Zdroj: J. Ernest

Ze staré usedlosti třígenerační bydlení: Prarodiče obývají zrekonstruovanou část, mladí si užívají moderní dostavbu

15. 12. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Přestavba usedlosti v severních Čechách propojila dva světy – historický a moderní. Existuje mnoho příkladů, kdy se majitelé snažili zachovat historický dům, ale nebylo to možné z důvodu poškození, narušení statiky, vlhkosti nebo jiných problémů. Navzdory tomu má význam pokusit se zachovat alespoň část starých objektů.

Realizace, kterou řešilo české studio Skvadra architekti, je zajímavým příkladem, jak si může usedlost zachovat typický vzhled domu z pohledu z ulice a poškozenou část nahradit novostavbou.

Přečtěte si také:
Od rozpadlé farmy k modernímu víkendovému domu. Stará usedlost se proměnila bez ztráty původních prvků

Usedlost pro tři generace

Spojení moderního s historickým není jen technické či estetické, ale i symbolické. Cílem přestavby usedlosti v severních Čechách totiž bylo vytvořit prostor pro vícegenerační bydlení.

Prosklený štít domu

Obal domu přesahuje skrz prosklenou fasádu. Vytváří stín a chráněnou terasu. Zdroj: J. Ernest

Zrekonstruovaná stavba měla fungovat jako bydlení starších a mladších členů rodiny s dětmi – tedy v konečném důsledku naplnit potřeby tří generací.

Šetrná proměna

Architekti Milena Kubiszová a Ondřej Volný problém starého domu s podélným půdorysem vyřešili pragmaticky. Část, jež byla ve velmi špatném technickém stavu (hospodářský trakt) a nebylo ji možné zachovat, zbourali.

Zůstal dům orientovaný do ulice, který zrekonstruovali. Díky tomu se vzhled ulice a její venkovský ráz prakticky nezměnil. Při obnově kladli velký důraz na zachování původních prvků.

Usedlost u silnice

Cílem přestavby usedlosti v severních Čechách totiž bylo vytvořit prostor pro vícegenerační bydlení. Zdroj: J. Ernest

Dostavba, která vyrostla v návaznosti na starý dům, kde původně stály hospodářské stavby, zachovává přesnou půdorysnou stopu někdejšího objektu. Díky tomuto řešení se architektům podařilo citlivě propojit dva světy rekonstruované historické části a moderní novostavby do jednoho celku.

Přečtěte si také:
Zchátralou usedlost na okraji maličké obce proměnili na kousek ráje na zemi

Uzavřený i otevřený

Útulná a uzavřená přední část po kompletní rekonstrukci slouží k bydlení prarodičům. Z dřevěné dostavby se těší mladší generace. Vyniká otevřeným prostorem s dostatkem světla, které se do interiéru dostává díky celoprosklenému štítu. Ten zároveň nabízí příjemné výhledy do okolní krajiny.

Kuchyň ve stodole

Rekonstrukce se dotkla i staré stodoly. Dnes slouží jako venkovní kuchyně s krytým sezením.
V podkroví nad ní je dětský svět. Zdroj: J. Ernest

„V přední části jsme dbali na vrácení a udržení původních historických prvků – proporce a dělení oken, silueta štítu, jemná vápenná omítka, zachování kleneb, masivních obložkových dveří, použití cementových dlaždic a podobně. V zadním traktu jsme naopak vytvořili velkorysý moderní prostor otevřený až do krovu, s výrazným proskleným štítem s výhledem do volné krajiny,“ konkretizuje Milena Kubiszová.

Jeden obal

Je přímo zázračné vidět, jak jedna část plynule přechází do druhé. Historie se snoubí se současností díky spojovacímu prvku, kterým se stal materiál střešní krytiny. V části původního domu tvoří střechu, novostavbu obaluje i na stěnách, což jí dodává moderní vzhled.

Samozřejmě, dvojí tvář domu zasahuje i do interiéru. Bydlení pro prarodiče je dotvořené historickým nábytkem a zútulněné přírodními materiály. Mladí mají ve své části čistší linie a jednoduchý funkční nábytek.

Otevřená část domu

Dvojí tvář domu zasahuje i do interiéru. Mladí mají ve své části čistší linie a jednoduchý funkční nábytek. Zdroj: J. Ernest

Upravený dům však není to jediné, co najdete na poměrně rozsáhlém pozemku. Rekonstrukce se dotkla i staré stodoly. Dnes slouží jako venkovní kuchyně s krytým sezením. V podkroví nad ní je dětský svět.

Zrekonstruovaná část chlívků zase vytvořila nevšední průčelí garážového stání. Mezi stodolou a obytným domem vznikl prostor uzavřeného dvora chráněného před očima sousedů či kolemjdoucích, ale i před větrem.

Přečtěte si také:
V malé vesnici pod horou Říp si zrekonstruovali starou usedlost

Zatravněnému dvoru dominuje odrostlý ořech, který připomíná minulost usedlosti a propojuje stavby do příjemného celku – harmonické venkovské usedlosti.

Usedlost v severních Čechách

Autoři: Skvadra architekti, Ing. arch. MgA. Milena Kubiszová, Ing. arch. Ondřej Volný
Lokalita: Severní Čechy
Zastavěná plocha: 229,3 m2
Užitková plocha: 344,5 m2
Plocha pozemku: 6 000 m2
Obestavěný prostor: 1 286 m3
Studie: 2018
Realizace: 2021

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: J. Ernest
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: prestavba rodinná usedlost venkovská usedlost
Sdílejte článek

Diskuze