Zdroj: Rafael Gamo

Moderní venkovská usedlost pro mladou rodinu, s nádherným okolím a dostatkem prostoru i pro zábavu

23. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Venkovská usedlost Briarcliff stojí na velké parcele v obci Franklin v americkém Michiganu. Architekti z ateliéru Iannuzzi Studio se při jejím navrhovaní inspirovali klasickou formou lokálních venkovských usedlostí, které zahrnují více samostatných staveb se sedlovou střechou. Ačkoliv forma sídla navazuje na historický kontext, může se pochlubit moderními stavebními technikami, inovativními detaily a hravým interiérem.

Pozemek, na kterém sídlo stojí, obklopují hustě zalesněné části. Architekti stavbu složenou z několika hmot mírně zasunuli do hloubky pozemku – jednak, aby umocnili pocit soukromí, a též aby minimalizovali vliv nových budov na krásu místní přírody, včetně stoletého jilmu amerického a popínavé hortenzie.

Tradiční formy, moderní řešení

Přáním klienta byl moderní domov, který by zároveň zapadal do kontextu sousedství. Iannuzzi Studio navrhlo sérii jednoduchých staveb podobných stodolám, které vedle tradičních forem zahrnují moderní vznešenou architektonickou estetiku.

Podoba se stodolami - Venkovská usedlost v Michigane

Sídlo je sestaveno z jednoduchých staveb podobných stodolám. Zdroj: Rafael Gamo

Tato myšlenka naplnila i touhu mladé rodiny bydlet v domě s jasně oddělenými veřejnými a soukromými prostory na zábavu a bydlení. Posledním požadavkem majitelů bylo, aby jejich kouzelný dům byl ukrytý před zraky druhých.

Jakoby se vynořoval zpod země

„Požadavek nenápadnosti stavby se také stal základem hlavního konceptu krajinného designu, kterým bylo postavit dům do okolních pahorků tak, jakoby se vynořoval zpod země. Tato strategie se podařila za pomoci opěrných stěn z kortenové oceli, které „rozřezávají“ sérii pahorků, přičemž zvlněné kopce ponechávají obrácené na ulici a chodníky s ponořenými stěnami směřují k domu,“ popisují architekti způsob usazení stavby na pozemek.

Přečtěte si také:
Spojením pěti propojených stodol vytvořili moderní bydlení na místě starých hospodářských budov

Místo jednoho domu čtyři pavilony

Díky uspořádání čtyř odlišných pavilonů se sídlo postupně rozvíjí – funkčně i esteticky. Pavilony zároveň fungují jako jasná hranice mezi soukromými a veřejnými zónami. Nejdelší vede napříč pozemkem z jedné strany na druhou. Charakterizují ho odhalené ocelové ohyby, velká prosklení směrem k bazénu a stěna, která chrání soukromí od pohledů z ulice.

Harmonické prostředí - Venkovská usedlost v Michigane

Výsledkem práce architektů je harmonické prostředí pro mladou rodinu, s nádherným okolím a dostatkem soukromí a prostorem pro zábavu nejen uvnitř, ale i venku. Zdroj: Rafael Gamo

V této části sídla najdete denní zónu – rodinný prostor se smaragdovou kuchyní zalitou přirozeným světlem, s krbem z modré oceli, útulný obývací pokoj s pohovkami, které zpestřují vzorované textilie, a s ořechovým dřevem. Ekologické prefabrikované střešní panely umožnily velké rozpětí mezi ocelovými ohyby bez potřeby dodatečné konstrukce.

Kuchyňský pult - Venkovská usedlost v Michigane

Součástí kuchyně je také dlouhý pult. Zdroj: Rafael Gamo

Hlavní vstup tak lehce nenajdete

Hlavní vstup a foyer jsou ukryty v mezeře vytvořené odtažením dvou hlavních pavilonů. Vstupní chodba nabízí pěkný výhled do zadního dvora. Na ložnici rodičů navazuje terasa, která se nachází nejblíže k velkému porostu listnatých stromů. Tvoří vysoký baldachýn, pod kterým se majitelé rádi procházejí. Hlavní koupelna má venkovní sprchu a je nejblíže k bazénu.

