
Atypická stavba spojuje modernitu a tradici. Majitelé mysleli na čas, až děti odrostou
Postavit si dům na svahu není v dnešní době nic nezvyklého. Kopec umožňuje nadhled, poskytuje neopakovatelné výhledy, ale hlavně nabízí soukromí, což rodina s dětmi dostatečně ocení. Jak se v tomto případě podařilo architektům poradit si s možnostmi venkovského pozemku? A jakou funkci splňuje netradiční tvar domu?

Dům ve tvaru hokejky vznikl náhodou. Architekt ho navrhl sestře s rodinou
Zkušenosti potvrzují, že na první pohled zvláštní, nepravidelné pozemky jsou v realitě mnohem zajímavější. Také atypický pozemek v Mladé Boleslavi nechal na sebe chvíli čekat. Rodina se dvěma chlapci – zapálenými sportovci – ho dokázala s laskavou pomocí svého příbuzného, architekta Jakuba Chocholy, zúročit ve svůj prospěch.

Majitel chtěl na 45 metrech čtverečních vytvořit dvoupokojový byt. Vzniklo mnohem víc
Nový byt v rezidenčním projektu U Mýta v Bratislavě podstoupil změnu dispozičního řešení ještě před realizací samotné výstavby. Iniciativní přístup čerstvého majitele se vyplatil. Oslovením architektonického studia Gajdarik architekti nejenže lépe zhodnotil rozlohu pětačtyřiceti metrů čtverečních, ale získal i designové zařízení vytvořené na míru.

V dřevěné chatě uprostřed přírody dominuje akumulační pec. Na své si přijdou i děti
Mezi rameny potoka Demänovka v Demänovské Dolině existuje ostrov s rodinnou chatou a se „zahradní úpravou“ od samotné přírody. Nová rodina si přála rekreační bydlení, které by na rozdíl od toho původního nechalo interiér srůst s přírodním okolím. O naplnění této vize se postarala dvojice architektů Martin Boleš a Erika Bolešová.

Architekt si vytvořil dům plný soukromí. Rodiče mají vlastní koupelnu i protihlukové cihly
Rezavá brána málo frekventované bratislavské ulice ukrývá úplně jiný svět. Nevelký pozemek byl kdysi zahradou patřící k sousednímu domu. Dnes je mikrosvětem rodinky architekta Matúše Gondeka. Od ulice nenápadná stavba ukrytá za kortenovou bránou (cíleně rezavějící plech) se otevírá do soukromí pozemku ze dvou stran.

Podle jakých kritérií vybrat to správné tepelné čerpadlo
I přes velký boom tepelných čerpadel, tlak energetické krize a nutnost ochrany životního prostředí v nás tepelná čerpadla stále vzbuzují mnoho otázek. Vyplatí se, jaká je návratnost, jsou účinná? Hodí se všude, nebo jen pro novostavby? Je jejich instalace náročná, vyžaduje venkovní jednotka spoustu prostoru? Pracují tepelná čerpadla pouze s podlahovým vytápěním? Nebude venkovní jednotka hlučná? Pokud vás trápí jen toto, pak se nemáte čeho obávat.

Horská chata plná eko vychytávek: Sportovní rodina se těší i ze zimní zahrady s vířivkou
Horské prostředí, krásné výhledy, vynikající lyžovačka i letní rekreace. Zrekonstruovaná chatka v Orlických horách nabízí vše v jednom. A je „zelená“!

Přes 80 let starý dům prošel kompletní rekonstrukcí. Neuvěříte, co vzniklo z hospodářské budovy
Rekonstrukce staršího domu v sobě zahrnuje hlavní výzvu – buď zachováte jeho původní strukturu a jednoduše ho „omladíte“, nebo se dáte cestou moderních úprav, které povedou ke ztrátě původnosti. Při obnově stavby v žilinské městské části Závodí šlo o první případ.

Tepelné čerpadlo od tradičního výrobce tepelné techniky
Značka Protherm se představila na českém trhu již v roce 1992. Tehdy byl jejím nejvýznamnějším výrobkem elektrický kotel, který v sortimentu představuje jeden z hlavních produktů dodnes.

Dům od podlahy až po střechu od jednoho výrobce
Podlahy z alfa sádry, stěny z vápenopískového zdiva a na střeše betonová krytina. Investor využil možnosti získat maximum materiálu pro hrubou stavbu od jednoho výrobce – společnosti KM Beta.