Ideální letní dům? Jednoduchý interiér, velká terasa, bazén a zahrada

10. 08. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Není třeba žádného speciálního luxusu, pokud tedy nemáme na mysli prostor. Ten je určitě důležitý. Nový dům ve Vajnorech obklopuje velká zahrada. K jeho dalším specialitám patří bazén a terasa – oboje s rozměry padesát metrů čtverečních.

Dům ve Vajnorech navrhli Tomáš Tokarčík a Aleš Šedivec z bratislavského ateliéru Totalstudio. Určitě souhlasíte s tím, že letní dům by měl být co nejvíce propojen s vnějším prostředím, s přírodou. V případě domu ve Vajnorech je výhodou rozsáhlá zahrada, kam se bez problémů vešel velký bazén a rozměrná terasa a ještě zbyl prostor pro relaxaci. Prostorová kompozice je inspirována i kempingovým bydlením, samozřejmě s plnohodnotným komfortem rodinného domu.

Letní dům ve Vajnorech

V případě domu ve Vajnorech je výhodou rozsáhlá zahrada, kam se bez problémů vešel velký bazén a rozměrná terasa a ještě zbyl prostor pro relaxaci. Foto Eva Benková

Fascinující jednoduché členění dispozice

Bílý letní dům tvoří tři klasické domy s obdélníkovým půdorysem a sedlovými střechami, které jsou spojeny do jednoho celku. Každý ze tří domů má svou vlastní funkci. Vpravo od vchodu se nachází „noční dům“, tedy část rozdělená na čtyři identické místnosti – tři ložnice a jednu koupelnu.

Přečtěte si také:
Dvousetletá chata se stala pro rodinu novým domovem

„Denní dům“ je uprostřed mezi druhými dvěma. Je to otevřená denní zóna s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a přímým napojením na terasu. Třetí dům tvoří samotná terasa – je stejně velká jako „denní“ či „noční“ dům. Díky tomuto členění je každý kousek v domě plnohodnotně využitý – nenajdete tady chodbu, ani žádná hluchá místa. Pokoje jsou jako kajuty napojené přímo na denní prostor.

Letní dům ve Vajnorech

Terasu jsme překryli vlnitým polykarbonátem, pod kterým je stínění z látky s reflexními aluminiovými pásy. Foto Eva Benková

Zděná stavba s ocelovou konstrukcí střechy

„Konstrukčně jde o jednoduchou zděnou stavbu s ocelovou konstrukcí střechy. Dům je omítnutý, má dřevěná okna, střešní krytina je z vlnitého plechu. Terasu jsme překryli vlnitým polykarbonátem, pod kterým je stínění z látky s reflexními aluminiovými pásy. Tato látka se dá posouvat a měnit intenzitu proslunění během celého roku podle potřeby. Topení zabezpečuje tepelné čerpadlo na vzduch, distribuci a udržení tepla pomáhá akumulační podlaha z broušeného betonu,“ konkretizují technické detaily autoři stavby.

Letní dům ve Vajnorech

Foto Eva Benková

Nenavrhují jen domy a byty

Totalstudio se neorientuje jen na projekty domů či bytů, věnuje se různým tématům od nábytku až po městskou čtvrť. Hlavní ambicí studia je vytváření prostorů, které jsou udržitelné z environmentálního i kulturního hlediska. „Upřímně si myslíme, že architektura může zásadně změnit naše životy,“ tvrdí autoři letního domu ve Vajnorech. Mimochodem, Totalstudio je dvojnásobný laureát národní ceny za architekturu CEZAAR.

Letní dům ve Vajnorech

Foto Eva Benková

Letní dům ve Vajnorech

architektonický ateliér: Totalstudio
autoři: Mgr. art. Tomáš Tokarčík, Mgr. art. Aleš Šedivec
lokalita: Vajnory
plocha pozemku: 1317 m2
zastavěná plocha: 100 m2
užitná plocha: 81 m2
terasa: 50 m2
bazén: 50 m2
projekt: 2018 – 2019
realizace: 2019 – 2020

Přečtěte si také:
Kouzelná chata v přírodě: Krásné výhledy z ložnice, teplo a klid

Sabína Zavarská
foto: Eva Benková

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze