Zdroj: Martin Šrajer

Kdysi tmavé podkroví chaty úplně ožilo! Jak dosáhli úplné změny atmosféry v celém interiéru?

09. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Prostorná chata v odlehlé části lesů „na Benešovsku“ sice stojí na krásném a velkém pozemku obklopeném zelení, ale už neplnila všechny potřebné funkce, po kterých majitelé toužili. Díky lokalitě poskytuje dostatek soukromí, avšak původní dispozice a staré fasády potřebovaly obnovu. Architekti Roman Kučírek a Jan Komárek z ateliéru 3K Architects navrhli proměnu, která úplně změnila atmosféru v celé chatě a především v podkroví.

Chata s užitnou plochou téměř osmdesáti metrů čtverečních se původně skládala ze tří podlaží – suterénu, přízemí a nevyhovujícího podkroví. V něm se ukrýval jen jeden malý pokojík. Protože klienti chtěli suterén využít jako společenskou místnost, v přízemí umístit obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, bylo třeba najít prostor pro soukromé pokoje – ložnice.

Původní stav - Chata ve svahu na Benešovsku

Chata s užitnou plochou téměř osmdesáti metrů čtverečních se původně skládala ze tří podlaží – suterénu, přízemí a nevyhovujícího podkroví. Zdroj: Martin Šrajer

Nové venkovní schodiště, moderní fasády

„Naším úkolem bylo navrhnout nové podkroví se třemi pokoji a sociálním zázemím. Ideálním řešením bylo též vymyslet samostatný vstup po venkovních schodech, protože objekt spojuje točité schodiště, po kterém není možné vynést nábytek do podkroví. Samozřejmostí byl návrh fasád celé chaty se zachováním hlavního balkónu.

Obytné podkroví - Chata ve svahu na Benešovsku

Do podkroví vede venkovní schodiště, napojené přes otevřenou terasu. Zdroj: Martin Šrajer

Úkol to nebyl jednoduchý. Nakreslili jsme více variant, které jsme klientům představili a po diskusi jsme se rozhodli pro moderní vzhled chaty,“ upřesňují postup prací a vlastní uvažování autoři rekonstrukce.

Prosklený štít jako jedna z dominant

O obrovskou změnu atmosféry se postaral prosklený štít. Kdysi tmavý prostor podkroví automaticky ožil. Architektům se do něj podařilo místo někdejší jedné místnosti vložit rovnou tři pokoje s manželskými postelemi, dvě koupelny se střešními vikýři a dva samostatné záchody.

Prosklený štít krásně prosvětluje všechny tři pokoje otevřené do krovu a nabízí výhledy na rozlehlý pozemek. Do podkroví vede venkovní schodiště, napojené přes otevřenou terasu.

Ložnice - Chata ve svahu na Benešovsku

Prosklený štít krásně prosvětluje všechny tři pokoje otevřené do krovu a nabízí výhledy na rozlehlý pozemek. Zdroj: Martin Šrajer

Jaké další úpravy vytvářejí finální vzhled chaty po rekonstrukci?

„Zachovali jsme stávající balkón. Opravili jsme ho a vypletli nerezovou sítí v černém provedení. Asymetrický balkón příjemně rozděluje jinak zcela symetrický štít. Chatu jsme v přízemí a ve štítech zabalili do vertikálního obkladu z opalovaného sibiřského modřínu černé barvy. Okna zůstala v původní šedé barvě, šedé jsou též střešní falcovaná krytina a prvky oplechování z hliníkového lakovaného plechu,“ doplňují architekti z ateliéru 3K Architects, s. r. o.

Suterén zvenku - Chata ve svahu na Benešovsku

Suterén zvenčí definuje přiznané a nezateplené kamenné zdivo. Zdroj: Martin Šrajer

Suterén zvenčí definuje přiznané a nezateplené kamenné zdivo. Kombinace dřeva, vyspárovaného kamene a skla ve finále vytváří moderní dojem, který vás donutí uvažovat, zda jde o novostavbu, nebo skutečně vydařenou rekonstrukci. Nemluvě o prostředí, ve kterém chata stojí – jako v romantické zahradě v anglickém stylu.

Přečtěte si také:
Chatu ve tvaru písmene A z osmdesátých let oživili a zmodernizovali

Rekonstrukce chaty ve svahu

architektonický ateliér: 3K Architects, s. r. o.
autoři: Ing. arch. Roman Kučírek, Ing. arch. Ján Komárek
lokalita: Benešovsko, ČR
projekt: 2019
realizace: 2020
užitná plocha: 77 m2
zastavěná plocha: 95 m2
plocha pozemku: 4 789 m2

Text: Sabína Zavarská
Foto: Martin Šrajer

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: chata domy ve svahu Obytné podkroví prosklené plochy rekonstrukce chaty
Sdílejte článek

Diskuze