Zdroj: Gion von Albertini

Od rozpadlé farmy k modernímu víkendovému domu. Stará usedlost se proměnila bez ztráty původních prvků

15. 10. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Stará hospodářská usedlost u ústí řeky působila „rozpadle“. Po rekonstrukci z ní vznikl víkendový dům se dvěma propojenými terasami. Respektuje styl francouzského venkova, oblíbený i u nás. Zároveň využívá moderní prvky a technologie obnovy. Porovnejte si záběry před rekonstrukcí a po ní.

Rekonstruovaný víkendový dům byl původně farmou, starou usedlost. Nachází se v malé vesničce ve francouzském regionu Charentes-Maritimes. Může se pochlubit výhledem na ústí řeky Gironde.

MARTIN-MIGEON-ARCHITECTURE_CHENAC_EXISTING

Původní stav, kdy šlo o hospodářskou usedlost, stavbu s charakterem stodoly. Zdroj: Gion von Albertini

Pro tuto oblast byly vždy typické malebně působící stavby s vápencovými kamennými zdmi. Atmosféra, kterou vytvářejí, je velmi silná. Architekt Martin Migeon se spolupracovníky ji rozhodně chtěli zachovat.

Přečtěte si také:
Moderní venkovská usedlost pro mladou rodinu, s nádherným okolím a dostatkem prostoru i pro zábavu

Původní stav usedlosti

Před rekonstrukcí bylo jasné, že usedlost složená z několika různě orientovaných budov, má nejlepší časy dávno za sebou. Vysoká vlhkost blízko ústí řeky a zastaralé stavební technologie hrozily vápencovým zdem vážnými problémy.

MARTIN-MIGEON-ARCHITECTURE_CHENAC_13

Domy z vápence jsou pro tuto oblast typické. Zdroj: Gion von Albertini

Aby zůstaly stát i v budoucnu, architekti se rozhodli je vyztužit. Umožnilo to zachovat tradiční styl, respektive jej kombinovat s novými současnými prvky.

Existující budovy usedlosti byly hospodářstvím a vzhledem ke své funkci nebraly ohled na okolní krásné výhledy na řeku. Soustřeďovaly se prakticky kolem společného dvora. Souviselo to s péčí o zvířata a hospodařením.

Přístavba s kamny

Prvním úkolem architektů proto bylo otevřít bývalou usedlost směrem k ústí řeky. Zároveň chtěli rozšířit obytný prostor a stávající stavby propojit v souhlasu s jejich novým účelem.

MARTIN-MIGEON-ARCHITECTURE_CHENAC_03

Úlohou architektů bylo i rozšíření obytného prostoru. Zdroj: Gion von Albertini

Přístavbu, ve které se nachází hlavní denní prostor – kuchyň, obývací pokoj a jídelní část, museli vybudovat nanovo. Svoje pevné místo tu mají i kachlová kamna. V zimě v nich tiše hoří oheň a rodina majitele klidně pozoruje hladinu řeky. Můžete odsud vyjít na krytou terasu.

Dřevo, kámen a beton

Přístavba spojuje výrazné materiály. Má dřevěnou fasádu směřující do ulice. Portikus podpírají tři betonové sloupy a trám. Díky tomu vznikla působivá kolonáda z pěti sloupů z leštěného betonu. Spočívá na nich dřevěná střešní konstrukce. Dřevo a beton ladí s původním kamenem.

MARTIN-MIGEON-ARCHITECTURE_CHENAC_06

Dům spojuje tři výrazné materiály, a to dřevo, kámen a beton. Zdroj: Gion von Albertini

Propojení starého s novým přes terasy

Dalším významným krokem při rekonstrukci usedlosti bylo odstranění střechy mezi dvěma původními budovami.

MARTIN-MIGEON-ARCHITECTURE_CHENAC_08

Důraz na vzdušnost jde znát. Zdroj: Gion von Albertini

Výsledkem je další terasa, propojená s tou u přístavby. Je výborně chráněna před větrem. Lze ji tedy využít různě, tvoří jakýsi přechod mezi interiérem a exteriérem.

Přečtěte si také:
Venkovská usedlost v krásném prostředí na Vysočině

Patina zůstala

Vnější a vnitřní prostory se v případě tohoto domu totiž výrazně prolínají. Stejně se prolínají staré materiály a konstrukce s novými – zcela nenásilně. Pomáhá tomu i fakt, že architekti zachovali v bývalé usedlosti jistou patinu i po rekonstrukci.

MARTIN-MIGEON-ARCHITECTURE_CHENAC_02

Staré zdi ve vlhké oblasti potřebovali vyztužit. Zdroj: Gion von Albertini

Vintage, masivní dřevo a elegantní zelená

V interiéru je to podobné. Se zařízením to nepřeháněli, aby dům nebyl zbytečně přeplněn. Materiály na stěnách jsou přiznané. Zařízení okouzlí vintage elegancí i rustikální mohutností.

Dům u řeky Gironde

Architekt: Martin Migeon Architecture
Spolupráce: Anouk Migeon Architect
Lokalita: Chenac, France
Dokončení rekonstrukce: 2022

Fotogalerie

Text: Zuzana Kubalová
F
oto: Gion von Albertini

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata venkovská usedlost víkendový dům
Sdílejte článek

Diskuze