Vstup a foyer - Venkovská usedlost v Michigane

Hlavní vstup a foyer jsou ukryty v mezeře vytvořené odtažením dvou hlavních pavilonů. Zdroj: Rafael Gamo

Nepřerušovaný dialog mezi interiérem a venkovním prostředím

Okna ze všech pavilonů nabízejí výhledy na krásnou přírodní scenérii a další součásti samotného domu. Dialog mezi interiérem, moderním exteriérem a přírodním prostředím okolí plyne neustále a všude. Celý interiér překvapuje množstvím zajímavých a příjemných textur, přičemž velkou roli sehrávají textilie v různých barvách a vzorech.

Okna s výhledem - Venkovská usedlost v Michigane

Okna ze všech pavilonů nabízejí výhledy na krásnou přírodní scenérii a další součásti samotného domu. Zdroj: Rafael Gamo

Odvětrávané dešťové clony z cedru a vláknocementu

Pro zvýraznění výšky a majestátnosti zakončení štítu architekti použili vertikálně uložené úzké cedrové desky. V rozích konstrukcí se setkávají s vláknocementovými panely.

Cedrové lamely i vláknocementové panely jsou instalovány jako odvětrávané dešťové clony, které umožňují pohyb vzduchu za obkladem, a tím větrání budovy (běžná strategie pro zdravé budovy). Cedr je odolný vůči hnilobě. V tomto případě ho autoři návrhu ponechali neupravený, aby přirozeně zvětral a zšedl.

Přečtěte si také:
Moderní usedlost v Jižních Čechách navázala na tradiční lidovou architekturu

Co je v dalších třech pavilonech?

Dvoupodlažní pavilon je určen pro soukromé bydlení majitelů. První poschodí obsahuje hudební místnost s klavírem, sklad pro další nástroje (muž je operní zpěvák, pár se seznámil na hudební konzervatoři) a koupelnu.

V prvním podlaží se též nachází neformální rodinný pokoj, který funguje jako zábavní centrum. Dveře z něj vedou přímo na terasu u bazénu. Druhé podlaží patří ložnicím.

Rodinný pokoj - Venkovská usedlost v Michigane

V prvním podlaží se též nachází neformální rodinný pokoj, který funguje jako zábavní centrum. Zdroj: Dustin Hillock

Další jednopodlažní pavilon funguje jako domek pro hosty, který zahrnuje ložnici, šatnu a koupelnu. Místnosti jsou uspořádány kolem krbu s malou kuchyňkou. V tomto pavilonu se nachází i kancelář s výhledem na čtvercový bazén určený pro lenošení a zábavu. Součástí bazénu je integrovaná vířivka.

Barevný interiér - Venkovská usedlost v Michigane

Celý interiér překvapuje množstvím zajímavých a příjemných textur. Zdroj: Dustin Hillock

V posledním pavilonu mají svůj úkryt tři auta a nabíjecí porty pro elektromobily. Také se zde nachází prádelna, ta je však přístupná z domu.

Výsledkem práce architektů je harmonické prostředí pro mladou rodinu, s nádherným okolím a dostatkem soukromí a prostorem pro zábavu nejen uvnitř, ale i venku.

Venkovské sídlo Briarcliff

architektonický ateliér: Iannuzzi Studio
vedoucí designu: David Iannuzzi, AIA
architektonický tým: Sal Asaro, Maureen O’Brien
interiérový designér: Elizabeth Fields Design (Franklin, MI)
lokalita: Franklin, Michigan, USA
plocha: 600 m2
realizace: 2021

Text: Sabína Zavarská
Foto: Rafael Gamo, Dustin Hillock 

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: barvy v interiéru eklektický styl stodoly venkovská usedlost venkovské domy
Sdílejte článek

Diskuze