Dvousetletá chata se stala pro rodinu novým domovem

19. 08. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Pár, který žil dlouhá léta ve velkoměstě, si koupil dvousetletou chatu v lokalitě, kterou důvěrně znal z dětství a do které se zamiloval díky krásné scenérii.

dŕevená fasáda

Foto: Richard Chivers

Přeměna ve funkční prostor

Podobně, jako je tomu v mnoha jiných případech rekonstrukce starých objektů, i zde museli architekti nejprve očistit stavbu od necitlivých a těžkopádných rozšíření a doplňků. Jejich hlavním cílem bylo obnovit část chaty, především knihovnu a prostory pro hosty, včetně hygienického zázemí. Dalším úkolem bylo přeměnit labyrint místností a chodeb ve funkční prostor.

drevená chata

Foto: Richard Chivers

Spojení s přírodou

Zrekonstruovanou část přízemí tvoří prostory, které na sebe logicky navazují, jsou úzce spojené s okolní přírodou a poskytují domácím i hostům dokonalou relaxaci.

Každá z místností je otevřena na více stran a z některých míst můžete vidět domem skrznaskrz. Díky novému členění se podařilo využít prostor přízemí efektně i efektivně a vytratily se chodby, které zbytečně zabíraly tolik cenných metrů čtverečních.

ložnice

Foto: Richard Chivers

Každá ložnice je jedinečná

V prvním poschodí se nacházejí tři ložnice, přičemž každá má originální styl a krásný výhled. Hlavní obytný prostor má zajímavý poetický detail: rohové okno, které odkazuje na otevřenou knihu umístěnou na stěně ve výšce stolu.

V hlavních denních prostorách zrekonstruované chaty sehrávají důležitou funkci posuvné dveře a odhalené původní materiály.

pracovní kout

Foto: Richard Chivers

Střecha s travnatou terasou

Po strmém schodišti se dostanete na zelenou terasu ve výšce střechy. Je ideální k neformálnímu posezení a okouzluje dalekým výhledem. Sousedící přírodní rezervaci máte z této výšky jako na dlani.

koupelnová vana

Foto: Richard Chivers

Nejen na víkendy

Obnovy se samozřejmě dočkala i venkovní fasáda. Autoři projektu zvolili opláštění z modřínového dřeva. Nová jsou i dřevěná okna a lodžie orientované do zahrady. Navzdory tomu, že je tato stavba označena jako chata, domácím neslouží jen pro víkendové bydlení, našli si tu nový domov s možností přivítat hosty, již potřebují relaxaci v přírodě. Všimněte si těch dekorací!

kozub

Foto: Richard Chivers

Island cottage ve zkratce

architektonické studio: Paul Cashin Architects

lokalita: Sidlesham, Velká Británie

plocha: 280 m2

realizace: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Richard Chivers

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata rekonstrukce chaty
Sdílejte článek

Diskuze