Zdroj: Alvis Rozenbergs

Pavilonový dům naplno propojili s přírodou a dnes nabízí dostatečný prostor pro relaxaci a zábavu

19. 01. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Co je důležité na víkendových či prázdninových stavbách? Prostor pro relaxaci a zábavu venku a propojení s přírodou. Přesně to se podařilo lotyšským architektům ze studia Open AD na výbornou.

V řídce obývané přírodní krajině postavili dům ve stylu pavilonu, který nabízí mnoho prostoru venku s různými druhy zastřešení, aby se tu dal trávit volný čas prakticky kdykoliv. Příroda baví, inspiruje a provokuje.

Moderní pavilonový dům s prosklením a tmavým obkladem

Venkovní obklad je z borovice upravené dehtem a palubovka z modřínu. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Dům KRM, jak stavbu nazvali samotní architekti, je inspirován původními usedlostmi v této lokalitě. Neobsahuje žádné výstřelky, nenápadně zapadá do prostředí. Dispozicí i usazením na pozemek plně podporuje poznávání místa a času – bez jakéhokoliv spěchu a z různých pohledů.

Přečtěte si také:
Ideální letní dům? Jednoduchý interiér, velká terasa, bazén a zahrada

Jinak by to ani nebylo vhodné, protože pozemek se nachází v řídce osídlené oblasti národního parku Gauja v Lotyšsku, kde častěji potkáte zvířata než lidi. Terasa funguje jako spojovník mezi dvěma světy – mezi exteriérem a interiérem.

Terasa pavilonového domu z přírodních materiálů

Pavilonový dům naplno propojili s přírodou. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Borovice, modřín a kov

Lotyšské tradiční usedlosti mají dvůr ohraničený domem a hospodářskými budovami. Autoři projektu místo těchto budov navrhli terasovou zahradu, která ukrývá garáž. Díky tomuto řešení vznikla soukromá centrální oblast, chráněná před nechtěnými pohledy.

Kuchyň v šedé a černé v moderním stylu s barovými židlemi

Kuchyň. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Stavba má dřevěný a kovový rám. Kombinaci těchto materiálů uvidíte i na fasádě a v interiéru. Venkovní obklad je z borovice upravené dehtem a palubovka z modřínu.

Příjemní moderní obývací pokoj s krbem prosklením na terasu

Další podobností s historickými usedlostmi je, že mnoho prvků je vyrobených ručně přímo na míru. Například kuchyňské a policové jednotky, postel a gauč. Zdroj: Alvis Rozenbergs

Šedé barevné schéma vyplynulo z inspirace starým dřevem a kamenem starých budov, jakož i melancholickým šedým lotyšským počasím. Dům je skromně usazen v krajině, nedožaduje se pozornosti.

Přečtěte si také:
Výhled na Říp i hrad Hazmburk. Rezidence Kostelec má vinici, stáj, a dokonce i přistávací plochu pro helikoptéru!

Interiér dotvořili zruční řemeslníci

„Další podobností s historickými usedlostmi je, že mnoho prvků je vyrobených ručně přímo na míru. Spolupracovali jsme se zručnými řemeslníky, kteří oživili naše nápady, například kuchyňské a policové jednotky, postel a gauč. Kombinovali jsme je s vybranými designovými kousky, jako je závěsný krb,“ vysvětlují architekti ze studia Open AD.

Terasová zahrada pavilonového víkendového domu zasazena do přírody

Autoři projektu navrhli terasovou zahradu, která ukrývá garáž. Zdroj: Alvis Rozenbergs

O autorech

Open AD je otevřené architektonické a designérské studio se sídlem v Rize, které pracuje na projektech v rámci celého světa – v Barceloně, v Berlíně, v Londýně, v Moskvě. Jeho členové se těší z každé příležitosti uplatnit své schopnosti, odbornost a tvořivost. „Architektura je pro nás mnohem víc než jen užitková služba,“ dodávají tvůrci.

Přečtěte si také:
Novým centrem domu se stala velká zimní zahrada

Dům KRM

architektonické studio: Open AD

autoři: Zane Tetere-Sulce, Jelena Ozolina-Jelisejeva, Beatrise Dzerve, Zane Araja

lokalita: Krimulda, Lotyšsko

realizace: 2019

zahradní architektura: Landshape

Sabína Zavarská

Foto: Alvis Rozenbergs

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné obklady nábytek na míru přírodní materiály rodinná usedlost Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze