Zdroj: Sławomir Ślusarczyk

Jak je možné, že ve dvoupodlažní chatě dosáhli pěti úrovní?

12. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Nemůžete se rozhodnout, zda zvolit moderní „kostku“ s plochou střechou, nebo klasický dům se sedlovou střechou? Řešením může být i kombinace obou typů s tím, že je do plné míry přizpůsobíte terénu a lokalitě.

Architekti z polského studia BXBstudio Bogusław Barnaś vytvořili dům nejen s různými tvářemi a využili více úrovní, které jim svažitý terén poskytoval. Tak vznikl dům, který je oficiálně jednopodlažní s podkrovím, ačkoliv ve skutečnosti má pět různých úrovní.

Malopolská arkádová chata je inspirovaná polskou dřevěnou architekturou s výraznými přesahy střech.

Zasklení - Arkádová chata v Malopolsku

Díky zasklení jsou po celé jedné straně nádherné výhledy. Zdroj: Sławomir Ślusarczyk

„Při projektování domu jsme postupovali podle regulativů stanovených v územním plánu. Ten počítal jen s jednopodlažním domem se štítovým podkrovím. Navzdory omezujícím předpisům se nám podařilo vytvořit zajímavou strukturu budovy. Kreativně jsme využili topografii malebného pozemku a vytvořili jsme až pět různých úrovní, které právně spadají do definice dvoupodlažní budovy,“ vysvětluje hlavní architekt a zakladatel studia Bogusław Barnaś.

Schody obkličující dům - Arkádová chata v Malopolsku

Schody obkličují prakticky celý dům a dodávají stavbě dynamiku. Zdroj: Sławomir Ślusarczyk

Denní zóna v přízemí, a přece vždycky jinde

Na úrovni příjezdové cesty je přízemí s hlavním vchodem a vstupem do garáže. Za vstupem se nachází hala s úložnými a technickými prostory, po schodech sejdete vlevo do níže položené kuchyně a jídelny s vysokými stropy. Z těchto prostorů jsou díky zasklení po celé jedné straně nádherné výhledy. Protože svažitý pozemek nadále klesá, i dům se mu přizpůsobuje.

Interiér - Arkádová chata v Malopolsku

O pár schodů níže než kuchyň s jídelnou je položen prostor obývacího pokoje s krbem a několikastupňovým spádem. Zdroj: Sławomir Ślusarczyk

O pár schodů níže než kuchyň s jídelnou je položen prostor obývacího pokoje s krbem a několikastupňovým spádem. Spád pokračuje i ven za zasklenou stěnu, kde vytváří prostor pro venkovní posezení a relaxaci. Samotné přízemí stavby má tedy tři různé úrovně.

Venkovní schody, podkroví, kontrastní fasády

Schody obkličují prakticky celý dům a dodávají stavbě dynamiku. Někde jsou kratší a hustší, jinde plytčí a širší – podle toho, jak se naklání svah. Fasádu přízemí tvoří přirozeně patinované stárnoucí dřevo jako na historických arkádových domech. Na základní hmotě vyrostlo kontrastní podkroví se sedlovou střechou. Architekti ho dotvořili použitím moderního nadčasového materiálu – střešní krytiny Ruukki Classic.

Přízemí s vchodem - Arkádová chata v Malopolsku

Na úrovni příjezdové cesty je přízemí s hlavním vchodem a vstupem do garáže. Zdroj: Sławomir Ślusarczyk

Přesahy podkroví chrání prostor kolem domu

Minimalistická (zároveň i tradiční) hmota podkroví uzavřená v jednoduchém trojúhelníku pokrytém střešní krytinou vytváří výrazný přesah, který chrání dům před sluncem a deštěm. I když to může zvenčí vypadat jinak, i podkroví má dvě výškové úrovně. Z ložnice umístěné na jižní straně podkroví vedou schody do pracovny těsně pod střechou – jde už o pátou výškovou úroveň!

Přečtěte si také:
Také takto může vypadat moderní srub jednadvacátého století! Chata v Jevanech voní dřevem a pryskyřicí

Tvůrci novostavbu charakterizují jako „designový dům, který je zároveň odolný a nadčasový, protože je pevně zakořeněný v tradici…“. „My v BXB studiu pevně věříme, že právě toto je faktor, který z něj dělá něco víc než jen další moderní budovu,“ doplňuje hlavní architekt.

Podívejte se i na video

Malopolská arkádová chata

architektonický ateliér: BXBstudio Bogusław Barnaś
autoři: Bogusław Barnaś, Bartosz Styrna, Anna Taczalska, Natalia Bryzek, Alzbeta Barancikowa, Alicja Dziedzina, Anna Hydzik, David Hernandes Martin, Paulina Dobrzańska, Magdalena Fuchs
lokalita: Malopolsko, Polsko
plocha: 362 m2
projekt: 2015 až 2017
realizace: 2017 až 2020

Text: Sabína Zavarská
Foto: Sławomir Ślusarczyk, BXB studio a Luke Skyvideo
Filmová produkce: Unique Vision Studio Rafał Barnaś

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chaty domy ve svahu dřevěné fasády dvoupodlažní domy tradiční architektura
Sdílejte článek

Diskuze