba s černou fasádou a proskleným přízemím hledícím do zahrady. Naopak z ulice není zase vidět moderní přístavbu a dům ani po rozšíření neruší klasický styl ulice. Ačkoliv je každá část domu jiná, uvnitř se lehce a příjemně spojují.

Hnedý dům s hnedou fasádou

Z ulice není zase vidět moderní přístavbu a dům ani po rozšíření neruší klasický styl ulice a uvnitř se lehce a příjemně spojují Zdroj: Roos Alderhoff

Pět metrů navíc, opalované dřevo a solární panely

„Dům jsme rozšířili pět metrů hlubokou přístavbou přes všechna tři podlaží. Použili jsme na to tři různé materiály – opalované dřevo, sklo a hrubé kameny. Opalované dřevo na fasádě (stará japonská technika „šou sugi ban“) chrání dřevo tenkou zuhelnatělou vrstvou. Na rozdíl od barvy se to nemusí ošetřovat. Všechny černé solární panely jsme nainstalovali do jedné roviny se zuhelnatělými dřevěnými lamelami,“ konkretizují architekti.

Kamenná zeď ukrývá kuchyňskou linku

Kuchyňská linka je vložena do samostatné zdi z hrubého přírodního kamene, který je s domem spojený jen pásem trojskla a mírně vysunutý z hlavního objemu. Díky prosklení do kuchyňské části vstupuje dostatek přirozeného světla i shora. Z kuchyně je vidět na příjezdovou cestu k domu.

Přečtěte si také:
Ze staré usedlosti třígenerační bydlení: Prarodiče obývají zrekonstruovanou část, mladí si užívají moderní dostavbu

Horní podlaží směrem do zadního dvora přesahují prosklené přízemí, a tak vznikla malá kamenem vydlážděná veranda. Tento efekt znásobují tři sloupy podepírající přesah, který stíní interiér před silným sluncem. Na verandu navazuje prostor na venkovní sezení.

Interiér moderní kuchyně s vysokými stropy a střešními okny, skrz která prosvítá denní světlo. Na levé straně je vestavěná kuchyňská linka v odstínech šedé s vestavěnými spotřebiči.

Kuchyňská linka je vložena do samostatné zdi z hrubého přírodního kamene Zdroj: Roos Alderhoff

Jak udělali starý dům úspornějším?

Modernizace staré části domu si vyžádala nutná opatření na úsporu energie. Kromě vyplnění dutin, které vznikly časem, přibyla kvalitní izolace fasád z vnitřní strany. Zevnitř proto, aby si dům zachoval původní charakter. Architekti kvůli větší úspoře energií posunuli i stávající schody. Starou střechu nahradili novou a celé přízemí dostalo novou zateplenou podlahu.

Kuchyň spojená s jídelnou

Krásná prostorná kuchyň je spojená s jídelnou Zdroj: Roos Alderhoff

Rozšíření domu KDW199

architektonický ateliér: CUBE architecten (www.cube-architecten.nl)

autoři: Pieter van der Pot

stavební inženýr: Brouwer+Kok

konstrukce: Bouwgroep Haarlem

lokalita: Amsterdam, Holandsko

celková plocha: 222 m2

užitná plocha: 161 m2

realizace: 2022

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská
Foto: Roos Alderhoff fotografie, CUBE architecten

Kategorie: Návštěvy domů Rekonstrukce domu
Tagy: Moderní domy přístavby rodinných domů úsporné domy
Sdílejte článek

Diskuze