Zdroj: České chaty snů

Zapomenutou rybářskou chatku ve Zlivi postavenou před 90 lety změnili v útulné ubytování

23. 04. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Stará rybářská chatka s nízkou střechou, malou rozlohou a špatným vnitřním uspořádáním prostoru. Kuchyň ve velmi provizorním stavu. Jak ji změnili?

Řešení

Architekti v rámci této rekonstrukce navrhli změnu řešení vnitřních prostor, včetně odstranění stropu a přiznání tak vnitřních trámů střechy. Tím se opticky zvětšil celý prostor.

Mezi prvními musela pryč dělicí stěna vymezující zadní prostor i příčka, za kterou byla dříve kuchyňka. Architekti také udělali nový vstup do chaty, aby majitelé nemuseli chodit pouze přes krytou terasu, jak tomu bylo původně.

Obývací pokoj po rekonstrukci

Obývací pokoj po rekonstrukci Zdroj: České chaty snů

Ložnice

Malou ložnici s palandami umístili do zadního zádveří. A aby nocležníci měli klid a soukromí, tuto část oddělili od zbytku prostoru posuvnými závěsy.

Aby případní nocležníci měli klid a soukromí, tato část se dá oddělit od zbytku prostoru posuvnými závěsy.

Aby případní nocležníci měli klid a soukromí, tato část se dá oddělit od zbytku prostoru posuvnými závěsy. Zdroj: České chaty snů

Díky promyšlenému uspořádání se do zbytku prostoru vešla i kuchyň a obývací pokoj. Původní kuchyňku nahradila nová moderní linka se dřezem a všemi základními spotřebiči. „Jelikož se jedná o chatu rybářskou, protáhli jsme kuchyni i do původní terasy, kde jsme na místo klasické pracovní desky umístili dlažbu, která je i na zemi. Tento prostor je tedy jako dělaný pro špinavou práci s rybami,“ vysvětluje architekt Ondřej Zdvomka.

Přečtěte si také:
Problémy je neodradily. Zdevastovaný statek se špatnou statikou rekonstruovali celých 40 let a dnes je z něj oáza klidu

Barevné řešení

To, co posouvá chatu architektonicky o něco dále, je barevné řešení. Vzhledem k tomu, že je chata u vody, nemohla v barevné paletě chybět námořní modrá, která je použita na nábytku a doplňcích. Pro nátěr okenních rámů a přiznaných stropních trámů zvolili architekti cihlovou červenou.

Vzhledem k tomu, že je chata u vody, nemohla v barevné paletě chybět námořní modrá.

Vzhledem k tomu, že je chata u vody, nemohla v barevné paletě chybět námořní modrá Zdroj: České chaty snů

„Celkově byl náš návrh rekonstrukce vlastně jednoduchý. Velkorysejší vnitřní prostor, otevření konstrukce střechy, logičtější uspořádání jednotlivých zón a v principech pevné a sebejisté barvy tvoří čerstvý celek, doplněný několika vtipnými prvky,“ uzavírá architekt.

FOTOGALERIE

Redakčně zpracovala: Lucia Blažiová
Foto: České chaty snů
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: chata rekonstrukce chaty
Sdílejte článek

Diskuze