Zdroj: BoysPlayNice

Výhled na Říp i hrad Hazmburk. Rezidence Kostelec má vinici, stáj, a dokonce i přistávací plochu pro helikoptéru!

16. 12. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Když se řekne rezidence, víme, že si máme automaticky představit velké bydlení na pořádném prostoru, obvykle s doplňkovými budovami různých funkcí. V českém Kostelci nad Ohří vznikl speciální „veledům“, jemuž kromě běžných funkcí nechybí ani rozsáhlá vinice, stáj pro koně, ani hangár s přistávací plochou pro vrtulník. Investoři mají totiž velmi blízko nejen ke koním, ale i k helikoptérám.

Právě záliba v létání vrtulníkem pomohla majiteli objevit pozemek, na kterém se nacházel areál staré cihelny. Ležel nad řekou Malou Ohří, z jihu ho lemovala příjezdová komunikace mezi obcemi Kostelec nad Ohří a Poplze, ze západu pole, ze severu svah vedoucí k řece. Na východní straně se nacházely sousední objekty. Rozlehlý prostor a okolní příroda majitele při přeletu vrtulníkem tak nadchly, že dlouho neváhal a pozemek koupil.

Přečtěte si také:
Rodinná rezidence s bazénem a krásnou zahradou vyrostla na místě původního statku

Výhled na Říp i hrad Hazmburk

Následovala architektonická soutěž, jíž se zúčastnila tři studia. Zvítězili architekti z ateliéru ADR, s. r. o., pod vedením MgA. Aleše Lapky. „Jednou ze základních myšlenek našeho architektonického návrhu bylo využití průhledů z domu směrem na jednotlivé vrcholy Českého středohoří. Z centrální chodby v domě je vidět horu Říp a zároveň i středověký hrad Hazmburk, z jídelny a kuchyně se otevírá výhled na celé České středohoří,“ popisuje zakomponování projektu do prostředí hlavní architekt.

Dlouhá moderní přízemní vila s prosklením a cédrovým obkladem

Majitelé si přáli, aby jejich rezidence nepůsobila jako pěst na oko, ale aby v dálkových pohledech spíše jemně splývala s prostředím. Zdroj: BoysPlayNice

Sportoviště, vinný sklípek, hangár i domek pro správce

Investor si přál obytný komplex pro celou rodinu, která měla zahrnovat i budovu správce areálu. Kromě samotné vily si přál vinice a sklípek na lisování vína, sportoviště, stáje pro koně a hangár pro vrtulník. Z původního komplexu staré cihelny se zachoval jen komín.

Venkovní kuchyň v moderní vile

Venkovní kuchyň. Zdroj: BoysPlayNice

Cihly z něj byly rozebrány a následně použity na stavbu vinného sklípku. Do architektonického řešení promluvil i lichoběžníkový tvar původně industriálního pozemku.

Nenápadně, střízlivě a prakticky, s úctou k prostředí

Navzdory množství různých funkcí a velikosti pozemku je základním konceptem řešení stavby nenápadnost. Majitelé si přáli, aby jejich rezidence nepůsobila jako pěst na oko, ale aby v dálkových pohledech spíše jemně splývala s prostředím.

Dlouhý vnitřní bazén ve vile s chodbou

Bazén. Zdroj: BoysPlayNice

Majitelé i architekti se shodli na dispoziční a provozní jednoduchosti a přehlednosti. Všechny novostavby jsou nad zemí jednopodlažní a rovnoměrně umístěny na pozemku v logickém uspořádání.

Přečtěte si také:
Středomořská vila se po celé své délce otevřela nekonečným výhledům

Hned u vstupu do areálu se nachází domek správce, rodinný dům majitelů je na hraně svahu, odkud je nádherný výhled na České středohoří. Mezi tyto objekty jsou osazeny ostatní – vinice, vinný sklípek, tenisové a volejbalové hřiště. Bokem od obytné části, v nejvyšším místě pozemku leží budova stájí a hangáru. Doplňuje je venkovní jízdárna a heliport.

Velký designový společenský prostor s jídelnou

Jídelna. Zdroj: BoysPlayNice

Betonové desky, travertin, cedr a sádrové omítky

Nejen plocha domu, ale i jeho délka je obdivuhodná. Monolitická vila je dlouhá více než sto metrů a členěná „vpadnutými“ krytými terasami, které rytmicky dělí siluetu objektu.

Přečtěte si také:
Modernistická vila kousek od Brněnské přehrady prošla radikální změnou. Poznali byste ji?

„Celou hmotu stavby definují dvě betonové desky – podlaha a strop, mezi nimiž se střídá pět základních provozních celků objektu a pět teras. Zvláštní pozornost byla věnována i střeše – dnes nabízí příjemný pohled na dům při příletu vrtulníkem.

Jídelna s designovými svítidli v moderní vile

Jídelna. Zdroj: BoysPlayNice

Výrazným rysem rodinného domu je atmosféra interiéru, intenzivní propojení s exteriérem, jednoduchost a přirozenost, pokora ke kontextu místa a k potřebám klienta,“ vysvětluje MgA. Aleš Lapka. Podlaha je z travertinu, fasáda z cedrového dřeva, omítky uvnitř jsou sádrové.

Letecký pohled na dlhou obdélnikovú vilu

Právě záliba v létání vrtulníkem pomohla majiteli objevit pozemek, na kterém se nacházel areál staré cihelny. Zdroj: BoysPlayNice

Rezidence Kostelec

architektonický ateliér: ADR, s. r. o.

hlavní architekt: MgA. Aleš Lapka

spoluautoři: Ing. arch. Jana Zoubková, Ing. arch. Anna Matoušková, Ing. arch. Walter Schubert

lokalita: Kostelec nad Ohří, ČR

zastavěná plocha: 1825 m²

hrubá podlahová plocha: 1 115 m²

užitná plocha: 1 003 m²

plocha pozemku: 82 565 m²

projekt: 2013 – 2018

realizace: 2019

Sabína Zavarská

Foto: BoysPlayNice

Zdroj: linka.news

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: bazény design interiérů designový nábytek luxusní vily moderné domy moderni architektura vily
Sdílejte článek

Diskuze