domy ve svahu

Boční strana dřevěnice
Návštěvy domů

Skromnost a jednoduchost, ale i velkorysost a vzdušnost. Dřevostavba na Liberecku toho nabízí mnoho

Napohled skromný dům, který neruší majestátní přírodu vůkol. Zasazený do pozemku u lesa v kopcích nad Libercem a Jabloncem nad Nisou nabízí krásný výhled do korun odrostlých jehličnanů. Své kouzlo si uchovává navzdory tomu, že není daleko od cesty – dělí ho od ní vzrostlá alej.

Exteriér - Áčková chata u jezera v Kanadě
Návštěvy domů

Architektura „áčkové“ chaty krásně doplňuje okolní přírodní krajinu. Relaxační atmosféru umocnili barvami a textiliemi

Chatky ve tvaru písmene A mají bohatou historii. Typologie připomínající horský štít je stále populární – i když mnohé z nich už je třeba rekonstruovat. Podobná rekreační stavba okouzlila i kanadský pár. Pocházela však z padesátých let a potřebovala úpravy hned z více důvodů. Jak vypadá dnes?

Exteriér třipodlažné stavby - Dům se zimní zahradou v Argentině
Návštěvy domů

Moderní dům uprostřed lesa šetří i díky zimní zahradě

Na začátku byl nepravidelný pozemek s různě orientovaným svahem. Přesně zde si majitelé parcely představovali moderní dům se sedlovou střechou. Finální stavba působí zvenčí jako pevný samostatný svazek zakomponovaný mezi kopce, lesy a údolí s nádechem přirozenosti. Interiér zahrnuje vzdušné prostory, propojené nejen horizontálně, ale i vertikálně.

Exteriér - Atypický dům ve svahu v Polsku
Návštěvy domů

Neobvyklý rodinný dům tvoří vícero pospojovaných hmot se sedlovými střechami. Z každé místnosti je fascinující výhled

Svahovitý pozemek se při stavbě domu často považuje za negativum. Znamená totiž komplikace a investice navíc — ať už na vyrovnání terénu, nebo náročnější základy. Ale bydlení na svahu může mít i mnoho pozitiv. Samozřejmě pokud návrh domu vezmou do rukou šikovní architekti.

Exteriér se schody - Rustikální dům v Kanadě
Návštěvy domů

Rustikální dům postavili na nebezpečném svahu, dnes boří mnohé stereotypy

Když je místem stavby silná lokalita, ani kvalitní realizace nemůže být jiná. Projekt CAPO, který je dílem architekta Alaina Carle, má kořeny ve specifické lokalitě: strmý, nestabilní a nebezpečný skalnatý útes je na hranicích obyvatelnosti. Tato nevšední výzva přinutila architekta přehodnotit proces navrhování a zavést do něj i tento kritický rozměr. Díky precizní práci vznikl komplex několika hmot táhnoucích se klikatě po svahu.

Designová novostavba - Arkádová chata v Malopolsku
Návštěvy domů

Jak je možné, že ve dvoupodlažní chatě dosáhli pěti úrovní?

Nemůžete se rozhodnout, zda zvolit moderní „kostku“ s plochou střechou, nebo klasický dům se sedlovou střechou? Řešením může být i kombinace obou typů s tím, že je do plné míry přizpůsobíte terénu a lokalitě.

Exteriér - Chata ve svahu na Benešovsku
Rekonstrukce domu

Kdysi tmavé podkroví chaty úplně ožilo! Jak dosáhli úplné změny atmosféry v celém interiéru?

Prostorná chata v odlehlé části lesů „na Benešovsku“ sice stojí na krásném a velkém pozemku obklopeném zelení, ale už neplnila všechny potřebné funkce, po kterých majitelé toužili. Díky lokalitě poskytuje dostatek soukromí, avšak původní dispozice a staré fasády potřebovaly obnovu. Architekti Roman Kučírek a Jan Komárek z ateliéru 3K Architects navrhli proměnu, která úplně změnila atmosféru v celé chatě a především v podkroví.

Larch House and Studio, Velká Británie
Návštěvy domů

Bydlení na ocelových pilířích přineslo majitelům domu panoramatický výhled do okolí

Architektonické studio Rural Design vytváří stavby, které zapadají do přírodního prostředí a navzdory tomu nabízejí všechno potřebné pohodlí. Obvykle jsou obložené dřevem nebo kamenem, mají výraznou geometrii střechy či stojí na ocelových pilířích. Nový projekt, který nazvali „Larch House and Studio“, navazuje na dávnější realizaci s názvem The Hen House (2010).

Zahrada - Přízemní dům v Příbrami
Návštěvy domů

Ideální dům pro starší pár s odrostlými dětmi

Pár s odrostlými dětmi uvažoval o návratu do města Příbram navzdory tomu, že pracovní povinnosti je odvedly do Prahy. Vyhlídli si pozemek na okraji zahrádkářské kolonie. Dnes na něm stojí malá moderní stavba, trochu extravagantní, avšak nerušivá, která šikmou střechou kopíruje geometrii svahu. Protože děti už odrostly, nebylo třeba velkého domu. Stačily čtyři zdi – dvě téměř plné a dvě naopak téměř prosklené – a pár linií. I když je výsledná stavba minimalistická, má silný charakter.

Novostavby - Apartmánové domy Filipovice
Návštěvy domů

Apartmánové domy Filipovice: maximálně soběstačné bydlení na úpatí kopců

V nádherném prostředí na úpatí Jeseníků, které se pyšní titulem Chráněná přírodní oblast, stojí dvě novostavby připomínající klasické místní domky se sedlovou střechou, ale v podstatně větších rozměrech. Apartmánové domy zaříznuté do svahu, které mají stejnou podobu a mírně odlišný objem, vyšly z dílny ateliéru CL3.